Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χορηγία εκδρομής του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ


gakias

Recommended Posts

 

gakia, έπρεπε να είχες δημοσιεύσει νωρίτερα, τώρα δεν υπάρχει χρόνος να οργανωθεί κάτι.

 

 

Δεν υπάρχει άγχος.Μέχρι αρχές Μαίου μπορούμε να δεχόμαστε χορηγίες έτσι χύμα.Και ύστερα από συνεννόηση μέχρι και Ιούνη.Οπότε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να οργανωθεί κάτι,δεν υπαρχει ζητημα χρόνου.Πάντως να έχετε υπόψιν ότι γίνονται και επαφές με μεγάλες εταιρείες και οργανισμούς (ΑΚΤΩΡ,ΤΕΕ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εδω θα γίνω κακός χωρίς να το θέλω βέβαια αλλά έχω σκάσει από ζήλεια...

 

"Το ΕΜΠ επιχορηγεί την εκδρομή αυτή,και μάλιστα το

60% (γύρω στις 100.000€)" !!!!!!!

 

τα υπόλοιπα πολυτεχνεία της χώρας να μπορούν να επιχορηγήσουν τέτοιο ποσό για εκδρομή?

αναρωτιέμαι άραγε μήπως όλος αυτός ο πακτωλός των χρημάτων που κατευθείνεται προς το ΕΜΠ θα έπρεπε να ισομοιράζεται καλύτερα και στους υπόλοιπους ακόμα και στα τει. εκει τα παιδιά ούτε διανοούνται εκδρομές.

 

πάντως παιδιά μπράβο που το κυνηγάτε. εγω δεν πήγα εκδρομή και το έχω μετανοιώσει.

καλή εκδρομή σας εύχομαι γεμάτη εμπειρίες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον chrisven. Έμεις στο Π.Κ. ούτε μας περνάει από το μυαλό μ9α εκδρομή στο εξωτερικό...

 

Ομολογουμένως πάντως θα είναι πολύ χρήσιμη πέρα από την εμπειρία αυτήν καθ' αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

εδω θα γίνω κακός χωρίς να το θέλω βέβαια αλλά έχω σκάσει από ζήλεια...

τα υπόλοιπα πολυτεχνεία της χώρας να μπορούν να επιχορηγήσουν τέτοιο ποσό για εκδρομή?

αναρωτιέμαι άραγε μήπως όλος αυτός ο πακτωλός των χρημάτων που κατευθείνεται προς το ΕΜΠ θα έπρεπε να ισομοιράζεται καλύτερα και στους υπόλοιπους ακόμα και στα τει. εκει τα παιδιά ούτε διανοούνται εκδρομές.

 

chrisven

 

Αυτό που αναρωτιέσαι,χτυπάει κατ' ευθείαν στη ρίζα ενός άλλου μεγάλου κακού:την χρήση των διαφόρων ανά την επικράτεια σχολών ως μέσο για να ενισχυθεί και να αναπτυχθεί η τοπική οικονομία.

 

Αν λοιπόν αναρωτιέσαι για ποιό λόγο δεν ισομοιράζεται ο πακτωλός,ενημερώνω ότι οι περισσότερες σχολές στην ελληνική επαρχία δεν αντιμετωπίζονται όπως τους αρμόζει,πολύ απλά για το λόγο ότι υπάρχουν για τελείως διαφορετικό λόγο από αυτόν της αμιγούς ανωτάτης εκπαίδευσης!!!!

 

Κ μπορεί να ακούγεται τραγικό,αλλά είναι αλήθεια....

 

Ποιός ο λόγος να συνεχισουν να αποφοιτούν π.χ. (αναφέρομαι στον κλάδο μας ως παράδειγμα )1.500 μηχανικοί ΑΕΙ,άλλοι 1.500 ΑΤΕΙ όταν θα έρθουν στο ΣΥΝΟΛΟ άλλοι τόσοι από το εξωτερικό??Εϊναι αλήθεια τόσο μεγάλες οι ανάγκες της χώρας μας σε μηχανικούς?

