Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια στα Ιωάννινα


barabakos

Recommended Posts

Σε ανακαίνιση δε νομίζω να βγάζει προϊόν η REHAU. Είναι ιδιαίτερο το πακέτο που βγάζουν οι εταιρίες γι' αυτό το λέω. Όταν μιλάμε για σύγκριση ενδοδαπέδιας πάντα αναφέρομαι σε αποδεκτές ποιότητες. Τη θεωρώ κακή αλλά στις αποδεκτές ποιότητες ασυζητητί.

 

Το ότι έχεις στρώσει όπως λες 5χμ της συγκεκριμένης καταλαβαίνεις ότι δεν αποτελεί μέτρο κρίσης για τις ενδοδαπέδιες γενικότερα σωστά;

 

Επειδή έχω μιλήσει με πάνω από 100 πια εγκαταστάτες από εταιρίες που τις βλέπουμε σε ads by google κι εδω μεσα συνέχεια μέχρι πολλούς υδραυλικαρέους έχω δει περί τις 30 διαφορετικές ενδοδαπέδιες. Μάλιστα έστω από ένα βλέφαρο έριξα σε όλες τις ενδοδαπέδιες του κόσμου. Έκθεση ISH Φρανκφούρτης. Ε λοιπόν η ενδοδαπέδια της REHAU στις στροφές ελαττώνει τη διατομή της ξεκάθαρα. Το ότι έχει θερμική μνήμη και τις ιδιότητες του πολυμερούς της σωήνωσης το θεωρώ αυτονόητο για αξιοπρεπή ενδοδαπέδια. Αλλά είναι και θέματα γεωμετρίας. Τα πτερύγια που αναφέρομαι είναι για καλύτερη μετάδοση θερμότητας. Δεν μπορώ να το αποδώσω εύκολα με λόγια το σχήμα. Πάντως υπάρχουν σωλήνες που τις στρίβεις στον αέρα και μένουν εκεί που τις άφησες χωρίς επιπλέον πίεση και με ολόιδια διατομή στις στροφές, μιλάμε για απίστευτα υλικά. Αυτό ξεφεύγει, η REHAU είναι πολύ κλασική για να την πεις σοφιστικέ...και μιλάμε για παρόμοια κόστη έτσι, δεν ξεφεύγουμε....

Link to comment
Share on other sites

pv-t solar θα φτιαξω και εγω ενδοδαπέδια. Έχεις να μου προτείνεις καποιες καλές για να τις ΄ψαξω(έστω και σε προσωπικό μηνυμα)?Δυστυχός εδω δεν την χρισημοποιούν πολύ και δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα ρωτώντας του ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στην Ελλάδα αρκετές, αλλά ρώτα σε εγκαταστάτη τι έχει να δώσει. Πολλοί έχουν μάρκες εναλλακτικές για κάποιον συζητίσιμο πελάτη. Στην Αθήνα θα μπορούσα να σου πω εταιρίες που σίγουρα έχουν εναλλακτικές. Στα Γιάννενα μπορώ μόνο να σου συστήσω σε πμ εγκαταστάτες. Δεν ξέρω τι δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

pv-t solar σε ευχαριστώ. Δεν ξέρω αν γνωριζεις καποιον που να συνδιαζει την ενδοδαπεδια με αντλια θερμοτητας(ψυξη το καλοκαιρι) και με υποβοηθηση ηλιακων (σκευτόμουν την γεωθερμια αλλα λογο κοστους την απέκλεισα)

 

Θα βάλω και φωτοβολταικα στην σκεπη.

 

Παρακολουθω τις απαντησεις σου pv-t solar και μου αρεσουν.

 

Περιμενω το ΠΜ.....

