Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα μηχανολόγων μηχανικών Τ.Ε.


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Δεν νομίζω να έχεις το δικαίωμα.

http://www.eetemher.gr/LINK/PAGE3.html#%CE%9C%CE%97%CE%A7%CE%91%CE%9D%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%9F%CE%99

 

Βέβαια εξαρτάται από την εκάστοτε πολεοδομία.

Δεν είσαι διπλωματούχος μηχανικός, οπότε δεν μπορείς να υπογράψεις αρκετές κατηγορίες μελετών.

Link to comment
Share on other sites

Κατα το ελληνικό εθιμικό δίκαιο: κάνε την εσύ κ αν δεις να ξυνίζει κανείς πάρε μια υπογραφή απο κανένα διπλωματούχο...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι. Αν και νομίζω ότι μπορείς να υπογράψεις. Πάντως αν αρνηθούν, σε κάθε περίπτωση κάνε φασαρία, πες τους να σου πουν γιατί δεν μπορείς και που το στηρίζουν, να σου δείξουν που στηρίζουν την άποψή τους και άλλα τέτοια. Συνάδελφος πολιτικός μηχανικός ΤΕ σε αντίστοιχη περίπτωση σε πολεοδομία επαρχίας, κάθισε μια ώρα και τους έβαλε να ξεθάψουν τη σχετική νομοθεσία. Τελικά τα δέχθηκαν (ήταν τότε με το γνωστό ΠΔ πριν την απόφαση ΣτΕ με το μπέρδεμα μια εγκυκλίου του ΥΠΕΧΩΔΕ).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα φιλοι και συνάδελφοι μηχανολογοι!

Σας παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να με βγάλει απο το αδιέξοδο της ασχετοσύνης των οργάνων ομοσπονδιών(ΕΕΤΕΜ) που μας αντιπροσωπεύουν???ε???

Απευθύνομαι σε συναδέφους Μηχανολόγους Μηχανικούς Τ.Ε..

Η απορία μου είναι η εξής.

Συμφωνα με τα επαγγελματικά μας δικαιώματα μπορούμε ή δεν μπορουμε να υπογράφουμε και μελέτες ηλεκτρολογικές μετα το πέρας της τριετίας και ας είμαστε Μηχανολόγοι Μηχανικοί?????Στην ΕΕΤΕΜ ένας εκ των προσώπων που μιλήσαμε τηλεφωνικός μου είπε μπορούμε να υπογράφουμε κανονικότατα και πως ο ίδιος ως μηχανολόγος και αυτός υπογράφει και μηχανολογική αλλά και ηλεκτρολογική μελέτη μέχρι 75 Kw γιατί το ορίζει νόμος.(ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ???το ψαχνω όλη μερα και δεν βρίσκω κάτι).Αλλά το αλλαλούμ της υπόθεσης είναι ότι προς επιβεβαίωση του πρώτου σήμερα επικοινώνησα με την ΕΕΤΕΜ και ένας άλλος υπάλληλος μου είπε ¨Σαφώς και ΟΧΙ κύριε γιατί είσαι μηχανολόγος¨.

 

οπότε στρέφομαι εδώ μπας και βγεί καμία άκρη.Οπότε υπάρχει κανένας συνάδελφος ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ που να υπογράφει και ηλεκτρολοκά και αν ναι υπάρχει σχετική νομοθεσία????

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι μηχανολόγος και ΔΕΝ γνωρίζω αλλά μάλλον όχι σύμφωνα με αυτό :

http://www.tm.teiher.gr/Portal/DesktopDefault.aspx?TabId=223

 

περίμενε και την απάντση κάποιου μηχανολόγου Τ.Ε όμως καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.