Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομω κατ οικον 2018 και επιλεξιμες παρεμβασεις


jolaz

Recommended Posts

Κατ' εμέ όχι. Δεν χρειάζεται. Εάν έχεις 1 επιπλέον παρέμβαση στο ΠΕΑ (που δεν θα εκτελεστεί για οποιοδήποτε λόγο) αλλά με τις υπόλοιπες πιάνεται ο στόχος είσαι καλυμένος. Το θέμα είναι το 2ο ΠΕΑ να δείξει >40% ή >70% (αναλόγως εισοδηματος) σε σύγκριση με το 1ο.

win-win είναι για το πρόγραμμα αν δεν την εκτελέσεις. Απελευθερώνεις κεφάλαια που δεσμεύτηκαν.

Στο έντυπο ολοκλήρωσης θα έχεις ότι έγινε πραγματικά (εκτελέστηκαν, ελάτε ελέγξτε). Όχι θεωρητικά (ΘΑ κάνω) όπως τώρα.

 

Συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις α/α 37 και 39:

(στην περίπτωση που η αίτηση έχει ήδη οριστικοποιηθεί, το Παράρτημα επισυνάπτεται κατά το στάδιο της ολοκλήρωσης)
Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Sw0rdf1sh said:

Κατ' εμέ όχι. Δεν χρειάζεται. Εάν έχεις 1 επιπλέον παρέμβαση στο ΠΕΑ (που δεν θα εκτελεστεί για οποιοδήποτε λόγο) αλλά με τις υπόλοιπες πιάνεται ο στόχος είσαι καλυμένος. Το θέμα είναι το 2ο ΠΕΑ να δείξει >40% ή >70% (αναλόγως εισοδηματος) σε σύγκριση με το 1ο.

win-win είναι για το πρόγραμμα αν δεν την εκτελέσεις. Απελευθερώνεις κεφάλαια που δεσμεύτηκαν.

Στο έντυπο ολοκλήρωσης θα έχεις ότι έγινε πραγματικά (εκτελέστηκαν, ελάτε ελέγξτε). Όχι θεωρητικά (ΘΑ κάνω) όπως τώρα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Στα σενάρια του 1ου ΠΕΑ έχω ΜΟΝΟ ένα, νομίζω ότι αυτό δεν αλλάζει κάτι σε όλο τον παραπάνω συλλογισμό, ε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται και 2ο. Βέβαια προσωπικά 3 έχει 3 βάζω.

Επίσης έπρεπε να έχει δοθεί τρόπος διόρθωσης των σεναρίων στο ΠΕΑ. Δε δόθηκε. Ανάκληση για το σενάριο είναι τραβηγμένο και για εμάς και για την υπηρεσία εκεί. Δηλαδή εάν έχω τέντα και δεν τη βάλω τελικά για να μην την εκτελέσω πρέπει να ανακαλέσω ολόκληρο το ΠΕΑ;

Όπως καταλαβαίνω θα πρέπει να τροποποιηθεί το έντυπο ΙΙΙ το οποίο μπορεί να γίνει και μετά όπως λέει στις ερωτήσεις. Είμαι σίγουρος ότι αναφέρεται στον οδηγό ως προς το έντυπο ολοκλήρωσης (θυμάμαι ότι το διάβασα). Δεν το βρίσκω τώρα.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τωρα που το προγραμμα εχει προχωρησει καπως μηπως ξερει κανεις εαν ενεργιεακο τζακι και θερμανση (αντλια θερμοτητας στην περιπτωση μου) μπορουν να θεωρηθουν και τα δυο επιλεξιμες δαπανες? η μηπως το ενα καλυπτει το αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.