Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρατήσεις για αμοιβή δημοσίου έργου


Recommended Posts

Για αμοιβή μελέτης προφανώς μιλάς? Καλύτερα συνεννοήσου με την υπηρεσία πρώτα μήπως σου κάνουν αυτοί την παρακράτηση αλλά εν γένει, ναι ισχύει το ίδιο έντυπο 10% ή 4% για τοπο-οδό-υδρ κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι για πληρωμή δημοσίου έργου λέω. 3% μου είπαν είναι. αλλά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο έντυπο. Αν είναι το ίδιο το γράφω σαν επίβλεψη;

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΜ το πληρώνουμε με το ίδιο έντυπο που πληρώνουμε και το ΦΕΜ για τις άδειες (10%);

 

οχι...

 

Το πληρώνεις σε αυτό:

 

ΕΝΤΥΠΟ ΦΟΡ.ΕΓΟΛ.3%.xls

 

Ευχομαι γρήγορη πληρωμή να κάνεις Χριστούγεννα...

Edited by Kane
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! :smile:

Στο αξία εκτελεσθέντος έργου βάζω τον προϋπολογισμό χωρίς το ΦΠΑ;

Δηλαδή η παρακράτηση είναι 3% επί του προϋπολογισμού με ή χωρίς το ΦΠΑ;

Edited by μηχανικάρα :-D
Link to comment
Share on other sites

Πάντοτε οι παρακρατήσεις είναι επι του καθαρού ποσού. Ανευ ΦΠΑ δηλ. Πρόσεξε, πληρώνεις παρακράτηση για τον λογαριασμό που εχει πιστοποιηθεί...Οχι κατευθείαν για όλο το ποσό.

 

Θα το τυπώσεις εις διπλουν και θα επισυνάψεις φωτοτυπία του ΤΠΥ ή ΤΤΕ που εκοψες, γιατί τα ζητάνε στη ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε φετινό λογαριασμό δημοσίου έργου μας ζητάνε για κρατήσεις :

 

3 % φόρο εισοδήματος (παρακράτηση)

1 τοις χιλίοις υπέρ δημοσίων συμβάσεων.

 

Όλες οι υπόλοιπες κρατήσεις φαίνεται να έχουν καταργηθεί.

 

Το θέμα είναι ότι με τις παρακρατήσεις συμβαίνει μια σύγχυση τώρα, αφού οι εφορίες σε στέλνουν να τα πληρώσεις στην τράπεζα. Ξέρεις κανείς τη διαδικασία για αυτά τα δύο;

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο μου φαίνεται συνάδελφε. Πρέπει να το ψάξεις καλύτερα, μη στα γυρίσει πίσω ο επίτροπος.

 

Εγώ πλήρωσα φέτος για 2 έργα σε 2 διαφορετικούς δήμου:

 

3% παρακράτηση την οποία δεν έχω καταλάβει πως θα την πληρώνουμε...Υποτίθεται απ'το ταχιςνετ, αλλά εκεί την πληρώνει αυτός που παρακρατεί. Οχι εμείς. Εκτός αν έχω χάσει κάποιο επεισόδιο κάπου.

0.2% Υπερ ΤΕΕ για μηχανικους ασφαλισμένους στο ΤΣΜΕΔΕ (κωδικός 10)

1% + 0.5% Υπερ ΤΣΜΕΔΕ-EMΠ (κωδικός 08)

0.6% Υπερ ΤΣΜΕΔΕ

 

Μάλιστα μου γύρισαν πίσω 2 εντάλματα επειδή δεν πλήρωσα το 0.2% ΤΕΕ. Το οποίο υποτίθεται πως δε χριεάζεται πλέον.

 

Δε βγαίνει άκρη. Το θέμα ειναι πως πρέπει να τα πληρώσεις, αλλιώς...

 

Α ξέχασα κι αυτό υπερ δημοσίων συμβάσεων.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν καταφέραμε ακόμα να πληρωθούμε, γιατί έχουμε προβλήματα με την εφορία. Αν έχω νεώτερα θα ενημερώσω. Πάντως η εντύπωση μου είναι ότι ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ - επιτέλους - καταργηθήκανε.

Πάντως η παρακράτηση 3% γίνεται πράγματι από το Taxisnet τελικά. Πας στην εφαρμογή παρακρατούμενων φόρων και επιλέγεις το έντυπο των Εργολάβων "Δήλωση Απόδοσης Παρακρατούμενου φόρου εισοδήματος εργοληπτών". Η δήλωση είναι μηνιαία.
 

Στα δημόσια έργα πάντα εμείς κάναμε την παρακράτηση έτσι και αλλιώς

Το 1‰ υπέρ δημοσίων συμβάσεων όμως πληρώνεται στην εφορία ακόμα , με 3% επ' αυτού χαρτόσημο, και 20% επί του χαρτοσήμου υπέρ ΟΓΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.