Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα μηχανολόγων μηχανικών Τ.Ε.


Recommended Posts

Αν δεν αφήσεις τη δουλειά, από την οποία ασφαλίζεσαι στο ΙΚΑ, τότε μπορείς να κανεις έναρξη επαγγέλματος και εγγραφή στο ΤΕΒΕ (χρέωση περίπου 160ε) και να υπογράφεις κανονικά, έχοντας απαλλαγή από το ΤΕΒΕ εφόσον συνεχίζουν να σου πληρώνουν ΙΚΑ. Μην προβληματίζεσαι, αν η κατάσταση έχει όπως έχουμε καταλάβει τα πραγματα είναι απλά για σένα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους

είμαι μηχανολογος μηχανικός τε (τει) διορισμένη προσφάτως στο δημόσιο, επειδή μέχρι τώρα δούλευα σε εργοστάσιο δεν μου χρειαστηκε κάτι όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα, τώρα επειδή είμαι στο δημόσιο και πολύ λεπτές οι ισορροπίες θα ήθελα να μάθω εάν υπάρχει κάπου νομοθεσία όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιωματα μας ως μηχανολόγοι. Βρήκα στο ιντερνετ κάποια πράγματα, αλλά μου έχουν πει ότι οι μηχανολόγοι έχουμε και δικαιώματα όσον αφορά τα ηλεκτρολογικά για τα οποία δεν βρίσκω κατι, και επειδή υπάρχει πιθανότητα να μου ζητηθεί να έχω ευθύνη και για τα ηλεκτρολογικά θέλω να είμαι καλυμένη νομικά εάν πρέπει ή οχι να υπογράφω για ηλεκτρολογικά θέματα.

Γνωρίζει κανεις που μπορώ να βρω κάτι?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Kirki2, οι ηλεκ/γοι, μηχανολόγοι μηχανικοί όπως άλλωστε και όλες οι ειδικότητες της ΣΤΕΦ των ΤΕΙ, ΔΕΝ έχουν επαγγελματικά δικαιώματα αφού αυτά ακόμα εκκρεμούν. Καταχρηστικά χρησιμοποιούνται και γίνονται αποδεκτά από την πολιτεία τα κάτωθι :

 

κλικ εδώ για τα βασικά :

http://www.tm.teiher.gr/Portal/DesktopDefault.aspx?TabId=223

 

κλικ εδώ για μερικές έχτρα ρυθμίσεις που έχουν γίνει :

http://www.tm.teiher.gr/Portal/DesktopDefault.aspx?TabId=224

 

Για το θέμα τον ανελκυστήρων υπάρχει νεότερη απόφαση που έχει δημιουργήσει ένα πρόβλημα το οποίο δεν είναι της παρούσης να αναλύσουμε και μάλλον δεν σε πολυαφορά.

 

Γενικά στο δημόσιο υπάρχει πράγματι η πιθανότητα να σου ζητηθεί να αναλάβεις και ηλεκτρολογικά (έχω αρκετούς γνωστούς που το κάνουν και είναι ηλεκτρολόγοι ή μηχανολόγοι αντίστοιχα). Αν και δεν ξέρω ακριβώς τι θα σου ζητήσουν, σε γενικές γραμμές νομικά είσαι κατοχυρωμένη, διότι ως υπάλληλος δεν μπορείς να υπογράψεις τίποτα "προς" τα έξω αν δεν συνυπογράψει ο προϊστάμενος ή ο Διευθυντής που φέρουν και την ευθύνη τελικά. Επίσης οι υπογραφές που βάζεις (αν βάλεις ποτέ) δεν είναι υπογραφές που πάνε σε κάποια πολεοδομία. Συνήθως είναι υπογραφή του "αρμοδίου υπαλλήλου" και είναι εσωτερικές της Δ/νσης ή της Υπηρεσίας. Τέλος σε ενημερώνω ότι ακόμα και 1 στις 100.000 να γίνει κάποια στραβή, ο προϊστάμενος και ο Διευθυντής σου φέρουν ευθύνη για τα καθήκοντα που σου ανέθεσαν και όχι εσύ. Όφειλαν να γνωρίζουν πρώτα αυτοί τη νομοθεσία και μετά εσύ. Οπότε μην πολυσκοτίζεσαι. Εγώ να φανταστείς, επειδή είχα συνεργαστεί συχνά με το Δημόσιο έχω υπογράψει και έχω υπογράψει... Επίσης αυτά με τα επ. δικαιώματα στο δημόσιο μερικές φορές ατονούν καθότι οι συνάδελφοι μεταξύ τους δεν κάθονται τώρα να λένε "εσύ δεν έχεις αυτό το δικαίωμα κλπ" και να μαλώνουν. Το μόνο πρόβλημα είναι μην πέσεις σε κανά παράξενο κομπλεξικό. Κυκλοφορούν και τέτοιοι.

