Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εννιάμετρος λωρίδα


Recommended Posts

Η εννιάμετρη λωρίδα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο στις περιπτώσεις που είσαι υποχρεωμένος να αφήσεις ακάλυπτο σε συγκεκριμένη πλευρά του οικοπέδου σε όλα τα συστήματα, και ισχύει για τα σχέδια πόλεως που εγκρίθηκαν πριν από το 1337. ΠΧ όταν ο όμορος έχει αφήσει υποχρεωτικά ακάλυπτο προς το μέρος σου και έχει οικοδομήσει πριν από ΓΟΚ 85

Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να σε προκαταβαλλω (με την λογικη του νομοθετη οτι η εννιαμετρος εφαρμοζεται στις περιπτωσεις που εχω ομμορο εξαιτιας του οποιου πρεπει να αφησω Δ και μειωνω στιν συνεχεια το Δ για να παρω εννιαμετρο κτηριο) η γνωμη μου ειναι οπως εγραψα και πιο πανω οτι στο οικοπεδο που ειναι στο πανταχοθεν ελευθερο δεν μπορω να εφαρμοσω την εννιαμετρο και ειτε κολλαω και στα δυο ορια ειτε κολλαω απο την μια μερια και αφηνω Δ απο την αλλη με αποτελεσμα να εχω κτηριο μικροτερο απο 9.00 μετρα.

Στην δευτερη περιπτωση στο συνεχες συστημα ομως οπως αναφερεται ο νομος και παλι δεν μπορω να την εφαρμοσω αλλα αν δεν την εφαρμοσω βαλε την υποχωρηση 2.00 μετρα βαλε το απαιτουμενο Δ=5.10 δεν μενει τιποτα για σωμα κτηριου.Και παλι σε ευχαριστω για τον χρονο σου.

Link to comment
Share on other sites

dimitris11140,

Για το 1ο σχέδιο και από το 2ο το αριστερό, πιστεύω ότι είναι επαφή ή Δ.

Γιά το 20 το δεξί, 9μετρος μόνο αν πας στην ΟΓ και το όμορο κτίσμα είχε αντιμετωπίσει όταν χτίστηκε περιορισμό στην απόσταση (λόγω παλαιού κτίσματος στο δικό σου οικόπεδο), αλλιώς επαφή ή Δ.

 

Ευχαριστώ και για τη γνώμη σου παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα όμορα είναι είτε αδόμητα είτε κατασκευασμένα μετά το 1985 δεν έχει εφαρμογή το άρθρο 9.

Link to comment
Share on other sites

Και αν είναι μετά το 1985 οικοδομημένα; Από που προκύπτει;

Κατάλαβα. Να αναγκάστηκε αυτός να εφαρμόσει άρθρο 9 λόγω δικού σου κτίσματος... πιάσε το αυγό και κούρευτο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Athan ευχαριστω για την απαντηση σου.Μια διευκρινιση αν θελεις δωσε μου για αυτη την παραγραφο του γ.ο.κ η οποια ομολογω οτι μου ειχε διαφυγει εντελως και παντα με μπερδευε.Το νοημα αυτης της παραγραφου ειναι: αν εγω ειχα στο οικοπεδο μου παλιο κτισμα (το οποιο και κατεδαφισα για να χτισω) και ο ομμορος αναγκαστηκε να παει σε αποσταση απο το οριο (λογω του παλιου κτισματος) και η αποσταση αυτη ειναι μικροτερη απο Δ που επρεπε να αφησει (πχ εκανε αυτος πρωτος χρηση εννιαμετρου) τοτε μονο και εγω μπορω να κανω χρηση της εννιαμετρου διαφορετικα αν ο ομμορος εχει αφησει απο το οριο αποσταση (Δ η και μεγαλυτερη) τοτε δεν μπορει να χρησιμοποιηθει η εννιαμετρος απο μενα.(τουλαχιστον αυτο καταλαβα διαβαζοντας το βιβλιο της δομικης)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.