Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

On 25/1/2019 at 1:05 ΜΜ, dimi86 said:

Σε διαμέρισμα έχω ηλεκτρολέβητα μόνο για το διαμέρισμα και κάνω αντικατάσταση με αντλία θερμότητας. Απαιτείται ή οχι ΕΕΜΚ?

Έχω ήδη αυτόνομο σύστημα και δεν αλλάζω σωληνώσεις.

Αρθρο 30 του Ν 4495/2017 περίπτωση δ:συντήρηση, επισκευή, διασκευή ή και τμηματική
αντικατάσταση εγκαταστάσεων και αγωγών κτιρίων, ΔΕΝ απαιτείται ΕΕΜΚ.

Κάποια γνώμη θα εξυπηρετήσει.

Ευχαριστώ.

Όπως τα γράφετε ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 555
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

10 ώρες πριν, dryianni said:

Αρα, από ό,τι καταλαβα, το ενεργειακό τζάκι θα αποτελέσει τη μονάδα παραγωγής θερμότητας εγκατάστασης κεντρικής θέρμανσης της μονοκατοικίας.

Υπάρχει ήδη τέτοια ; Αν ναι, δεν απαιτείται ΕΕΔΜΚ (διασκευή).

Αν δεν υπάρχει, τότε απαιτείται.

Που το στηριζεις αυτο?

Στο ΦΕΚ ξαναλεω, μιλαει μονο για οριζοντιες..αρ.2, κε

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, getsakna said:

Που το στηριζεις αυτο?

Στο ΦΕΚ ξαναλεω, μιλαει μονο για οριζοντιες..αρ.2, κε

Δεν αναφέρομαι στην περίπτωση κε (κατασκευή τζακιού), αλλά στην τοποθέτηση αυτού ως τμήματος εγκατάστασης κεντρικής θέρμανσης ("αυτόνομης θέρμανσης"). 

 

Αν από το σενάριο βελτίωσης ενεργειακής απόδοσης του ΠΕΑ, βάσει του οποίου υπέγραψε την πρόταση παρεμβάσεων ο Ενεργειακός Επιθεωρητής, προκύπτει βελτίωση ενεργειακής απόδοσης θέρμανσης τέτοια που στην ουσία υποδεικνύει πως το ενεργειακό τζάκι θα καλύπτει όλες τις ανάγκες θέρμανσης της μονοκατοικίας, ισχύουν οι παρακάτω περιπτώσεις: 

 

1.       (άδεια πριν τις 20/01/1988): Αν στα αρχιτεκτονικά/μηχανολογικά σχέδια εμφανίζονται λέβητας/λεβητοστάσιο ή άλλο σύστημα κεντρικής θέρμανσης δεν απαιτείται ΕΕΔΜΚ (διασκευή). Αν δεν εμφανίζεται, τότε απαιτείται ΕΕΔΜΚ.

2.       (άδεια μεταξύ 20/01/1988 και 15/05/1997): Εκτός του κριτηρίου περίπτωσης 1., αν στη Μελέτη Αερίων Καυσίμων εμφανίζονται λέβητας και κεντρική στήλη και το τζάκι είναι υδραυλικό δεν απαιτείται ΕΕΔΜΚ (διασκευή). Αν δεν εμφανίζεται, τότε απαιτείται ΕΕΔΜΚ.

3.       (άδεια από 16/05/1997 και μετά και εφ’ όσον η μονοκατοικία είναι δομημένης επιφάνειας άνω των 300 τ.μ.): Εκτός των κριτηρίων των περιπτώσεων 1. και 2., αν επιπλέον υπάρχει Μελέτη Θέρμανσης, βάσει της οποίας το ενεργειακό τζάκι μπορεί να αντικαταστήσει τη μονάδα παραγωγής θερμότητας της συγκεκριμένης μελέτης (λέβητα ΚΘ -αν το τζάκι είναι υδραυλικό και συνδεθεί με τα θερμαντικά σώματα- ή κεντρική μονάδα παραγωγής θερμού αέρα –αν το τζάκι είναι αερόθερμο και διοχετεύει θερμότητα μέσω αεραγωγών/fan coils) δεν απαιτείται ΕΕΔΜΚ (διασκευή). Αν δεν υπάρχει τίποτε από όλα αυτά, απαιτείται ΕΕΔΜΚ.

