Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα μηχανολόγων μηχανικών Τ.Ε.


Recommended Posts

Το περίεργο συνάδελφε jimevi13, θα ήταν να έπαιρνες μια ξεκάθαρη απάντηση από την ΕΕΤΕΜ. Η ΕΕΤΕΜ επί χρόνια κάνει το μόνο πράγμα που γνωρίζει... παρακολουθεί τις εξελίξεις. Υπάρχουν μαύρα μεσάνυχτα σε αυτόν και σχεδόν σε όλους του τομείς (επιστημονικούς και συνδικαλιστικούς).

Παρ' όλα αυτά, ο δεύτερος κύριος που μίλησες στην ΕΕΤΕΜ και σου έδωσε αρνητική απάντηση (αν είσαι στην Αθήνα είναι ο κύριος Κ.), απ' ότι γνωρίζω είναι αυτός που σου έδωσε τη σωστή απάντηση. Το θέμα των 75 kw και του νόμου αυτού, το ακούω πολύ καιρό, χωρίς να το έχω δει πουθενά σε νόμο... Πάντως πολύ θα χαρώ αν κάποιος το έχει και μας ενημερώσει, γιατί αν πέριμένουμε από την ΕΕΤΕΜ... θα ασπρίσουν τα μαλλιά όσων θα τους έχουν απομείνει...

Link to comment
Share on other sites

Marko έχεις ένα δίκιο για την ΕΕΤΕΜ και καλά τα λες. Θα έλεγα όμως να μην είμαστε τόσο αυστηροί. Η ΕΕΤΕΜ δεν είναι επιμελητήριο, δεν έχει καμιά άλλη σοβαρή χρηματοδότηση πλην των συνδρομών, ούτε τα μέλη του ΚΔΣ μπορούν να ασχολούνται πάντα με τα θέματα της επικαιρότητας, δυστυχώς. Σκέψου ότι όλα σχεδόν τα μέλη του ΔΣ και ο ίδιος ο πρόεδρος της δεν μπορούν να βρίσκονται στην ΕΕΤΕΜ πάντα γιατί το πρωί δουλεύουν και πρέπει να είναι στα γραφεία τους - μερικές φορές δεν τους δίνουν ούτε τις σχετικές άδειες- εν αντιθέσει με κάτι άλλους προέδρους που όλη μέρα περιφέρονται ασκόπως κάνοντας δημόσιες σχέσεις.

Επίσης τι είναι η ΕΕΤΕΜ ? δεν είμαστε εμείς τα μέλη της ? Πόσοι πληρώνουν τη συνδρομή τους ? Πόσοι έρχονται να ψηφίσουν στις εκλογές ? πόσοι ασχολούνται με τα θέματα ? Δυστυχώς η ΕΕΤΕΜ θα μπορούσε να έχει κάνει πολύ περισσότερα, αυτό είναι αλήθεια και συμφωνώ. Θα έπρεπε ίσως να σκεφτούμε όχι μόνο τι έκανε η ΕΕΤΕΜ για εμάς αλλά και τι κάνουμε εμείς για την ΕΕΤΕΜ. Δυστυχώς υπάρχουν συνάδελφοι που είναι παντελώς αδιάφοροι και βαθιά νυχτωμένοι, δεν έχουν πληρώσει ποτέ συνδρομή, δεν συμμετέχουν σε τίποτα και εξ αποστάσεως περιμένουν ένας Δημόπουλος και ένας Σιάχος να τους λύσουν τα προβλήματα. Τώρα γιατί η ΕΕΤΕΜ δεν έχει κάνει μερικές πολύ βασικές κινήσεις που θα έπρεπε να έχει κάνει, αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω ούτε εγώ.

 

Πάντως ότι δεν κάνει τίποτα δεν είναι αλήθεια. Διάβασε εδώ για τον αγώνα των συναδέλφων στον Πύργο και αναρωτήσου αν θα συμμετείχες ποτέ σε μια παρόμοια δράση : http://www.protinews.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=12096&Itemid=36

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και συνάδελφε GeorgeS, λυπάμαι αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου και θα πρέπει να γίνουμε και πιο αυστηροί, διότι αντιμετωπίζουμε σοβαρότατα προβλήματα. Κατά καιρούς, και σε διάφορα posts έχει γραφεί ότι η ΕΕΤΕΜ έχει λίγα μέλη, ότι το ποσό συνδρομής είναι πολύ μικρό κτλ. Μας ζητήθηκε ποτέ μεγαλύτερη συνδρομή για να υπερασπίσει τα δικαιώματα μας και δεν συμβάλλαμε; Η ΕΕΤΕΜ έχει ένα ποσό συνδρομής για όλα τα μέλη της, ακόμα και για τους ανέργους συναδέλφους μας για τους οποίους δεν έχει καταφέρει να οργανώσει ένα απλό γραφείο διασύνδεσης...

