Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινοχρηστο ρολοι ΔΕΗ


Nina050684

Recommended Posts

Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει πώς μπορώ να διακρίνω το κοινόχρηστο ρολόι της ΔΕΗ στην πολυκατοικία που διαμένω. Ο διαχειριστής αρνείται πεισματικά να μας επιδείξει τους λογαριασμούς του ηλεκτρικού και θα ήθελα να απευθυνθώ στο τοπικό κατάστημα της ΔΕΗ για να διαπιστώσω αν υπάρχει προηγούμενο ανεξόφλητο υπόλοιπο. Από μια ματιά που έριξα στα ρολόγια όλα είναι μικρά και ο μετρητής έχει ως αρχικό γράμμα το Μ, εκτός ενος ρολογιού που είναι μεγαλύτερο σε μέγεθος και ο μετρητής του αρχίζει απο Τ. Σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

στο ακινητο σας ερχονται λογαριασμοι ΔΕΗ, ενας απο αυτους ειναι το κοινοχρηστο, ειτε θα βρειτε τους αλλους που λενε τα ονοματα τους, οποτε καποιος που λεει ονομα κατασκευαστη ή διαχειριστη ή ενος ιδιοκτητη που του ερχονται 2,

θα ειναι ο οικοχρηστος. Μπορειτε ακομα απο τον κατασκευαστη να μαθετε -ειδικα αν τηρει αρχειο - το νουμερο του λογαριασμου να σας το πει.

Ενας αλλος τροπος ειναι, αν υποψιαζεστε οτι καποιο ρολοι ειναι το κοινοχρηστο, π.χ. το μεγαλυτερο που αναφερετε, μπορειτε να αναψετε ενας φως κοινχρηστων να δειτε αν γυρναει και κατοπιν να το κλεισετε, αν κλεισει, εχετε βασιμες υποψιες,

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Η πολυκατοικία έχει ανελκυστήρα και παρατήρησα οτι το συγκεκριμένο ρολόι αντιδρά όταν ανάβω φως. Θα επιχειρήσω να το διασταυρώσω μεσω της ΔΕΗ. Καλό σας βράδυ!!

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται να το διασταυρώσετε..... σας το επιβεβαιώνουν 2 ειδικοί Συνάδελφοι, οπότε το βρηκατε, καλή συνέχεια και καλά αποτελέσματα....

Link to comment
Share on other sites

 Ο διαχειριστής αρνείται πεισματικά να μας επιδείξει τους λογαριασμούς του ηλεκτρικού

 

Αρνείται;; Με ποιό δικαίωμα;; Γιατί δεν συγκαλείτε γενική συνέλευση και να του τραβήξετε το αυτάκι;;

Λοιπόν ακούστε τί θα κάνετε για να μην ταλαιπωρείστε με την ΔΕΗ, γιατί και πολύ χρόνο θα χάσετε και πιθανόν να μην κάνετε

δουλειά αν πέσετε σε κάποιον υπερ-τυπικό υπάλληλο (μπορεί να σας ζητήσει αποδεικτικό του ότι είσαστε διαχειριστής).

Θα μπείτε στο site της ΔΕΗ και συγκεκριμένα στην υπηρεσία e-bill (ηλεκτρονική έκδοση λογαριασμού).

Στο κάτω μέρος δεξιά της σελίδας θα δείτε  με ροζ γράμματα: Λογαριασμοί Κοινόχρηστων Παροχών στους οποίους

μπορείτε να μπείτε άμεσα χωρίς εγγραφή.

Μοναδική υποχρέωση είναι να γνωρίζετε τον ηλεκτρονικό κωδικό πληρωμής τον οποίο φυσικά εσείς δεν τον ξέρετε

αφού δεν έχετε πρόσβαση στους έντυπους λογαριασμούς.

Ο ηλεκτρονικός κωδικός πληρωμής λοιπόν είναι ο αριθμός της παροχής (12 ψηφία) ο οποίος είναι γραμμένος επάνω στο ρολόϊ

με μοναδική διαφοροποίηση στον τελευταίο αριθμό του.

Αν για παράδειγμα ο αριθμός παροχής του κοινόχρηστου ρολογιού είναι 123456789012, εσείς θα πληκτρολογήσετε

12345678901 και θα κάνετε συνδυασμούς από το 1 έως το 0 για τον τελευταίο αριθμό μέχρι να βρείτε τον σωστό κωδικό

και να σας επιτρέψει το σύστημα να εκτυπώσετε τον τελευταίο λογαριασμό.

