Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα μηχανολόγων μηχανικών Τ.Ε.


Recommended Posts

Θα πρέπει άμεσα, όπως λέει και ο stayros να γραφτείς, να πάρεις αρ.μητρώου και φυσικά ενημερώτητα, που θα σου χρειαστεί για την εξάσκηση του επαγγέλματός σου.

Μέσα από το site της ΕΕΤΕΜ http://www.eetem.gr μπορείς να δεις τα δικαιώματα των μηχανολόγων και από ποιούς νόμους καθορίζονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από τους νόμους του 30 βέβαια και ότι καινούργιο βγεί εκεί θα αναφέρεται στα ΒΔ του 30. 2010 είμαστε αύριο δεν θα έχουμε πληκτρολόγια στα PC και εμείς ζούμε ακόμα με τους νόμους του 30. Έλεος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω τελειώσει Μηχανολογος Μηχανικος ΑΣΕΤΕΜ/ΣΕΛΕΤΕ το 2006. Πρίν από ένα χρόνο είχα γραφτεί στην ΕΕΤΕΜ κ είχα πάρει Αρ.Μητρώου. Πώς μπορώ να βγάλω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, τί χρειάζεται να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

κάνε μια αναζήτηση, είχε ξανασυζητηθεί το θέμα για συνάδελφο ΤΕΙ μηχανολόγο. Το ίδιο ισχύει και για σένα απλά έχεις το bonus των παιδαγωγικών για καθηγητής.

Link to comment
Share on other sites

γεια σε όλους!

είμαι μηχανολόγος τ.ε. (συγκεκριμένα απόφοιτος σελετέ) και λόγω των περιορισμών που έχει η υπογραφή μου σε σχέση με τους αποφοίτους του πολυτεχνείου (κυρίως στο τομέα των μελετών αδείας οικοδομής αλλά και γενικότερα) σκέφτομαι:

-είτε να γραφτώ σε κάποιο ιδιωτικό πανεπιστήμιο (?) προκειμένου να βγώ μηχανολόγος και στη συνέχεια να γραφτώ στο τεε κ να έχω διακαιώματα αντίστοιχα των αποφοίτων πολυτεχενείου. είχα ακούσει καποια στιγμή οτι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα γίνουν ισότημα των δημοσίων. ξέρει κανεις αν εγινε κατι τέτοιο; αν ναι τι γίνεται με τους αποφοίτους τει; γινονται δεκτοί σαν να ειναι στο δευτερο ετος (οπως στο πολυτεχνείο) κ συνεχίζουν μεχρι το 5ο; υπάρχει κατι πιο ευνοϊκό; (απο τη πλευρά της μείωσης του χρόνου σπουδών). Και τέλος οι αποφοιτοι ιδιωτικων πανεπιστημίων μπορούν να γραφτούν στο τεε;

- υπάρχει άλλος τρόπος για να γίνω αποδεκτός στο τεε και να αποκτήσω δικαιώματα αντιστοιχα των αποφοίτων πολυτεχνείου; πχ με τη προυπηρεσια ή με κάποιο μεταπτυχιακό ή οτιδήποτε άλλο;

κάθε πληροφορία θα ειναι χρήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

για σένα και τον προηγούμενο και για να λυθούν οι απορίες σου υπάρχει και το αντίστοιχο forum http://www.engineertech.gr που δίνονται όλες οι απαντήσεις και η πραγματικότητα στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επειδή για ΤΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ (ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥΣ ή ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΥΣ) δεν υπάρχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα χρησιμοποιούνται καταχρηστικά τα Β.Δ. του ΄70 ελάχιστα δόθηκαν επιπλέον απο τότε!

