Μετάβαση στο περιεχόμενο

ηλεκτροδοτηση


Maraki25

Recommended Posts

καλησπέρα!!δεν ξέρω που να απευθυνθώ και χρειάζομαι βοήθεια!κληρονόμησα ένα σπίτι στο οποίο και θέλω να κατοίκησω. αρχικά να πω πως άρχισε να χτίζεται το 1991 αλλά ακόμα δεν έχει κλείσει η καρτέλα του ΙΚΑ.θελω λοιπόν να δω τι χρειάζεται για να πάρω ρεύμα!να σημειώσω πως το σπιτι είναι δηλωμένο στην εφορία ως 87 τετραγωνικά αλλά στα αρχικά σχέδια του μηχανικου ήταν 67.θα εχω κάποιο θέμα με τη ΔΕΗ η Όχι;θα ήταν καλύτερο να πάρω ρεύμα από το κάτω διαμέρισμα το οποίο μου ανήκει και κα εχω κοινό ρολόι;ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το κοινό ρολόι είναι παράνομο...

Το ΙΚΑ δεν έχει σχέση με το ρεύμα αλλά πρέπει οπωσδήποτε να κλείσει αν έχει τελειώσει το έργο αλλιώς μόνο προβλήματα δημιουργούνται. Για την ΡΕΥΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ θα χρειαστεί σίγουρα μηχανικός....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Πολύ!θα υπάρξει θεμα μιας και στα αρχικά σχέδια του μηχανικού το 1991 το σπιτι φαινόταν 67 τετραγωνικά αλλά τελικά έγινε 87 όπως και δηλώνεται στην εφορια;

Link to comment
Share on other sites

Για την ηλεκτροδότηση κτίσματος προ καθεστώτος ελεγτών δόμησης, χρειάζεται είτε αυτοψία απο την πολεοδομία, είτε υπεύθυνη δήλωση του επιβλέποντα μηχανικού ότι εφαρμόστηκαν όλες οι μελέτες, κάτι που προφανώς δεν ισχύει. Επίσης, αν δεν είχε γίνει εξ αρχής, θα πρέπει να έχει εξοφληθεί στον μηχανικό η αμοιβή επίβλεψης που είχε υπολογιστεί.

Το ΙΚΑ δε συμμετέχει στην διαδικασία, όμως αν κάνει έλεγχο και βρει το κτίσμα ολοκληρωμένο, θα χρεωθούν όλα τα υπολειπόμενα ένσημα υπέρ αγνώστου και θα πληρωθούν με τιμές προ 2000 και προσαυξήσεις 20ετίας!

Λογικά θα πρέπει να γίνει ρύθμιση του αυθαίρετου τμήματος Ν.4495/17 για να προχωρήσετε, και καλό είναι να βρείτε τον επιβλέποντα μηχανικό της οικοδομής να το αναλάβει, αφού ούτως ή άλλως χρειάζεται η υπογραφή του για την ηλεκτροδότηση.

Link to comment
Share on other sites

για το ΙΚΑ πρέπει να ολοκληρωθούν κάποιες εργασίες ακόμα για να κλείσει.οσο αναφορά το κομμάτι με τα τετραγωνικά πρέπει να τακτοποιηθεί από την πλευρά του μηχανικού;και αν ναι για τι ποσό μιλαμε;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να απευθυνθείς επίσημα σε κάποιον μηχανικό να σε καθοδηγήσει.
Το σίγουρο είναι, ότι όσο αφήνεις τέτοιου τύπου εκκρεμότητες (ΙΚΑ, πολεοδομίες κτλ) θα τις βρίσκεις όλο και πιο συχνά μπροστά σου.

Link to comment
Share on other sites

το ΙΚΑ θα το κλείσω όταν ολοκληρωθούν και οι ελαιοχρωματισμοι...όσο αναφορά το ρεύμα αν πάρω από το διαμέρισμα κάτω από το δικό μου το οποίο δεν χρησιμοποιείται, Ναι μεν δεν είναι νόμιμο αλλά μπορεί να υπάρξει πρόβλημα η είναι κάτι που γίνεται γενικα;

Link to comment
Share on other sites

Να ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες και συμβουλές των συναδέλφων μου που έγραψαν παραπάνω. Στο φόρουμ δεν δίνουμε συμβουλές για παράνομες ή επικίνδυνες ενέργειες που αφορούν σε ακίνητο. Θα απευθυνθείς σε μηχανικό να ολοκληρώσει τις εκκρεμότητες. Το φόρουμ σου παρείχε μια πρώτη καθοδήγηση για τις ενέργειές σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο μηχανικό που ασχολείται με αυτά. Καλό θα ήταν όλες οι εκκρεμότητες που είναι ανοιχτές να ολοκληρωθούν για να μην υπάρξουν προβλήματα στο μέλλον στην μεταβίβαση του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.