4.       (άδεια από 16/05/1997 και μετά και εφ’ όσον η μονοκατοικία είναι δομημένης επιφάνειας έως 300 τ.μ.): Ισχύουν οι περιπτώσεις 1. και 2.

Αν η βελτίωση ενεργειακής απόδοσης της θέρμανσης είναι τέτοια που δεν υποδεικνύει κάλυψη αναγκών θέρμανσης της μονοκατοικίας εξ’ ολοκλήρου από το τζάκι δεν απαιτείται ΕΕΔΜΚ.

Όλα αυτά γιατί το πνεύμα του νόμου 4495 –ειδικά λόγω επικείμενου, τότε, νέου Εξοικονομώ- είναι πως «αυτόνομο σύστημα θέρμανσης» είναι κάθε νέα εγκατάσταση θέρμανσης που καλύπτει εξ΄ ολοκλήρου της ανάγκες θέρμανσης μιας κατοικίας. Είτε αυτή είναι ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία («αποσύνδεση» άρθρου 127) είτε είναι μονοκατοικία. Ακόμη και για την τοποθέτηση λέβητα ΦΑ ή μονάδας ΣΗΘΥΑ, όπου δεν απαιτείται άδεια ή ΕΕΔΜΚ, αν δεν υπάρχει δίκτυο διανομής και τερματικές μονάδες εκπομπής θερμότητας, τότε απαιτείται ΕΕΔΜΚ και για αυτές τις περιπτώσεις.

Η μόνη περίπτωση που δε χρειάζεται απολύτως τίποτε είναι οι επίτοιχες κλιματιστικές μονάδες διαιρούμενου τύπου (split units) γιατί η κάθε μία από αυτές αποτελεί συμπυκνωμένη εγκατάσταση θέρμανσης (μονάδα παραγωγής, δίκτυο μεταφοράς/διανομής και τερματική μονάδα εκπομπής θερμότητας) σε μία συστοιχία συσκευών (εξωτερική/εσωτερική μονάδα).

Edited by dryianni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, dryianni said:

Δεν αναφέρομαι στην περίπτωση κε (κατασκευή τζακιού), αλλά στην τοποθέτηση αυτού ως τμήματος εγκατάστασης κεντρικής θέρμανσης ("αυτόνομης θέρμανσης"). 

 

Αν από το σενάριο βελτίωσης ενεργειακής απόδοσης του ΠΕΑ, βάσει του οποίου υπέγραψε την πρόταση παρεμβάσεων ο Ενεργειακός Επιθεωρητής, προκύπτει βελτίωση ενεργειακής απόδοσης θέρμανσης τέτοια που στην ουσία υποδεικνύει πως το ενεργειακό τζάκι θα καλύπτει όλες τις ανάγκες θέρμανσης της μονοκατοικίας, ισχύουν οι παρακάτω περιπτώσεις: 

 

1.       (άδεια πριν τις 20/01/1988): Αν στα αρχιτεκτονικά/μηχανολογικά σχέδια εμφανίζονται λέβητας/λεβητοστάσιο ή άλλο σύστημα κεντρικής θέρμανσης δεν απαιτείται ΕΕΔΜΚ (διασκευή). Αν δεν εμφανίζεται, τότε απαιτείται ΕΕΔΜΚ.

2.       (άδεια μεταξύ 20/01/1988 και 15/05/1997): Εκτός του κριτηρίου περίπτωσης 1., αν στη Μελέτη Αερίων Καυσίμων εμφανίζονται λέβητας και κεντρική στήλη και το τζάκι είναι υδραυλικό δεν απαιτείται ΕΕΔΜΚ (διασκευή). Αν δεν εμφανίζεται, τότε απαιτείται ΕΕΔΜΚ.

