Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η κλιματική αλλαγή θα σκοτώσει περισσότερους Έλληνες και Ιταλούς από όσους ο πόλεμος στη Συρία


Engineer

Recommended Posts

Ποιος ακριβώς το έπαιξε μάρτυρας; 
Τι είναι αυτά που λέτε; Γιατί θέλετε να χωρίζεται σε στρατόπεδα τον κόσμο;

Δεν σχολίασα καν το περιεχόμενο του άρθρου, καθώς κάνει μπαμ απο τον τίτλο πως η σύσχετιση του πολέμου της Συρίας και των θανάτων απο κλιματικές αλλαγες είναι αποτέλεσμα δημοσιογραφικής αχρηστίας και σε καμία περίπτωση δεν υπήρχε σε σοβαρή έρευνα.

Και επαληθεύτηκα. Αυτά.

Τώρα αν μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς αρνητικό έγραψα στα σχόλια μου θα ήταν άκρως διαφωτιστικό. 

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε εσύ μπορεί να θεωρείς πως 3 "κόκκινα" σε σχόλιο που λέει "Το φαντάστηκα ότι δεν υπάρχει περίπτωση σοβαρή έρευνα να έλεγε κάτι τέτοιο. Μπραβο μέλισσα" είναι κάτι λογικο, μπορεί και όχι. Εγώ δεν το θεωρώ και γι'αυτό απόρησα και έδωσα μια ερμηνεία (εμπάθεια). Αντίστοιχα αν το ίδιο γινόταν σε σχόλιο άλλου, θα εξέφραζα την ίδια απορία. Περιέργως το σχόλιο της μέλισσας δεν έχει κόκκινα, και γι' αυτό ανέφερε εμπαθεια. Μπορεί να κάνω λάθος φυσικά.

Το να λες όμως ότι το παίζω αγωνιστής και μάρτυρας σε αντίθεση με εσένα (βάζεις bold να τονίσεις πως εσυ και ο imho είστε διαφορετικοί απο εμένα) είναι για εμένα ενός είδος διαχωρισμός σε ομάδες. Και πάλι μπορεί να κάνω λάθος. Σίγουρα όμως δεν δέχομαι να την διαπίστωση σου πως το παιζω μάρτυρας και αγωνιστής.

Δυο πράγματα είναι σίγουρα, εγώ συνεχίζω να απορώ με τα κόκκινα (και συγνωμη που εξέφρασα την απορία μου δημοσίως) και ο τίτλος (και η αντίστοιχη παράγραφος) του άρθρου είναι εντελώς ψευδη.

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Ήρωνας said:

Περιέργως το σχόλιο της μέλισσας δεν έχει κόκκινα, και γι' αυτό ανέφερε εμπαθεια. Μπορεί να κάνω λάθος φυσικά.

Δηλαδή αν τώρα βάλω μια κόκκινη στη Μέλισσα θα είμαστε εντάξει; Δεν θα ερμηνεύσεις πλέον ως εμπάθεια τα 3 κόκκινα τα δικά σου;

Απαράδεκτα επίσης τα post διαμαρτυρίας και δίκαιη η κόκκινη στο . 

Το 2014, στην πρώτη συζήτηση για την κλιματική αλλαγή, στο γράψαμε 5000 άνθρωποι ότι έχουμε φύγει πλέον από τη θεωρία και έχουμε περάσει στην πράξη δλδ στην πο-λι-τι-κή. Πολιτική σημαίνει παγκόσμιος παραγωγικός προσανατολισμός, φόροι, κέρδη, ζημιές, ιμπεριαλισμός κλπ. Στόχος λοιπόν της αρθρογραφίας για την κλιματική αλλαγή – της τσάμπα αρθρογραφίας στην ελεύθερη blogόσφαιρα – είναι η ψυχολογική προετοιμασία του κόσμου να πληρώσει τον "απλήρωτο". Γι’ αυτό και τα άρθρα είναι τρομοκρατικά και μερικές φορές εκμεταλλεύονται τους επιστήμονες με τον χειρότερο και πιο χυδαίο τρόπο. ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΑΥΤΑ.