 

ΟΧΙ

 

Είναι ο προχειρατζίδικος για μία ακόμα φορά τρόπος της κάθε ''Κυβέρνησης'' να τονώσει την ελληνική επαρχιακή οικονομία με ενοίκια,καφέδες,σούπερ μάρκετ,εστιατόρια,μαγαζιά με το ΤΕΡΑΣΤΙΟ ανθρώπινο δυναμικό που μπορεί να ξοδέψει:ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ

 

Κ γι ' αυτό το λόγο οι επαρχιακές σχολές είναι αποκλεισμένες από τα κονδύλια...γιατί ΗΔΗ εκπληρώνουν το στόχο τους...Τα μόνα κονδύλια που εγκρίνονται σε αυτές φθάνουν αποκλειστικά κ μόνο για να συνεχίσουν να υπάρχουν....

 

Για να μην πιάσω επίσης κ τον ΠΟΛΙΤΙΚΟ λόγο ύπαρξής τους...

 

Να τονίσω επίσης ότι αυτή μου η τοποθέτηση δεν αφορά καθόλου τους φοιτητές και τους αποφοίτους αυτών των σχολών,παρά μόνο την τοποθεσία που επιλέχθηκε για να ανοίξει μία σχολή.

 

Γκρινιάζουν π.χ. στην Κωλοπετινίτσα για την οικονομία τους?Τί να κάνω τί να κάνω..ΤΟ ΒΡΗΚΑ!!Θ' ανοίξω μία σχολή ΑΕΙ πλαστικολογίας και αρθρογραφίας.(ενδεικτικά κ ανύπαρκτα παραδείγματα)Βέβαια,όταν αυτοί οι άνθρωποι αποφοιτήσουν,θα τους δημιουργήσω κ ένα σωρό άλλα προβλήματα σχετικά με τα επαγγελματικά τους δικαιώματα,έτσι ώστε να ους αποσπάσω την προσοχή και ΚΑΝΕΙΣ να μην καταλάβει την ΑΠΑΤΗ.

 

Αυτή είναι chrisven κ η απάντησή μου στο ερώτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά δεν μιλάμε για κωλοπετινίτσα.

 

π.χ. πολυτεχνική Πατρών.

υψηλότατο επίπεδο κατά τη γνώμη μου τόσο σε διδακτικό αλλά και σε ερευνητικό

επίπεδο. τέλοσπάντων ας μην το αναλύσουμε περισσότερο. ρητορικό ήταν το

ερώτημά μου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον chrisven. Έμεις στο Π.Κ. ούτε μας περνάει από το μυαλό μ9α εκδρομή στο εξωτερικό...

 

Ομολογουμένως πάντως θα είναι πολύ χρήσιμη πέρα από την εμπειρία αυτήν καθ' αυτήν.

 

 

δωστε αριθμο λογαριασμου... :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εντυπώσεις παιδιά από την εκδρομή? Δεν είχαμε όλοι δίκιο που σας λέγαμε ό,τι και να γίνει να μην τη χάσετε? Δεν ήταν μία από τις ομορφότερες εμπειρίες? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον chrisven. Έμεις στο Π.Κ. ούτε μας περνάει από το μυαλό μ9α εκδρομή στο εξωτερικό...

 

Ομολογουμένως πάντως θα είναι πολύ χρήσιμη πέρα από την εμπειρία αυτήν καθ' αυτήν.

 

Και όμως νομίζω την προηγούμενη χρονιά οι μηχανικοί περιβάλλοντος από πολυτεχνείο κρήτης πήγαν Δανία - Σουηδία

 

Επίσης υπάρχουν και άλλες αξιόλογες προσπάθειες πχ το t.u.c χρηματοδοτει περίπου 20 μεταπτυχιακούς φοιτητές άνά εξάμηνο για 2-3 μήνες απασχόληση σε πανεπιστήμια / ερευνητικά κέντρα του εξωτερικού

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω Zaxoys εγώ δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο.

 

Τώρα κάτι έχει πάρει το αυτί μου για χρηματοδότηση αλλά δεν έχω δει κάποια ανακοίνωση. Πάντως αυτό που με καίει είναι να πάει ένα έτος πχ ολόκληρο το 2ο και να μιλάμε πάντα (και) για τους Μηχ.Ο.Π.!!!!:twisted:

 

Μήπως το μπερδεύεις με best αυτό που λες? Στο Π.Κ. τρέχει πολύ το best και εγώ είχα ακούσει από εκεί για σουηδία (για δανία δεν έχω ακούσει τπτ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.