Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή εμβαδού γηπέδου εκτός σχεδίου με δικαστική απόφαση μετά την έκδοση οικ άδειας


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλήμερα .Μου παρουσιάστηκε η εξής περίπτωση .
Γήπεδο εκτός σχεδίου( Α) με πρόσωπο σε δρόμο,και  εμβαδού 30 000τμ εκδίδει οικ άδεια το 2004 κατασκευάζει και εξαντλεί όλο τον συντελεστή δόμησης . Το 2017  ο ιδιόκτητης του όμορου γηπέδου(β) εκδίδει δικαστική απόφαση με την οποία υποχρεώνεται ο ιδιοκτήτης των 30000 τμ να του δώσει 5000τμ. Αν γίνει αυτό αυτομάτως μέρος του νόμιμα  δομημένου γηπέδου Α είναι αυθαίρετο .
1.μπορεί να γίνει αυτό?
2. Πρέπει να γίνει τακτοποίηση η όχι από τη στιγμή που κτίστηκε σύννομα ?
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, ppanag said:

Δες το λίγο πιο προσεχτικά στους όρους δόμησης, γιατί και τα 25.000 τ.μ. μπορεί να έχουν τον ίδιο ΣΔ ...

σωστα...

[να  υποθεσω οτι δεν εχει χτισει μεσα σε αυτα τα "5.000"  τμ. που ηταν ξενα...]

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα γίνω ποιο συγκεκριμένος
 
εμβαδόν 23000 
σδ ( εμπορικό κέντρο -παρέκκλιση ) 0,2
 
δόμηση  4600 τμ   κτίστηκαν 4590τμ
 
αν δώσει 5000 τμ
 
εμβαδόν 17000 δόμηση 3400τμ  μου λείπουν 1200τμ
δεν έχω κτίσμα στην διεκδικούμενη έκταση
 
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
 
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το βασικό εδώ είναι για ποιον λόγο και με ποια επιχειρήματα ο γείτονας διεκδικεί έκταση από τον πελάτη σου και μάλιστα δικαιώνεται!

Αν πχ το συγκεκριμένο τμήμα δεν ανήκε στη πραγματικότητα ποτέ στον πελάτη σου τότε προφανώς υπάρχει θέμα με τη νομιμότητα της οικοδομικής άδειας η οποία κινδυνεύει να ανακληθεί.

Αν η διεκδίκηση γίνεται για άλλους ανεξάρτητους λόγους που προέκυψαν μεταγενέστερα, δεν επηρρεάζουν τη νομιμότητα των στοιχείων της άδειας και τους οποίους δεν μπορώ να γνωρίζω, τότε έχεις ένα νομίμως υφιστάμενο κτίριο αφού εκδόθηκε με ορθή οικοδομική άδεια και κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει αυθαιρεσία. Όπως πχ όταν σε μια περιοχή αλλάζουν οι όροι δόμησης ή η ρυμοτομία, κτίρια που κατασκευάστηκαν μεγαλύτερα σύμφωνα με προγενέστερα δεδομένα θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.