3.       (άδεια από 16/05/1997 και μετά και εφ’ όσον η μονοκατοικία είναι δομημένης επιφάνειας άνω των 300 τ.μ.): Εκτός των κριτηρίων των περιπτώσεων 1. και 2., αν επιπλέον υπάρχει Μελέτη Θέρμανσης, βάσει της οποίας το ενεργειακό τζάκι μπορεί να αντικαταστήσει τη μονάδα παραγωγής θερμότητας της συγκεκριμένης μελέτης (λέβητα ΚΘ -αν το τζάκι είναι υδραυλικό και συνδεθεί με τα θερμαντικά σώματα- ή κεντρική μονάδα παραγωγής θερμού αέρα –αν το τζάκι είναι αερόθερμο και διοχετεύει θερμότητα μέσω αεραγωγών/fan coils) δεν απαιτείται ΕΕΔΜΚ (διασκευή). Αν δεν υπάρχει τίποτε από όλα αυτά, απαιτείται ΕΕΔΜΚ.

4.       (άδεια από 16/05/1997 και μετά και εφ’ όσον η μονοκατοικία είναι δομημένης επιφάνειας έως 300 τ.μ.): Ισχύουν οι περιπτώσεις 1. και 2.

Αν η βελτίωση ενεργειακής απόδοσης της θέρμανσης είναι τέτοια που δεν υποδεικνύει κάλυψη αναγκών θέρμανσης της μονοκατοικίας εξ’ ολοκλήρου από το τζάκι δεν απαιτείται ΕΕΔΜΚ.

Όλα αυτά γιατί το πνεύμα του νόμου 4495 –ειδικά λόγω επικείμενου, τότε, νέου Εξοικονομώ- είναι πως «αυτόνομο σύστημα θέρμανσης» είναι κάθε νέα εγκατάσταση θέρμανσης που καλύπτει εξ΄ ολοκλήρου της ανάγκες θέρμανσης μιας κατοικίας. Είτε αυτή είναι ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία («αποσύνδεση» άρθρου 127) είτε είναι μονοκατοικία. Ακόμη και για την τοποθέτηση λέβητα ΦΑ ή μονάδας ΣΗΘΥΑ, όπου δεν απαιτείται άδεια ή ΕΕΔΜΚ, αν δεν υπάρχει δίκτυο διανομής και τερματικές μονάδες εκπομπής θερμότητας, τότε απαιτείται ΕΕΔΜΚ και για αυτές.

Η μόνη περίπτωση που δε χρειάζεται απολύτως τίποτε είναι οι επίτοιχες κλιματιστικές μονάδες διαιρούμενου τύπου (split units) γιατί η κάθε μία από αυτές αποτελεί συμπυκνωμένη εγκατάσταση θέρμανσης (μονάδα παραγωγής, δίκτυο μεταφοράς/διανομής και τερματική μονάδα εκπομπής θερμότητας) σε μία συστοιχία συσκευών (εξωτερική/εσωτερική μονάδα).

Τα 1,2,3,4 ειναι δικες σου εισηγησεις ή στις υπεδειξε καποια υπηρεσια?

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Οι αρμόδιες υπηρεσίες (ΥΔΟΜ Αθήνας, Αγίας Παρασκευής, Αργυρούπολης-Ελληνικού/Αποκεντρωμένη Δικοίκηση Αττικής/ΔΑΟΚΑ) υπεδειξαν 1 έως 4, ενώ οι αρμόδιοι σύμβουλοι του Υπουργού ΠΕΝ για τα σχετικά άρθρα του Ν. 4495 (29,30, 127) και της ΥΑ ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/69701/446 υπέδειξαν την επεξήγηση του νόμου, όπως την αναφέρω πριν και μετά τα 1 έως 4. Τα σχετικά ερωτήματα έχουν τεθεί από ωφελούμενους του Εξοικονομώ και μη, καθ' υπόδειξη της εταιρίας που εργάζομαι (την όλη δε προφορική τόσο τηλεφωνική όσο και κατ' ιδίαν επικοινωνία με τους παραπάνω φορείς έχω κάνει ο ίδιος).  

