Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απασχόληση Μηχανικου ως Μη Μηχανικός σε Καθεστώς ΕΦΚΑ


sportBillie

Recommended Posts

Καλημέρα,

Η περιπτωσή μου έχει ώς εξής.

Απο το 2008 ειμαι μελος ΤΕΕ με ειδικότητα Μηχανικου Η/Υ. Εκ τοτε σε οσες εταιρίες εχω απασχοληθεί ημουν πάντα μισθωτός μηχανικός και δουλευα σε αντικείμενο μηχανικού λογισμικού .

Τον Απρίλιο του 2017  (ετός στο οποίο το ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ συγχωνεύτηκε στον ΕΦΚΑ) άλλαξα εργοδότη.  Στον εργοδότη τον οποίο απασχολίομουν μέχρι εκείνη τη στιγμή (Απρίλιος 2017) ημουν δηλωμένος σωστά σαν Μηχανικός Η/Υ. Κοιτώντας την εκτύπωση του "Ατομικου Λογαριασμου Ασφάλισης "  που βλέπω μέσα απο τον ΕΦΚΑ για το διαστημα μέχρι τον Απρίλιο 2017 αναφέρονται ο Κωδικός Δραστηριότητας (Κ.Α.Δ.) = 0700   (Μισθωτοί απασχολούμενοι τ. Ε.Τ.Α.Α.- Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε) και κωδικός ειδικότητας = 000450 οποίοι ειναι σωστοί.

Ο λογιστής στον νέο μου εργοδότη στη συμβαση που υπέγραψα αναφέρει την ειδικότητα μου ως "αναλυτης προγραμματιστης". Με το που το ειδα αυτο στη συμβασή μου τον ρώτησα αν κατι τέτοιο ειναι σωστό δεδομένου οτι ειμαι Μηχανικος μελος ΤΕΕ και μου ανέφερε οτι πλεον απο τη στιγμη που το ΤΣΜΕΔΕ εχει συγχωνευτει με τον ΕΦΚΑ ειναι το ίδιο πράγμα. 

Ρώτησα στο τοπικο ΤΣΜΕΔΕ και μου ανέφεραν οτι δεν φαίνεται να υπάρχουν οφειλές στην καρτέλα μου και γενικα μου είπαν οτι αυτο που ισχύει απο το 2017 ειναι οτι αν κάποιος μηχανικός απασχολείται ως μη μηχανικός, δεν έχει κάποιο θέμα με τις ασφαλιστικές του εισφορές, το μονο θέμα που μπορει να υπάρξει ειναι ότι δεν μπορεί να πάρει καποια βεβαιωση απο το ΤΣΜΕΔΕ οτι για το χρονικο διαστημα αυτο η απασχοληση του ηταν σαν μηχανικός σε περίπτωση που ζητηθεί απο κάπου πχ. ΑΣΕΠ αποδειξη προυπηρεσίας σαν μηχανικός(κατι το οποίο για μενα ειναι μιρκής σημασίας). (Αν δεν κανω λάθος Με το παλιο καθεστώς πριν τον ΕΦΚΑ αν κατι τετοιο ισχυε ο μηχανικός θεωρούνταν απο το ΤΣΜΕΔΕ σαν ελευθερος επαγγελματίας θα επρεπε να καταβάλει εισφορές προς το ΤΣΜΕΔΕ για το διαστημα που δεν φαινόταν οτι απασχολείται σε κάποιο εργοδότη ως μισθωτός).

Σημειωτέον δεν έχω διαγραφεί απο το τεχνικό επιμελητήριο.

Υπάρχει κάποιος σημαντικός λογος για τον οποίο θα πρεπε να απαιτήσω την αλλαγή της συμβασης μου σε μηχανικό? (Με το ρισκο να μειωθεί ο καθαρός μισθός μου λογω Επιπλέον κρατήσεων)

Γνωρίζει κανεις αν ολα αυτα ισχύουν? Υπάρχει περίπτωση να εχω καποιο θέμα μελλοντικά? 

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν σε έχει προσλάβει σαν μηχανικό.

Δεν υπάρχει κανένα θέμα πέραν της προυπηρεσία (ως μηχανικός).

Και εγώ στο ίδιο καθεστώς είμαι, όπως και πολλοί άλλοι. Βρεθηκα και εγώ να ρωτάω παντού και πάντα είχα την απάντηση, εξαρτάται ως τι σε έχει προσλάβει.

Ειναι λίγο περίεργο για το αντικείμενο μας (τι παει να πει μηχανικός λογισμικού και τι προγραμματιστής στην ουσία )  αλλά δεν υπάρχει θέμα.