Αυτό λοιπόν που έχεις εσύ στο μυαλό σου ότι κλιματική αλλαγή = επιστήμη και μόνο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ τουλάχιστον στις ελεύθερες ειδήσεις. Παρόλα αυτά, ο κόσμος του φόρουμ σεβόμενος το ότι είσαι επιστήμονας, όσες φορές έχεις παραθέσει post με εξηγήσεις και παραπομπές (μπράβο σε αυτό) δεν σου έχει βάλει ποτέ ούτε μία κόκκινη, ούτε και σε μένα φυσικά, ούτε στον BAS, ούτε σε κανένα άλλο. Βέβαια και την πράσινη, σε δύσκολα και μακροσκελή post, δεν είναι εύκολο να την πάρεις.

Τα επιστημονικά άρθρα βρίσκονται σε λίγες ιστοσελίδες, σε συνδρομητικές βάσεις δεδομένων πανεπιστημίων που ερευνούν το φαινόμενο, σε μερικά διαδικτυακά συνδρομητικά περιοδικά και σε έντυπες ενημερωτικές επιστημονικές επιθεωρήσεις.

Τώρα σε πολιτικές συζητήσεις, έστω και για την κλιματική αλλαγή, έχεις ρίσκο ότι και να γράψεις. Αυτή είναι η αλήθεια, είτε το θες είτε όχι.  

Τι γκρινιάζεις λοιπόν; Απλά ο imho αποχωρεί "νικητής" με ένα post, 4 (+) και 1 (-), ο Αντώνης αποχωρεί με δύο post, 2 (+) και 1 (-), η Μέλισσα αποχωρεί με "πολύ καλή εμφάνιση" (μπράβο της) με ένα post και 2 (+), κι εσύ που ανακάλυψες την Αμερική, με τέσσερα post επτά καρούμπαλα και έξι τσιρώτα. :D :D

Εγώ προσωπικά δεν ξαναγράφω σε παρόμοια θέματα, διότι τα περισσότερα τα έχω πει. Πολύ φοβάμαι λοιπόν ότι αν τα ξαναπώ άλλη μία δεν θα φταίει αυτός που θα με "δείρει". Καταλαβαίνω και το γεγονός ότι κάπου μπορεί να κουράζω...

 

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε δεν θα απαγορεύσω σε κανέναν τίποτα και ούτε θα γκρινιάξω. Όπως οποιοσδήποτε έχει το δικαίωμα να μου ρίξει αρνητική ψήφο, έτσι και εγώ έχω το δικαίωμα να ρωτήσω τον λόγο και να θεωρήσω πως κάποιοι το κάνουν απο εμπάθεια όταν δεν βλέπω κάποιο λόγο.

Πριν απο το σχόλιο που αναφέρεσαι υπάρχουν άλλα 2 με αρνητικές και αυτά ήταν ο λόγος που απόρησα. Εκτός αν αυτοί που τα έβαλαν μπορούν να δουν στο μέλλον, οπότε ήξεραν ότι θα διαμαρτυρηθώ στο τρίτο σχόλιο μου και μου έβαλαν αρνητικές και στα 2 προηγούμενα.

Προφανώς και όταν πρέπει να εφαρμόσουμε κάτι, αυτό θα γίνει μέσω της πολιτικής. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα διαμορφώσουμε την πολιτική βασισμένη σε ΨΕΥΤΙΚΕΣ ειδήσεις. Και απορώ πως δεν έχει αλλάξει ακόμη ο τίτλος, τουλάχιστον στο michanikos.gr. 

Πραγματικά, αφού σου φαίνεται τόσο λογικό, πες μου γιατί πήρε αρνητική ένα σχόλιο που ρωτάει ποιο είναι το αρχικό άρθρο και λέει πως ο τίτλος φαίνεται παράλογος και ένα δεύτερο που λέει μπράβο σε αυτόν που βρήκε το αρχικό άρθρο και επιβεβαίωσε την υποψία μου; Δεν πήρα καμία πολιτική θέση σε αυτά τα δύο σχόλια για να ισχύει η αιτιολογία. Παρέμεινα σε αυτό που λες πως δεν μπορεί να πάρει αρνητικές, την επιστημονική μεθοδολογία. Επομένως αφότου ΔΕΝ πήρα καμία θέση και απλά εξέφρασα μια απορία/υποψία μόνο για επιστημονικούς λόγους, θεώρησα πως οι αρνητικές ήρθαν απο άτομα που έχουν συζητήσει μαζί μου ΣΕ ΑΛΛΑ ποστ και πήρα αρνητικές λόγω προηγούμενων συνομιλιών.