 

ΔΙΑΒΑΣΕ -> http://www.hlektrologoi-tei.gr/wrkRights.asp?lng= Β.Δ. 699 ΤΗΣ 10/17.11.1971(ΦΕΚ 233 Α΄) Είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα για τους Ηλεκτρολόγους Υπομηχανικούς πτυχιούχους Ανωτέρων Τεχνικών Σχολών

 

ΔΙΑΒΑΣΕ -> http://www.tm.teiher.gr/Portal/DesktopDefault.aspx?TabId=224 επαγγελματικά δικαιώματα για τους Μηχανολόγους Υπομηχανικούς πτυχιούχους Ανωτέρων Τεχνικών Σχολών

 

Στο δια ταύτα λοιπόν εφόσον οι ΜΗΧ/ΓΟΙ και ΗΛ/ΓΟΙ (Τ.Ε.) δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα στην πιάτσα (ας μου επιτραπεί η αργκό) ακολουθούν 2 δρόμους συνήθως:

 

α. Σαν επαγγελματίες (εργολάβοι, τεχνικά γραφεία κ.τ.λ) υπογράφουν (καλώς η κακός όπως ο καθένας το βλέπει) τα πάντα νοώντας Η-Μ με την ανοχή υπηρεσιών και αν συναντήσουν δυσκολία παίρνουν και υπογραφή απο κάποιον Π.Ε.

β. Σαν Δημόσιοι υπάλληλοι χονδρικά υπάρχουν τρεις περιπτώσεις:

ι. αυτοί που υπογράφουν τα πάντα (συνήθως για να μην τους πει κάποιος ότι δεν γνωρίζουν π.χ. ηλεκτρολογικά)

ιι. Αυτοί που αρνούνται να υπογράφουν κάτι που δεν προβλέπετε απο τα Β.Δ. και βασίζονται σε αυτά (για ευνόητους λόγους δηλαδή είτε δεν γνωρίζουν π.χ. ηλεκτρολογικά κ.τ.λ. είτε γνωρίζουν και φοβούνται μην συμβεί κάτι (π.χ. κάποιο ατύχημα) και κάποιος δικηγόρος τους καθίσει στο σκαμνί (π.χ. γιατί υπόγραψες τα ηλεκτρολογικά εφόσον δεν προβλέπετε απο πουθενά αυτό ακόμα σαν νομοθεσία) δηλαδή δίχως κέρδος κέρατα.

ιιι. Και αυτοί που γνωρίζουν και υπογράφουν εν γνώση τους τα πάντα.

 

 

Εγώ δουλεύω στο δημόσιο και έχω υιοθετήσει την τακτική (κατά το δημόσιο την σωστή) να υπογράφω ότι προβλέπετε απο την νομοθεσία (καλός η κακός απο την καταχρηστικός χρησιμοποιούμενη τον υπομηχανικών Β.Δ. '70).

Βέβαια αυτό δεν άρεσε σε κανέναν γιατί όλοι θέλουν στο δημόσιο τους Τ.Ε. να λειτουργούν ως Π.Ε. (που υπογράφουν ότι κινείτε με ελάχιστες εξαιρέσεις) και να πληρώνονται σαν Τ.Ε. , αυτό δεν είναι ούτε ηθικό ούτε δίκαιο κατά την ταπεινή γνώμη μου.

Έχω δυσαρεστήσει κάποιους που δεν τους βολεύει η τακτική μου (η ενδεικνυόμενη κατά το δημόσιο) και παράλληλα τους έχω ενημερώσει πως έχουν τα πράγματα και ποια είναι τα "επαγγελματικά δικαιώματα που έχουν οι (υπομηχανικοί μηχανολόγοι κ.τ.λ.)" εγγράφως μάλιστα για τι ως γνωστών "τα γραπτά μένουν" και ότι φυσικά οτι δεν δικαιούμαστε να υπογράφουμε ηλεκτρολογικά και αν υπάρχει κάπου στην νομοθεσία που να το αναφέρει να μου το επισημάνουν.

Έχω προσληφθεί ως Τ.Ε. ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ λειτουργώ ως Τ.Ε. ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ πληρώνομαι ως Τ.Ε. ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ και δρω ως Τ.Ε. ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ δεν χαρίζομαι σε κανένα και δεν διεκδικώ τίποτα παραπάνω και έτσι κυλάνε τα πράγματα καλύτερα για όλους.

 

Υ.Σ. Το μήνυμα απευθύνετε στον συνάδελφο Μηχανολόγο Τ.Ε. που ρώτησε για το αν θα πρέπει να υπογράφει ηλεκτρολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.