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, sportBillie said:

Σημειωτέον δεν έχω διαγραφεί απο το τεχνικό επιμελητήριο.

Αν σου επιβεβαίωσαν από το τοπικό ΤΣΜΕΔΕ πως δεν υποχρεούται η εταιρεία να σε προσλάβει αποκλειστικά ως μηχανικό λόγω του παραπάνω (έχω μια ένσταση βέβαια), τότε θεωρώ & γω δεν έχεις άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πλέον έχουμε φτάσει στην αποσύνδεση της ασφάλισης από την ιδιότητα του μηχανικού νομίζω είναι ξεκάθαρο.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Alex259 said:

Απλά δεν σε έχει προσλάβει σαν μηχανικό.

Δεν υπάρχει κανένα θέμα πέραν της προυπηρεσία (ως μηχανικός).

Και εγώ στο ίδιο καθεστώς είμαι, όπως και πολλοί άλλοι. Βρεθηκα και εγώ να ρωτάω παντού και πάντα είχα την απάντηση, εξαρτάται ως τι σε έχει προσλάβει.

Ειναι λίγο περίεργο για το αντικείμενο μας (τι παει να πει μηχανικός λογισμικού και τι προγραμματιστής στην ουσία )  αλλά δεν υπάρχει θέμα.

Οντως δεν υπάρχει καποια ειδοποιοςδιαφορά, νομίζω αυτα παλια ειχαν καποια σημασία όταν ισχύαν οι συλλογικές συμβάσεις εργασίας οπου σαν μηχανικός καποιος μπορούσε να  εξασφάλισει καλύτερο μισθό, αλλα απο τι στιγμή που αυτά εχουν καταργηθεί και δεδομένου οτι τα ταμεία έχουν ενοποιηθεί διατηρώντας παρόλαυτα διαφορετικούς κωδικους για τους μηχανικούς αυτο που με απασχολούσε πιο πολυ ήταν να μην υπάρχει παράλληλη ασφάλιση δεδομένου οτι παλία καποιος ακόμα και ανεργος μηχανικός θεωρούνταν dy default ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Ghostrider said:

Αν σου επιβεβαίωσαν από το τοπικό ΤΣΜΕΔΕ πως δεν υποχρεούται η εταιρεία να σε προσλάβει αποκλειστικά ως μηχανικό λόγω του παραπάνω (έχω μια ένσταση βέβαια), τότε θεωρώ & γω δεν έχεις άλλο θέμα.

Μπορείς να μου αναφέρεις κάποιο παραδειγμα στο οποίο η εταιρία υποχρεουται για τη θέση προγραμματιστή - μηχανικου λογισμικού να προσλάβει κάποιον αυστηρα σαν μηχανικό, δεδομένου οτι η εταιρία δεν ασχολείται με δημόσια εργα και τέτοιου είδος συμβάσεις στις οποίες πιθανον να καθορίζεται αυστηρα η ειδικότητα κάποιου απασχολούμενου?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως εννοεί ότι η υποχρέωση ήταν του μηχανικού να προσλαμβάνεται μόνο ως μηχανικός και όχι της εταιρείας να προσλάβει οπωσδήποτε μηχανικό στη συγκεκριμένη θέση.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sportBillie said:

Τον Απρίλιο του 2017  (ετός στο οποίο το ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ συγχωνεύτηκε στον ΕΦΚΑ) άλλαξα εργοδότη.  Στον εργοδότη τον οποίο απασχολίομουν μέχρι εκείνη τη στιγμή (Απρίλιος 2017) ημουν δηλωμένος σωστά σαν Μηχανικός Η/Υ. Κοιτώντας την εκτύπωση του "Ατομικου Λογαριασμου Ασφάλισης "  που βλέπω μέσα απο τον ΕΦΚΑ για το διαστημα μέχρι τον Απρίλιο 2017 αναφέρονται ο Κωδικός Δραστηριότητας (Κ.Α.Δ.) = 0700   (Μισθωτοί απασχολούμενοι τ. Ε.Τ.Α.Α.- Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε) και κωδικός ειδικότητας = 000450 οποίοι ειναι σωστοί.

Ο λογιστής στον νέο μου εργοδότη στη συμβαση που υπέγραψα αναφέρει την ειδικότητα μου ως "αναλυτης προγραμματιστης". Με το που το ειδα αυτο στη συμβασή μου τον ρώτησα αν κατι τέτοιο ειναι σωστό δεδομένου οτι ειμαι Μηχανικος μελος ΤΕΕ και μου ανέφερε οτι πλεον απο τη στιγμη που το ΤΣΜΕΔΕ εχει συγχωνευτει με τον ΕΦΚΑ ειναι το ίδιο πράγμα. 