Επειδή όμως συζητάμε τόσες ημέρες, δε μας έχετε αναφέρει τι ακριβώς θα περιλαμβάνει η εγκατάσταση του ενεργειακού τζακιού. Αν το γράψετε, ίσως μπορούν αν βοηθήσουν και άλλοι, πιο έμπειροι επί του θέματος, καθώς οι δικές μας περιπτώσεις αφορούσαν, όντως, σε οριζόντιες ιδιοκτησίες με μία εξ' αυτών με ενεργειακό τζάκι.

 

Edited by dryianni
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dryianni said:

Οι αρμόδιες υπηρεσίες (ΥΔΟΜ Αθήνας, Αγίας Παρασκευής, Αργυρούπολης-Ελληνικού/Αποκεντρωμένη Δικοίκηση Αττικής/ΔΑΟΚΑ) υπεδειξαν 1 έως 4, ενώ οι αρμόδιοι σύμβουλοι του Υπουργού ΠΕΝ για τα σχετικά άρθρα του Ν. 4495 (29,30, 127) και της ΥΑ ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/69701/446 υπέδειξαν την επεξήγηση του νόμου, όπως την αναφέρω πριν και μετά τα 1 έως 4. Τα σχετικά ερωτήματα έχουν τεθεί από ωφελούμενους του Εξοικονομώ και μη, καθ' υπόδειξη της εταιρίας που εργάζομαι (την όλη δε προφορική τόσο τηλεφωνική όσο και κατ' ιδίαν επικοινωνία με τους παραπάνω φορείς έχω κάνει ο ίδιος).  

Επειδή όμως συζητάμε τόσες ημέρες, δε μας έχετε αναφέρει τι ακριβώς θα περιλαμβάνει η εγκατάσταση του ενεργειακού τζακιού. Αν το γράψετε, ίσως μπορούν αν βοηθήσουν και άλλοι, πιο έμπειροι επί του θέματος, καθώς οι δικές μας περιπτώσεις αφορούσαν, όντως, σε οριζόντιες ιδιοκτησίες με μία εξ' αυτών με ενεργειακό τζάκι.

 

Η εγκατασταση θα περιλαμβανει ενεργειακο τζακι νερου και τα συνοδα του ετσι ωστε να συνδεθει με το υπαρχων συστημα σωληνωσεων των καλοριφερ..τι αλλη πληροφορια θα  θελατε να μαθετε?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, getsakna said:

Η εγκατασταση θα περιλαμβανει ενεργειακο τζακι νερου και τα συνοδα του ετσι ωστε να συνδεθει με το υπαρχων συστημα σωληνωσεων των καλοριφερ..τι αλλη πληροφορια θα  θελατε να μαθετε?

Αρα, υπάρχει ηδη λέβητας. Φαίνεται αυτός κάπου στα.1 έως 4 των περιπτώσεων;

Αν δε φαίνεται πουθενά, χρειάζεστε ΕΕΔΜΚ. Αν φαίνεται στα σχεδια κάποιας περίπτωσης από 1 ως 4, τότε δε χρειάζεστε.

Αυτό προσπαθώ να σας πω εδώ και τοσα posts: στην ουσία -αν δε φαίνεται κάπου ο λέβητας- τοποθετείτε "αυτόνομο σύστημα θέρμανσης" εξ' αρχής.