Καλή επιτυχία!!

Edited by postman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αρνείται;; Με ποιό δικαιωμα...

Η δουλειά του διαχειριστή δεν είναι καθόλου ευκολη υπόθεση. Πρέπει να τον κάνεις μια χρονιά να δεις τη δυσκολία.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά του διαχειριστή δεν είναι καθόλου ευκολη υπόθεση. Πρέπει να τον κάνεις μια χρονιά να δεις τη δυσκολία.

 

Με κάθε σεβασμό και εκτίμηση τόσο προς εσάς προσωπικά όσο και ως προς την ιδιότητά σας, σας λέω

απλά ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση σφάλετε και ναι...έχω εκτελέσει καθήκοντα διαχειριστή επί σειρά

ετών και μάλιστα τόσο επιτυχώς που μου έχει προταθεί μέχρι και να πληρώνομαι προκειμένου να

είμαι διαχειριστής σε μόνιμη βάση.

Θα συμφωνήσω στο ότι η δουλειά του διαχειριστή δεν είναι ούτε εύκολη, ούτε ξεκούραστη και χαλαρή.

Αυτό βέβαια αφορά έναν έντιμο και υπεύθυνο άνθρωπο που αναλαμβάνει να φέρει εις πέρας ένα

καθήκον που του ανατίθεται με γνώμονα τα συμφέροντα των συνιδιοκτητών μέσα στα πλαίσια των νόμων.

Υπάρχουν όμως κι αυτοί που αναλαμβάνουν τη διαχείριση και οι οποίοι τη βγάζουν μπέϊκα αφού και

τίποτα δεν κάνουν, αλλά και το χεράκι τους στο βάζο με το μέλι χώνουν.

Ειλικρινά είναι τόσα πολλά που αφορούν τη δικαιοδοσία και τις ευθύνες του διαχειριστή, που το λιγότερο που θα

έπρεπε να γράψω είναι ένα σεντόνι πολλών-πολλών σελίδων, κάτι ιδιαίτερα κουραστικό για όποιον μας διαβάζει.

 

Στο επίμαχο θέμα λοιπόν, ο διαχειριστής είναι 100% υποχρεωμένος βάση καταστατικού, νόμων, ηθικής αλλά

και κοινής λογικής να παράσχει πρόσβαση σε αποδεικτικά πληρωμής δαπανών σε όποιον από τους

πληρώσαντες δαπάνες κοινοχρήστων του το ζητήσει.

Επίσης είναι υποχρεωμένος να τηρεί και το ανάλογο αρχείο πληρωμών της τελευταίας 5ετίας σε περίπτωση

που κάποιος ή κάποιοι από τους συνιδιοκτήτες ζητήσουν τον έλεγχο αυτής.

Σε αντίθετη περίπτωση, εάν δεν παράσχει σε αντίγραφα (με έξοδα του ενδιαφερόμενου) τις αποδείξεις που του

ζητούνται, ουδεμία απαίτηση μπορεί να έχει για την πληρωμή αυτών.

 

Είμαι φανατικός υπερασπιστής της εφαρμογής των νόμων και του δικαίου. Όταν έγραψα στο προηγούμενο

post μου να τραβηχτεί το αυτάκι του συγκεκριμένου διαχειριστή, εξυπακούεται ότι το έγραψα μεταφορικά

εννοώντας πως εγώ θα είχα προβεί ήδη στις δέουσες νομικές ενέργειες προκειμένου να εξασφαλίσω το

δικαίωμά μου. Ίσως γι' αυτόν τον λόγο κανείς έως τώρα στη ζωή μου δεν έχει τολμήσει να μου κάνει ταρζανιές

σαν αυτές που κάνουν στη φίλη μας Nina050684 ή και ακόμη χειρότερες.

Παρ' όλα αυτά, έδωσα πιστεύω στη φίλη μας την ευκολότερη λύση ώστε ούτε να ταλαιπωρηθεί, ούτε να ξοδευτεί.