Στο τρίτο μου σχόλιο το καταλαβαίνω γιατί μπορεί να πάρω αρνητικες και το δέχομαι. Στα άλλα 2 που προηγήθηκαν, μπορείς να βρεις άλλη εξήγηση πέρα απο την εμπάθεια; Να δεχτώ δηλαδή ότι είμαι γκρινιάρης και μυγιάγγιχτος, απλά εξηγησέ μου ποια πολιτική (ή άλλου τύπου) θέση πήρα στα 2 πρώτα σχόλια μου και θα κατανοήσω και τις αρνητικές.

Σε παρακαλώ πάρα πολύ να μου πεις, αν μπορείς να υποθέσεις κάτι. Πραγματικά το έχω απορία.

ΥΓ. ΕΠειδή βγαίνουμε εκτός θέματος μπορείς να απαντήσεις και σε προσωπικό.

 

Edited by Ήρωνας
Link to comment
Share on other sites

Και τα εννιά (9) !!! κόκκινα που πέσανε είναι αυστηρά, αλλά όχι παράλογα. Πρόσεξε να σου δώσω μια άποψη.

Σε αυτό το φόρουμ γράφουν κυρίως μηχανικοί. Ο Μηχανικός είναι ο άνθρωπος που λύνει τεχνικά προβλήματα, βασισμένος στην επιστήμη του και στις συναφείς επιστήμες. Με αυτά κατασκευάζει τα πάντα, από σπίτια μέχρι διαστημόπλοια και αυτός έχει την όποια ευθύνη, επιχειρηματική, νομική κλπ.

Άρα λοιπόν εγώ που προσπαθώ να είμαι μηχανικός μέσα στην ελληνική πραγματικότητα, πρέπει να έχω έμπρακτη βοήθεια από τους περιβαλλοντικούς επιστήμονες, τουλάχιστον με κλιματολογικά στοιχεία του τόπου μου που να αποδεικνύουν την κλιματική αλλαγή. Ε, λοιπόν ούτε αυτά δεν έχω. Σε έχω ρωτήσει και δημοσίως και σε πμ και μου έχεις απαντήσει αρνητικά. Δεν υπάρχουν. Που θα βασίσω λοιπόν εγώ την εισήγηση στον πελάτη μου και την απόδειξη της επένδυσής του; Μόνο ο Ροδόπουλος με βοήθησε και μου 'στειλε ένα λινκ με κλιματολογικά στοιχεία που μαζεύει μια ιστοσελίδα τα τελευταία χρόνια. Και όλα αυτά τη στιγμή που δεν υπάρχει ούτε ένας μηχανικός, που να μην προσπαθεί να εκσυγχρονίσει τις κατασκευές του εν όψει της μελλοντικής κλιματικής αλλαγής, ακόμη και αυτοί που θεωρητικά την αρνούνται.

Άρα λοιπόν οι κοκορομαχίες περί της κλιματικής αλλαγής δεν μας προσφέρουν κάτι...Και δεν μπορούν να μας προσφέρουν κάτι - τουλάχιστον στα πρωτοσέλιδα - είτε οι περιβαλλοντικοί επιστήμονες, είτε οι άνθρωποι από περιβαλλοντικές οργανώσεις που έρχονται και γράφουν στο φόρουμ. Για την ακρίβεια μας είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟΙ και στα παλιά  μας τα παπούτσια σε τελική τελική ανάλυση, αν το εν λόγω δημοσίευμα ήταν αληθές ή ψευδές και αν τα είπε το πανεπιστήμιο ή δεν τα είπε..

Επομένως το κοκκίνισμα, αν κάποιος ξυπνήσει στραβά, το τσιμπάς για πλάκα, κι εσύ και ο οποιοσδήποτε άλλος που φλυαρεί εδώ μέσα (συμπολιτευόμενος ή αντιπολιτευόμενος) και κάνει τους άλλους να βαριούνται. Γι αυτό το λόγο ρίχνουμε μερικά σύντομα και "σοφιστικέ" σχόλια σε παρόμοια δημοσιογραφικά κείμενα και τέλος. Και ότι τσιμπήσουμε φίλε, πράσινο, κόκκινο, καλή καρδιά...

Πρόσεξε, δεν λέω ότι έγιναν έτσι τα πράγματα...Μια γνώμη εκφράζω, αλλά με πολλές πιθανότητες να προσεγγίζει πραγματικά την κατάσταση.