Κάποιες δε.από τις ΥΔΟΜ που ανέφερα, αρχικά θεωρούσαν οτι χρειάζεται νέα άδεια ή ενημέρωση αδείας λογω νέας ΜΘ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από 100+ τηλέφωνα κατάφερα και έπιασα γραμμή στο Εξοικονομώ ΙΙ και μου επιβεβαίωσαν αυτό που μου είπε και ΥΔΟΜ (όχι με σιγουριά όμως) : αν ήδη υπάρχει αυτόνομη θέρμανση και πάμε σε αντικατάσταση (π.χ. από λέβητα πετρελαίου σε αντλία θερμότητας) ΔΕΝ χρειάζεται ΕΕΜΚ (η οποία απαιτείται τελικά μόνο αν δεν υπήρχε πριν αυτόνομο σύστημα θέρμανσης, τους ήταν μεγάλος κόπος να το έχουν γράψει στην Νομοθεσία). Το έχουν αναφέρει αρκετοί συνάδελφοι σε προηγούμενα posts απλά το επιβεβαιώνω και εγώ ύστερα από επίσημη απάντηση τους γιατί με προβλημάτιζε για πολύ καιρό.

Edited by Elrik
  • Thanks 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Elrik said:

Ύστερα από 100+ τηλέφωνα κατάφερα και έπιασα γραμμή στο Εξοικονομώ ΙΙ και μου επιβεβαίωσαν αυτό που μου είπε και ΥΔΟΜ (όχι με σιγουριά όμως) : αν ήδη υπάρχει αυτόνομη θέρμανση και πάμε σε αντικατάσταση (π.χ. από λέβητα πετρελαίου σε αντλία θερμότητας) ΔΕΝ χρειάζεται ΕΕΜΚ (η οποία απαιτείται τελικά μόνο αν δεν υπήρχε πριν αυτόνομο σύστημα θέρμανσης, τους ήταν μεγάλος κόπος να το έχουν γράψει στην Νομοθεσία). Το έχουν αναφέρει αρκετοί συνάδελφοι σε προηγούμενα posts απλά το επιβεβαιώνω και εγώ ύστερα από επίσημη απάντηση τους γιατί με προβλημάτιζε για πολύ καιρό.

Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να τα λέμε χρόνια: πρόκειται για "ΤΜΗΜΑΤΙΚΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (ως προς τη μονάδα παραγωγής θερμότητας) ΤΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ της ιδιοκτησίας. Ασχέτως αν αυτή είναι πλήρως εξαρτημένη (δισωλήνιο), αυτόνομη επί κοινοχρήστου συστήματος (μονοσωλήνιο με ωρομέτρηση ή θερμιδομέτρηση) ή ατομική.

Αν όμως αλλάξουν οι "στήλες" (προσαγωγή/επιστροφή) ως προς όδευση, διατομές, κ.λ.π., με συνέπεια την τροποποίηση της αρχικής ΜΘ ή/και την τοποθέτηση επιπλέον αγωγού ύδρευσης για την πλήρωση ύδατος στο σύστημα με συνέπεια την τροποποίηση της αρχική ΜΥ, τότε απαιτείται άδεια (είτε ΕΕΔΜΚ είτε ΑΔ).

Συνεπώς, η παραπάνω άποψη των ΥΔΟΜ αφορά την αντικατάσταση του λέβητα και μόνο. ¨Οχι τα υπόλοιπα (εξ 'ιδίας πείρας με γραπτές απαντήσεις στη διάθεση του forum...). 

Ευτυχώς που ήρθε ο 4495 και τα έλυσε όλα με μια απλή ΕΕΔΜΚ για "αυτόνομο σύστημα θέρμανσης". Αλλιώς, οι ΥΔΟΜ ζητούσαν την Άρτα και τα Γιάννενα, όπως έγραψα πιο πάνω.

Τώρα για τις εγκαταστάσεις λεβήτων ΦΑ,  όπου -θεωρητικά- δεν απαιτείται καμμία άδεια και ο εγκαταστάτης έχει προβεί σε χίλιες δύο άλλες εργασίες πέραν αυτής καθ' εαυτής της τοποθέτησης, ... Παναγιά μαζί τους!

Edited by dryianni
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία

1.  Α' ΠΕΑ εγώ, Μικρής κλίμακας για θερμομόνωση εγώ, Β' ΠΕΑ εγώ -- > γίνεται;

2. Α' ΠΕΑ εγώ, Μικρής κλίμακας για θερμομόνωση με ικριώματα εγώ, Β' ΠΕΑ εγώ -- > γίνεται;

 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.