Καλό βράδυ!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και πάλι να σας ευχαριστήσω για τις άμεσες απαντήσεις και τις εύστοχες παρατηρήσεις. Πραγματικά αυτό είναι το ρολόι της ΔΕΗ και με τη βοήθεια της υπαλλήλου του αντίστοιχου καταστήματος (η οποία μου σημείωσε τον κωδικό ηλεκτρονικής πληρωμής) κατάφερα να διαπιστώσω (μέσω του site της ΔΕΗ) ότι υπάρχει οφειλή της πολυκατοικίας στην οποία διαμένω της τάξης των 700 ευρώ περίπου. Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν (από όσους ανθρώπους εκτελούν χρέη διαχειριστή) ούτε έχω τάσεις γενίκευσης, απλώς βρέθηκα σε δυσμενή θέση καθώς το άτομο που έχει αναλάβει την οικονομική και όχι μόνο διαχείριση της πολυκατοικίας αποσπούσε από εμένα και τον σύζυγό μου χρήματα με τη δικαιολογία υδραυλικών και ηλεκτρολογικών εργασιών δίνοντας μας χειρόγραφες αποδείξεις από ένα κοινό μπλοκ, εκτός φυσικά των κοινοχρήστων που επίσης πληρώναμε ανελλιπώς. Αυτό δε, που μου κίνησε την περιέργεια ήταν ότι κατόπιν τυχαίας επικοινωνίας με άλλον ένοικο της ίδιας πολυκατοικίας αντιλήφθηκα ότι ενώ σε όλους είχε ζητήσει 20 ευρώ αποθεματικό από εμάς είχε αποσπάσει το ποσό των 140 ευρώ με την ίδια δικαιολογία (ενώ στην πολυκατοικία μας δεν χρησιμοποιείται για θέρμανση πετρέλαιο, ο καθένας μας θερμαίνεται ατομικά) και ουδέποτε είχε ενοχλήσει κάποιον άλλο ένοικο για έξοδα τα οποία δεν αναγράφονταν στις αποδείξεις κοινοχρήστων. Όπως καταλαβαίνετε αναγκάστηκα να ερευνήσω περαιτέρω το θέμα και φυσικά απαίτησα και έλαβα πίσω τα ποσά όλων των χειρόγραφων αποδείξεων που είχα στα χέρια μου. Πριν προλάβετε να βγάλετε συμπεράσματα για το δείκτη νοημοσύνης μου (καθώς εύλογα κάποιος θα αναρωτηθεί γιατί δίναμε τα χρήματα τόσο καιρό) να σας εξηγήσω ότι το εν λόγω άτομο μας είχε διευκρινίσει ότι στην πολυκατοικία μας διαμένουν άτομα τα οποία αρνούνται να πληρώσουν τα κοινόχρηστα έξοδα (κάτι που κατόπιν της έρευνας μου προφανώς και δεν ισχύει) και ότι αναγκάζεται να χρησιμοποιεί μάστορες για όποιες βλάβες προέκυπταν που δεν εξέδιδαν αποδείξεις έτσι ώστε να έχει κάποια έκπτωση στην τιμή των απαραίτητων εργασιών. Κατόπιν όλων αυτών προφανώς και χάθηκε η εμπιστοσύνη προς αυτό το άτομο και για αυτό θέλησα να ερευνήσω αν γίνεται κακοδιαχείριση των λοιπών κοινόχρηστων εξόδων και δυστυχώς οι φόβοι μου επαληθεύτηκαν. Τέλος θα ήθελα και πάλι να σημειώσω ότι αναφέρομαι σε μία και μόνο περίπτωση που συνέβη σε εμένα προσωπικά και δεν θέλω να προσβάλω κανέναν. Για αρκετά χρόνια διέμενα σε πολυκατοικίες με πολύ αξιόλογους διαχειριστές οι οποίοι μάλιστα παρήγαγαν έργο μέσω της θέσης τους και ήμασταν όλοι οι ένοικοι και ευχαριστημένοι και ενωμένοι. Ίσως μάλιστα λόγω της καλής εικόνας που είχα από αυτούς τους ανθρώπους έδειξα εμπιστοσύνη και σε αυτό το άτομο θεωρώντας ότι θα λειτουργούσε αναλόγως. Όμως νομίζω ότι σας κούρασα αρκετά σας ευχαριστώ όλους και σας εύχομαι καλές γιορτές!!!

ΥΓ: Μια τελευταία σημείωση με πληροφορίες που έλαβα από το γραφείο έκδοσης κοινοχρήστων και τον υπάλληλο της ΔΕΗ προς ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται. Όλοι οι ένοικοι μπορούν να έχουν πρόσβαση στους λογαριασμούς κοινόχρηστων εξόδων (ΔΕΗ,νερό και λοιπές εργασίες). Μάλιστα ο διαχειριστής πρέπει να αναρτά όλες τις σχετικές αποδείξεις (μέχρι και των καθαριστικών της πολυκατοικίας) στον πίνακα ανακοινώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.