 

 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Οκ να το δεχτώ. Αλλα σου ξαναλέω, έχω κάθε δικαίωμα να απορώ χωρίς να μου λέει καποιος ότι το παίζω μάρτυρας και αγωνιστής. Ιδίως όταν η επισήμανση που έκανα ήταν αληθινή. Επομένως, επιμένω πως τα κόκκινα είναι απο εμπάθεια ή ενόχληση καθώς ούτε πολιτική θέση πήρα ούτε εξέφρασα άποψη επι του θέματος. Απλή ερώτηση έκανα αν ξέρει κάποιος την πηγή. Εναλλακτικά μπορώ να σου πω πως κάποιοι ενοχλήθηκα γιατί τους χάλασα το ψέμμα που τους βόλευε. 

Τώρα για τα κλιματολογικά δεδομένα, το ότι δεν τα βρήκες δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Η ΕΜΥ και το αστεροσκοπείο έχουν εκατοντάδες σταθμούς ανα την Ελλάδα. Απευθύνσου σε αυτούς. 

Και δεν είναι καόλου στα παλιά μας τα παπούτσια αν το άρθρο είναι αληθινό ή οχι. Αλλιώς δεν έχει αξία τίποτα. Θα γράφει ο καθένας ό,τι θέλει και θα έχουν ολοι δίκιο. Δεν είναι έτσι ούτε η επιστήμη ούτε η δημοσιογραφία/ενημέρωση. Να στο πω αλλιώς, τόσο το περιοδικό όσο και οι συντάκτες της έρευνας μπορούν να κινηθούν δικαστικά για αναπαραγωγή ψευδών ειδήσεων. Έχει τεράστια σημασία αν ένα μεγάλο επιστημονικό περιοδικό προσπαθεί να κάνει συγκρίσεις με έναν πόλεμο με 400.000 θανάτους. Και η σοβαρότητα αυτή φαίνεται και απο της εύλογες ενστάσεις στα πρώτα 2 σχόλια (αλλα εν τέλει κανενας επιστήμονας δεν είπε κάτι τέτοιο). Τέλοσπαντων, ό,τι είχα να πω το είπα και  σπάμαρα άλλο ένα ποστ.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Ήρωνας said:

 Εναλλακτικά μπορώ να σου πω πως κάποιοι ενοχλήθηκα γιατί τους χάλασα το ψέμμα που τους βόλευε. 

Αισθάνεσαι περικυκλωμένος. Πήγαινε σε παλαιότερες παρόμοιες συζητήσεις και θα δεις ότι όλοι, μα όλοι, σου έχουμε επισημάνει το ρόλο του τύπου και της πολιτικής στην αποστροφή της κοινής γνώμης από την θεωρία της κλιματικής αλλαγής.

Συνεπώς, με τις αποκαλύψεις σου μας επιβεβαιώνεις. 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβαίνω στο τελευταίο.

Ούτε περικυκλωμένος νίωθω (άλλωστε μιλάμε για 2 ή 3 άτομα), ούτε όλοι μου λένε αυτό που λες, ούτε υπάρχει αποστροφή της κοινής γνώμης.

Υπάρχουν πολιτικές απόψεις και ειδήσεις που δεν έχουν επιστημονική βάση άλλα στηρίζονται σε πεποιθήσεις και υπάρχουν πολιτικές απόψεις και ειδήσεις που στηρίζονται σε επιστημονικά επιχειρήματα. Και τέλος υπάρχουν και δημοσιογράφοι και σελίδες που απλά θέλουν clickbait τίτλους και δεν έχουν καμία ατζέντα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε μάλλον σκόπιμη αλλαγή του τίτλου, απο σελίδα με ατζεντα, συγκεκριμένη θεματολογία και καμία παραπομπή σε πηγή (μιλάω για link, όχι απλή αναφορά του περιοδικου).

Επομένως η "αποκάλυψη" μου το μόνο που επιβεβαιώνει είναι πως το μόνα κριτήρια που μπορούμε να έχουμε για να εξακριβώσουμε αν μια έρευνα είναι έγκυρη είναι τα επιστημονικά και όχι τα πολιτικά. Και αυτό το κριτήριο το θέτω πάντα, ασχέτως αν η έρευνα συμφωνεί με την εικόνα που έχω σχηματίσει απο προηγούμενες έρευνες ή όχι και προσκαλώ και τους συναδέλφους να έχουν τα ίδια κριτήρια (άλλωστε αυτό απαιτεί και η μόρφωση μας).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.