..................

Σημειωτέον δεν έχω διαγραφεί απο το τεχνικό επιμελητήριο.

Υπάρχει κάποιος σημαντικός λογος για τον οποίο θα πρεπε να απαιτήσω την αλλαγή της συμβασης μου σε μηχανικό? (Με το ρισκο να μειωθεί ο καθαρός μισθός μου λογω Επιπλέον κρατήσεων)

Είναι θέμα πραγματικών γεγονότων, κατάστασης-θέσης εργασίας σε πιθανό έλεγχο από το τοπικό κατάστημα που υπάγεται η εταιρεία, με τι πακέτο ασφάλισης σε έχει προσλάβει σε σχέση με την πραγματική σου θέση εργασίας.

ΕΦΚΑ Αριθ.πρωτ.:Φ.10043/19893/606/30-5-2017, εδάφια 2.α & ε.

Την "επιλογή" αυτή την κάνουν τα λογιστήρια στο αν εργάζεται κάποιος πραγματικά ως μηχανικός (μισθωτός) όπου για να μειώσουν τις εισφορές τον ασφαλίζουν ως υπάλληλο γραφείου.
Εννοώ ότι η ασφάλιση με μοναδικό ΚΑΔ αυτό του υπάλληλου γραφείου (ενώ εργάζεται ως μηχανικός) ίσως να δημιουργήσει θέματα στο μέλλον αν χρειαστεί να επικαλεσθεί την προϋπηρεσία ως μηχανικού η οποία δεν θα απεικονίζεται στο ασφαλιστικό του ιστορικό.

Νομίζω ότι μπορεί να προστεθεί δευτερεύοντας ΚΑΔ (μισθωτού μηχανικού) έτσι ώστε να συμπεριληφθεί και χρήση της ειδικότητας του μηχανικού.
 

 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Είναι θέμα πραγματικών γεγονότων, κατάστασης-θέσης εργασίας σε πιθανό έλεγχο από το τοπικό κατάστημα που υπάγεται η εταιρεία, με τι πακέτο ασφάλισης σε έχει προσλάβει σε σχέση με την πραγματική σου θέση εργασίας.

ΕΦΚΑ Αριθ.πρωτ.:Φ.10043/19893/606/30-5-2017, εδάφια 2.α & ε.

Την "επιλογή" αυτή την κάνουν τα λογιστήρια στο αν εργάζεται κάποιος πραγματικά ως μηχανικός (μισθωτός) όπου για να μειώσουν τις εισφορές τον ασφαλίζουν ως υπάλληλο γραφείου.
Εννοώ ότι η ασφάλιση με μοναδικό ΚΑΔ αυτό του υπάλληλου γραφείου (ενώ εργάζεται ως μηχανικός) ίσως να δημιουργήσει θέματα στο μέλλον αν χρειαστεί να επικαλεσθεί την προϋπηρεσία ως μηχανικού η οποία δεν θα απεικονίζεται στο ασφαλιστικό του ιστορικό.

Νομίζω ότι μπορεί να προστεθεί δευτερεύοντας ΚΑΔ (μισθωτού μηχανικού) έτσι ώστε να συμπεριληφθεί και χρήση της ειδικότητας του μηχανικού.
 

 

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις, αρκετα κατατοπιστική η συγκεκριμένη παραπομπή στα εδάφια του ΕΦΚΑ, η αληθεια ειναι οτι δουλεύω σαν προγραμματισής-μηχανικος λογισμικού, οπότε η ειδικότητα αναλυτής προγραμματιστής και μηχανικος λογισμικού ειναι πολυ κοντά και προσωπικά αυτο που αντιλαμβάνομαι ειναι οτι η μονη διαφοροποίηση προκύπτει κυρίως σε οτι αφορα τον τυπο του πτυχιου (αν εισαι αποφοιτος πολυτεχνείου η αποφοιτος αει - τει). Απο οτι καταλαβαίνω κανένας δεν υποχρεώνει αυστηρα τον εργοδότη να ενταξει κάποιον μηχανικό σε ειδικότητα μη μηχανικού (ειδικα οταν υπάρχει κινητρο λογω των χαμηλότερων κρατήσεων ) . Το μονο που με προβληματίζει (αν και στην δεδομένη χρόνικη στιγμή φαινεται κατι ασήμαντο) ειναι το ασφαλιστικό μου ιστορικό, στο οποίο οντως δεν θα αναφέρεται η προυπηρεσια για αυτο το χρονικό διαστημα σαν μηχανικό, αν με επηρεάσει μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.