 

Καλό ξεκίνημα στη νέα σου δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΤΕΒΕ θα πας να ρωτήσεις για απαλλαγή απο ασφάλιση. Το είχα κάνει πριν 4 χρόνια που δούλευα....Δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και καιτ τελευταιο μια και βοηθατε ρε παιδια....αν κανω εγγραφη στο τεβε σαν ελευθροσ επαγγελματιασ, τι ποσο πρεπει να πληρωνω και καθε ποσο.......-αν δεν θελω να δουλεψω αμεσωσ απλα θελω να κανω τα χαρτια μου για ασεπ, χρειαζεται και η εγγραφη στο τεβε η μονο η εγγραφη μου στην εετεμ....μην γραφτω αδικα στο τεβε και πληρωνω γαμ......κα!!

να σασ ενημερωσω οτι μου ειπαν οτι εμεισ δεν εχουμε αδεια ασκησεως επαγγελματος αλλα μασ δινει μια βεβαιωση η εετεμ που λεει οτι δεν την χρειαζομαστε. μονο με αυτο το χαρτι μπορω να κανω τα χαρτια μου για ασεπ...να ξεκινησω να πληρωνω και το τεβε να εχω και προυπηρεσια ή να περιμενω να βρω καμνονικη δουλεια και μετα???

 

 

thanks.............

Link to comment
Share on other sites

να σασ ενημερωσω οτι μου ειπαν οτι εμεισ δεν εχουμε αδεια ασκησεως επαγγελματος αλλα μασ δινει μια βεβαιωση η εετεμ που λεει οτι δεν την χρειαζομαστε.

 

ευχαριστούμε για την ενημέρωση...

 

Θα κάνεις εγγραφή στην ΕΕΤΕΜ και θα πας στην Δ/νση Βιομηχανίας να γραφτείς στο Βιβλίο των Πτυχιούχων των Σχολών της ειδικότητάς σου.

αυτό το χρειάζεσαι για ΑΣΕΠ

Ολα αυτά δεν μετράνε για προϋπηρεσία, εάν θέλεις προϋπηρεσία πρέπει να δουλέψεις και να καταθέσεις ή τις εισφορές ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ.

 

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητέ φίλε, ο μηχανολόγος μηχανικός Τ.Ε. μπορεί να υπογράφει

μελέτες θερμομόνωσης, ύδρευσης, αποχέτευσης, καυσίμου αερίου, θέρμανσης, ενεργητικής πυροπροστασίας & ανελκυστήρα μισό(μόνο το μηχανολογικό μέρος).Αυτά για ενημέρωση.;)

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, σήμερα το esos.gr δημοσίευσε ότι ο κος Μπούγας, υπουργός Ανάπτυξης, υπέγραψε το Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα των ειδικοτήτων ηλεκτρολογικού και μηχανολογικού τομέα των ΙΕΚ προκειμένου, λέει, να δοθεί η δυνατότητα πρόσβασης τους στην αγορά εργασίας.

 

Για να δούμε, ο κος Μπούγας και ο αρμόδιος υφυπουργός σκοπεύουν άραγε να υπογράψουν ποτέ τα Π.Δ. για τα επ. δικαιώματα των πτυχιούχων Ηλεκ/γων Μηχ/γων μηχανικών ΤΕΙ και συναφών ειδικοτήτων που περιμένουν 27 χρόνια τώρα και τους έχουν αποσταλεί εδώ και κάτι μήνες από το ΥΠΕΠΘ ή μπα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.