Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Φωτοβολταικών < 20 kW


teachertza

Recommended Posts

Φυσικά και μπορεί!

Απλώς δεν θα μπορεί να αιτηθεί για επιδότηση 40% από τον αναπτυξιακό.

(Που έτσι κι αλλιώς κάτω από 100,000€ ...κόβεσαι.)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Lefteriz

ευχαριστώ ετσι είχα καταλάβει και εγώ μέχρι που διάβασα το post του grassogr..

 

Από φορολογική απαλλαγή? Μόνο το ΦΠΑ αγοράς (μέχρι 700Ευρώ)?

Για τα υπόλοιπα 20 έτη? Υπάρχουν φοροελαφρυντικά λόγω παραγωγής ΑΠΕ?

Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθούμε τελείως! Δηλαδή αυτή τι στιγμή δεν σου δίνουν (σε όλη την ελλάδα??) ούτε άδεια για εγκατάσταση <20κW????

Link to comment
Share on other sites

Από πού βγάζεις αυτό το συμπέρασμα mercedakias;

Επιδότηση δεν μπορείς να πάρεις για ένα 20άρι, όχι άδεια/έγκριση εργασιών.

 

Chytti τα υλικά μπορείς να τα φέρεις χωρίς ΦΠΑ από ΕΕ. Για τις εργασίες, απ' όσο γνωρίζω, μπορείς να πάρεις επιστροφή του ΦΠΑ που θα πληρώσεις από την εφορία σου.

Μέχρι στιγμή δεν υπάρχουν φοροελαφρυντικά για έσοδα από ΑΠΕ (πλην των 10kWp).

Link to comment
Share on other sites

Από πού βγάζεις αυτό το συμπέρασμα mercedakias;

Επιδότηση δεν μπορείς να πάρεις για ένα 20άρι, όχι άδεια/έγκριση εργασιών.

 

Με μπέρδεψες τώρα.

Εγώ θέλω αυτή τι στιγμή να βάλω ένα 20ari του οποιου το κόστος θα ξεπεράσει τις 100000 (ώστε να μπει και στον αναπτυξιακό). Γίνετε αυτό? και εάν όχι γιατί?

 

Από ότι καταλαβαίνω από αυτό που λες εσύ, αυτή τι στιγμή μπορείς να βάλεις 20ari, αλλα δεν σου δίνουν επιδότηση και ας κάνει και πάνω από 100000 η επένδυση. σωστά? :confused:

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι δυο εταιρίες που τηλεφώνησα σήμερα μου έλεγαν ψέματα ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα στις επιδοτήσεις για 20ria

 

Εγώ σε αυτή τι χωρα το χέρι μου στη φωτιά δεν το βάζω...

Link to comment
Share on other sites

Στο είπαν γιατί δεν μπορείς να διαπιστώσεις επίσημα το αντίθετο. Όταν φθάσει όμως η στιγμή να τους δώσεις προκαταβολές και να προχωρήσεις στο έργο θα σου το πουν γιατί θα είναι υποχρεωμένοι, αλλά ως λάθος του αναπτυξιακού και πιέσεις κυβερνητικές κλπ κλπ.

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα πουλάει πολύ το μιλητό αντί για την ουσία και βγαίνουν ακόμη και ψέματα προς τα έξω. Πάντως εκ των έσω καλό είναι να γνωρίζετε ότι πολύ πιθανόν να αναθεωρηθεί στο σύνολό του ο αναπτυξιακός και να μειωθεί το 40% ακόμη και σε έργα >20kWp.

 

Τεχνικά και αντικειμενικά χωρίς καμία επιδότηση αποσβένεται τέλεια το ΦΒ στην Ελλάδα. Πολλά είναι 7-8 χρόνια (μετά φόρων, πιθανών δανείων κ.ά) με συμβόλαιο 20ετίας;;; Ας το χωνέψουμε ότι τίποτα άλλο δε θα σε κάνει πλούσιο πέρα από τη σωστή εγκατάσταση και χρήση του σωστού υλικού.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου pv-t solar!

Είναι πιο σημαντικό να μειώσουν το φόρο εσόδων από ΑΠΕ, παρά να μην ξέρεις αν θα έχεις πάρει το 40% από τον αναπτυξιακό, 2 χρόνια μετά την επένδυσή σου.

Έτσι θα είναι πολύ πιο ξεκαθαρο για τους επενδυτές και θα μπορούν να υπολογίσουν τις χρηματοροές τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους - όλες!

Απορία :

Στον νόμο περί Ηλιακών στεγών (ΦΕΚ 1079/2009), από ότι ξέρω δεν συμπεριλαμβάνονται τα μη διασυνδεδεμένα νησιά, σωστά;

Παρόλα αυτά, εαν κάποιος ιδιώτης έχει την οικονομική δυνατότητα και θέλεινα εγκαταστήσει ένα μικρό Φ/Β σύστημα στο σπίτι του (Κρήτη), μπορεί γραφειοκρατικά να το κάνει; Χρειάζεται άδεια εργασιών μικρής κλίμακας από Πολεοδομία; Μπορεί να συνδεθεί με την ΔΕΗ; ή το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να τα εγκαταστήσει στη ζούλα κρυφά από Πολεοδομία και από ΔΕΗ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.