Μετάβαση στο περιεχόμενο

Rubbersheeting - Τι ειναι?


Recommended Posts

Γεια χαρα και απο εμενα.To rubbersheet δεν θεωρει ιδια κλιμακα κατα X,Y οπως το align.Συνεπως ο μετασχηματισμος που κανει ειναι Χ,Υ, Κχ, Κy και στροφη. Τωρα οσο αφορα το 5000 εγω τι κανω. Δημιουργω ενα καναβο με αρχη και τελος αυτα του 5000 μου και κανω rubbersheet και ταυτιζω τα αντιστοιχα του καναβου μου με αυτα του σκαναρισμενου χαρτη. Ομολογω οτι ειναι πολυ κουραστικο αλλα βγανει καλο αποτελεσμα.Πρεπει να γνωριζεις οτι με το rubbersheet η μετατροπη εφαρμοζεται απο τα σημεια που εχεις παρει και προς τα μεσα. τα εξω απο αυτα στα κανει να μην πω πως..για αυτο παρε 4 στην ακρη της περιοχης αλλα και ενα στο κεντρο της .Θες τουλαχιστον 5 σημεια.Και αν δεις οταν παρεις 5 σημεια θα σου βγαλει και το rms του μετασχηματισμου.(τουλαχιστον το raster ιmage της Autodesk αυτο το κανει οπως και πολλα αλλα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Geosurv, πώς βγαίνει βγαίνει το rms στο rubbersheet μέσω autocad map?? απ' ότι έχω δει δε σου δίνει αυτή την πληροφορία..

Επιπλέον δε νομίζω ότι θες τουλάχιστον 5 σημεία..Αφού έχεις 5 αγνώστους 3 σημεία αρκούν..Και από ένα σημείο και μετά όσα και να πάρεις δε βελτιώνεται το σφάλμα...

Link to comment
Share on other sites

-Ποιο καλο για την δουλεια αυτη ποιο ειναι τελικα? Map, Raster Design ή ARCGis?

 

-Εγω παιδια για παραδιγμα εχω κατι 50αρια .tiff γεωναφερμενα και τα εισαγω μεσα σε ενα σχεδιο Autocad που εχει μεσα τριγωνομετρικα σημεια. Παρατηρω πως υπαρχουν αποκλισεις μεταξυ των τριγωνομετρικων της εικονας και αυτα που εχουν τοποθετηθει στο αρχικο σχεδιο. Να φανταστ πως τα ραπορταρισμενα ειναι τα σωστα και πως οι εικονες πρεπει να τροποποιηθουν με rubbersheeting για να ερθει ο χαρτης στα ισα του?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να βασίζεσαι στον σχεδιασμένο κάνναβο και όχι στα σχεδιασμένα τριγωνομετρικά, αυτά πάντα κλοτσάνε και λογικό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Λογικο απο ποια αποψη? Λογο των χαρτογραφικων παραμορφωσεων εννοεις? Παντος αυτο δεν σημαινει πως τα ραπορταρισμενα τριγωνομετρικα περιεχουν σφαλματα επειδη δεν κολλανε ακριβως με αυτα του χαρτη, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Και μη ξεχνάς και την κλίμακα του χάρτη. Στην 1:50.000 το 1mm που έχει διάμετρο η κουκίδα στο σύμβολο του τριγωνομετρικού, είναι 50 m στο χάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Και μη ξεχνάς και την κλίμακα του χάρτη. Στην 1:50.000 το 1mm που έχει διάμετρο η κουκίδα στο σύμβολο του τριγωνομετρικού, είναι 50 m στο χάρτη.

 

Παιδια να αναφερω κατι που ακουσα προσφατα. Καποιος μου ειπε πως σε ορισμενα τοπογραφικα δεν πραγματοποιουνται εξαρτησεις απο τριγωνομετρικα, παρα χτυπανε χαρακτηριστικα σημεια (προφανως σημεια ελεγχου) και υπερθετουν το σχεδιο πανω στα 5 χιλιαρα και το προσαρμοζουν αναλογα για να το ενταξουν και στο χωρο.

 

Γνωριζετε εσεις περιπτωσεις που να εφαρμοζονται τετοιες μεθοδοι?

 

Ειναι αυτο που μολις περιεγραψα μια μεθοδος rubbersheeting ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασία αυτή χρησιμοποιείται για να τοποθετήσεις απλά το γεωτεμάχιο πάνω στο

πεντοχίλιαρο.

στα πεντοχίλιαρα τα περισσότερα από αυτά που έχω δουλέψει έχουν σχεδιασμένα πάνω

τους αρκετα χαρακτηριστικά σημεία όπως εκκλησίες, σπίτια παλιά ακόμα και εγκαταλελειμένα

από το 1900. ερείπια δηλαδή.

τον πρώτο καιρό που δεν είχα gps και όπου τα τριγωνομετρικά ήταν απαγορευτικά να τα

χρησιμοποιήσω, με αυτήν τη διαδικασία έκανα την "εξάρτηση".

ουσιαστικά πρόκειται για εντοπισμό όχι και τόσο εξάρτηση.

 

προσοχή όμως να μην παρεξηγηθώ τα αποτελέσματα είναι ανάλογα της μεθόδου.

είναι η λεγόμενη μέθοδος της επίθεσης.

 

ανάλογα το σχέδιο που χρησιμοποιείς για υπόβαθρο θα είναι και η ακρίβεια της εργασίας σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.