Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγραφή στο Μητρώο Ενεργειακών Επιθεωρητών


ldal

Recommended Posts

Να σε ρωτήσω κάτι : πότε είχες κάνει υποβολή των δικαιολογητικών και πήρες αριθμό πρωτοκόλλου; Εννοώ ημερομηνία.

Ευχαριστώ.

τι εννοείς αριθμό πρωτοκόλου? ακολούθησα τις οδηγίες στο site του buildingcert και ανέβασα τα δικαιολογητικα και τα παραβολά στην φαση 3. εκανα την υποβολή το Σάββατο 17-03-18 και σήμερα το πρωί εγκρίθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι πρέπει να το αγοράσεις. 100+ΦΠΑ. Χωρίς αγορά δεν μπορείς να κανεις τίποτα ακόμη και αλλα λογισμικά να χρησιμοποιήσεις μιας και περνάνε από αυτό όλα. Πάντως όταν έκανα ΠΕΑ χρησιμοποιούσα μόνο το ΤΕΕ άψογο σε όλα και εύκολο

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Τέλεια. Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς αριθμό πρωτοκόλου? ακολούθησα τις οδηγίες στο site του buildingcert και ανέβασα τα δικαιολογητικα και τα παραβολά στην φαση 3. εκανα την υποβολή το Σάββατο 17-03-18 και σήμερα το πρωί εγκρίθηκε.

Εννοώ ότι κάτω από τη λίστα δικαιολογητικών (βήμα 3ο), αναφέρει τα δύο έγγραφα που συνοδεύουν τα δικαιολογητικά σου προς τα τμήματα Επιθεώρησης Ενέργειας Βορείου και Νοτίου Ελλάδος, τα οποία και θα εγκρίνουν ή μη την έναρξη επαγγέλματος Ενεργειακού Επιθεωρητή (αν τα ανοίξεις θα δεις ότι έχουν λάβει αυτόματα αριθμό πρωτοκόλλου οριστικής υποβολής δικαιολογητικών).

 

Είσαι σίγουρος πώς κάτω κάτω (πάντα στο βήμα 3) σου βγάζει "Εγκρίθηκε" και όχι "Προς εξέταση";

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

ναι εγκριθηκε κανονικά σήμερα και μου στείλανε με mail τους κωδικούς για την προσβαση στο μητρωο ενεργειακών επιθεωρητών. Πάντως είχα κάνει αρχικά την υποβολή την Πέμπτη 15-03-18 και είχε ακυρωθεί ( είχα καταθέσει λάθος έγγραφο ΤΕΕ) και μου την είχαν απορρίψη αμέσως. Το Σάββατο υπέβαλα εκ νεόυ και σήμερα εγκρίθηκε

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Ευχαριστώ κιόλας για την πληροφόρηση. Έχω κάνει από τις 25.01 και ακόμα να λάβω έγκριση..

Link to comment
Share on other sites

στείλε ένα mail εδώ [email protected] και δώσε τα στοιχεία σου και ανέφερε το πρόβλημα με την καθυστέρηση.

 

Απαντάνε εντός μίας ημέρας σε οτιδήποτε χρειαστεις. Είχα στείλει και εγώ γιατί δεν μπορούσα να βρώ άκρη με τα παράβολα και με εξυπηρέτησαν αμέσως

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το έχω κάνει ήδη. Δεν ευθύνονται λέει αυτοί αλλά το τμήμα Επιθεώρησης Ενέργειας Νοτίου Ελλάδας (εκεί ανήκω). Μου έδωσαν κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας αλλά μέχρι στιγμής δεν απαντούν. Σε email που είχα στείλει στο παραπάνω τμήμα, μου απάντησαν ότι ακριβής χρόνος δεν υπάρχει, καθώς εξαρτάται λέει από τον φόρτο εργασίας και το πλήθος αναγγελιών. Φρόντισαν δε να μου υπενθυμίσουν ότι ο νόμος ορίζει τρίμηνο (το οποίο εξ όσων φαίνεται, δεν τηρείται ίσα και όμοια για όλους).

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να στείλει και εδώ [email protected] είναι το κεντρικό mail για όλα τα τμήματα και αφορά καθαρά σε θέματα του site και του συστήμτος. Και εγώ είχα καλέσει και σε αυτό το νούμερο 210 66 03 309 στο οποίο με την 4η-5η προσπάθεια το σήκωσαν. Διαφορετικά δυστηχώς δεν ξέρω τι άλλο μπορείς να κάνεις. Πάντως αυτή η καθυστέρηση δεν είναι λογική. Α δεν ηξερα αυτό για το τρίμηνο...Λίγο υπερβολικό μου φαίνεται απο τη στιγμή που σε μένα και στις 2 περιπτώσεις μου απάντησαν την ΕΠΟΜΕΝΗ εργασιμη!! 

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σήμερα σε ΦΕΚ :

 

Διαδικασία ηλεκτρονικής καταχώρησης παραβόλου κατά την εγγραφή φυσικών και νομικώνπροσώπων στο Μητρώο Ενεργειακών Επιθεωρητών και κατά την υποβολή των ενεργειακών επιθεωρήσεων στο Αρχείο Επιθεωρήσεως Κτιρίων. Καθορισμός του ύψους και της διαδικασίας ελέγχου τους, των όρων απευθείας έκδοσης των πράξεων υπολογισμού.

 

 

eΠΑΡΑΒΟΛΟ ενεργειακών.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.