Link to comment
Share on other sites

pvt solar

 

εχω δοκιμασει δυο-τρεις ακομη μαρκες, οι οποιες ηταν πολυ ασχημες σε σχεση με την ρεχαου..οπως σου ειπα ομως,δεν εχω κανενα οφελος ουτε να υπερασπισω,ουτε κατι τετοιο,μιας και εχω δει αρκετους πωλητες να μου υποστηριζει ο καθενας τα δικα του...απλα απο προσωπικη πειρα δεν θα την χαρακτηριζα 'κακη' σωληνα ή κατι τετοιο...ειτε στρωσιμο με ζεστο νερο ειτε με κρυα σωληνα,δεν ειδα τιποτα περιεργο...το ενα εκατομμυριο ευρω εγγυηση ειναι καλο για μενα,οταν το δινει μια εταιρεια...η ταση σε ολα αυτα που δουλευα ηταν να μπαινει οτι καλυτερο υπαρχει,εξου και viessmann λεβητες, αντισταθμισεις siemens,διαχωριστες και απαερωτες σωματιδιων, και αυτοποιημενα ολα απο συστημα instabus...μιλαμε για ιδιοκτητες που πετανε στην Γερμανια για διακοπες και το Σαβ/κο,θελουν να βρουν μονο την κρεβατοκαμαρα τους ζεστή και ζνχ για μπανιο...και ολα αυτα με ενα sms...

ακουω πολλους να μιλανε και να λενε διαφορα ωραια πραγματα που εχουν δει καπου...ειχα την ευκαιρια να τα κανω εγκαταστασεις...τελοσπαντων,δεν χρειαζεται να πω αλλα πραγματα,γιατι θα θεωρηθει περιαυτολογηση..

 

επειδη με ενδιαφερει ομως το καλυτερο,θα θελα να ακουσω ποια ειναι αυτη η μαρκα που θεωρεις top και η οποια εχει πτερυγια(ακομα δεν καταλαβα τι ειναι αυτα..),η οποια σε βολευει στις ανακαινισεις(δεν εχω κανει ποτε μου για να ειμαι ειλικρινης...) και η οποια ειναι ελαστικη σαν σωληνα,ωστε οταν καμπτεται,στο σημειο εφελκυσμου να ειναι αρκετα ελαστικη,ωστε να μην στενευει την διατομη..

παρεπιπτωντος,καθε κυλινδρικη πλαστικη σωληνα,οταν καμπτεται στενευει η διατομη της..αν εσυ εχεις καποια αποδειξη οτι πχ η ταδε μαρκα καμπτεται λιγοτερο κατα τοσα χιλοστα στην ταδε θερμοκρασια,απο την αλλη που καμπτεται τοσο κτλ,θαθελα να μου πεις..

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις σε μετάδοση θερμότητας και γεωμετρία δεν αλλάζουν για κανέναν νεόπλουτο Γερμανό, κανέναν πωλητή και καμία εταιρία. Η καλύτερη που έχω δει είναι μία αυστριακή που δε θυμάμαι το όνομα αλλά θα βρεθώ έτσι κι αλλιώς με κάποιον που την προμηθεύεται στο τέλος της εβδομάδας. Ελπίζω να θυμηθώ να τον ρωτήσω το όνομα. Είχα την τύχη να γνωρίσω και τον κατασκευαστή της. Αυτά τα πτερύγια είναι εν ολίγοις ραβδωτή μορφή και συνήθως αυτές έχουν και επένδυση αλουμινίου εσωτερικά.

 

Θα σου έστελνα πμ αλλά δεν έχω λόγο να μη στο γράψω εδώ τελικά. Αυτό με τους διάφορους που σου λένε διάφορα.... καλύτερα να μη γράφεις τέτοια πράγματα...συζητάω καθημερινά με εγκαταστάτες εκατ Ευρώ της Αττικής δλδ με το 80% του πανελλήνιου τζίρου και με κάποιους που πιθανόν από αυτούς να προμηθεύεσαι συστήματα ΗΜ εξοπλισμού. Είναι κρατούσες απόψεις στο χώρο και λυπάμαι που το γράφω αυτό δε μ' αρέσει καθόλου αλλά συχνά θεωρούν ότι πιάνουν κορόιδα τους εγκαταστάτες οι εταιρίες κι ότι τους κρατάνε απ' τα ..... Για παράδειγμα επιμένεις σ' αυτό με τη σωλήνωση, φυσικά και δεν αλλάζει διατομή κάθε τύπος! Το σπυράλ της παροχής στη βρύση αλλάζει διατομή; Η χαλκοσωλήνα σε σωστή τοποθέτηση απαγορεύεται ν' αλλάζει διατομή! Λοιπόν κι η ενδοδαπέδια του αυστριακού που σου λέω και δε θυμάμαι το όνομά του δεν αλλάζει διατομή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.