Αλλά και με αυτό το μικρό ποσό, από όλα τα μέλη, μπορεί να οργανωθεί έστω ένα μόνιμο διοικητικό συμβούλιο που να ασχολείται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με την προάσπιση των δικαιωμάτων μας.

Απ' όσες υποχρεώσεις των μελών αναφέρεις, συμμετέχω μόνο στη συνδρομή. Και αυτό γιατί μόνο γι αυτό με ενημερώνουν (και τηλεφωνικά μάλιστα). Το περιοδικό μας έρχεται κανένα δίμηνο μετά την έκδοση του (σημειωτέον μένω στην Αθήνα) και σαφώς ενημερώνει για τα λοιπά, αφού όμως έχουν ήδη τελεσθεί. Όλα αυτά δίνουν την εντύπωση της ανοργανωσιάς και της αδιαφορίας. Θα μπορούσαμε να ενημερωνόμασταν με ένα απλό e-mail απλά και ΑΝΕΞΟΔΑ..!!!

Αυτό όμως που με ενοχλεί περισσότερο δεν είναι ότι η ΕΕΤΕΜ δεν λειτουργεί κατά τον τρόπο που θα μου άρεσε εμένα,αλλά το ότι όλα αυτά τα απλά απλότατα θέματα δεν τίθενται και δεν συζητιούνται...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ. Πολλά περισσότερα θα έπρεπε να έχει κάνει. Ακόμα και αυτή η ιστοσελίδα που έχει είναι για τα πανηγύρια. Και καλά κάνεις και κάνουμε (και σε άλλα blogs) και λέμε τα κακώς κείμενα μπας και βελτιωθούν λίγο. Σε κάθε περίπτωση όμως, υπό τις παρούσες συνθήκες, οφείλουμε να σταθούμε δίπλα στο μοναδικό φορά που έχουμε και να στηρίξουμε τον όποιο αγώνα δίνει για τα επ. δικαιώματά μας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είναι που με τρελαίνει GeorgeS...οτι δεν ζητάνε τη στήριξη μας. Έχουμε ένα αδιάφορο φορέα ο οποίος για κάποιο λόγο μας αφήνει εκτος..

Link to comment
Share on other sites

Παντως κακα τα ψεματα ουτε ψηφιζουμε, ουτε συμετεχουμε, εμεις οι ελ. Επαγγελματιες, για πολλους λογους. Α) κυριως τα ενεργα μελη ειναι συνηθως δημοσιοι υπαλληλοι ( με μπολικο ελευθερο χρονο και με δυνατοτητα εξελιξης & ανελιξης). Β) μεγαλη αμελεια απο μας ως προς την καταβολη των εισφορων για την ενισχυση του ταμειου της εετεμ. Γ) οι ηλεκτρολογοι επειδη υποχρεωτικα πρεπει να σφραγισουν σχεδια για την δεη (λες και ειμαστε εγκαταστατες που θεωρουν τα σχεδια στον συνδεσμο τους) πρεπει να πληρωσουν τουλαχιστον 15 ευρω για καθε σχεδιο ενω μπορουν βαση γνωριμιων πια, να το σφραγισουν ς'εναν του τεε και μαλιστα δωρεαν ( και ειναι η μονη ειδικοτητα που πληρωνει στην εετεμ ''αναγκαστικα''. Δ) στα φορολογικα αναγκαστηκαμε να παρουμε κωδικο τ.ε.ε. και να γινωνται οι πληρωμες μεσο τ.ε.ε. ενω αλλα μας ελεγε αρχικα η εετεμ και της δωσαμε και σχετικη εξουσιοδοτηση γι'αυτο!

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

είμαι μηχανολόγος μηχανικός ΤΕ νεοδιοριζόμενη σε νοσοκομείο και θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κανείς που μπορώ να βρω την νομοθεσία για τα επαγγελματικα δικαιώματα, εάν έχουμε δικαίωμα σε υποσταθμούς ηλεκτροπαραγωγά ζεύγη ups αλεξικέραυνο γείωση κλπ γενικά για ηλεκτρολογικά ζητήματα, εγώ στην σχολή δεν έκανα κάτι αντίστοιχο με ηλεκτρολογικα είμαι εντελώς άσχετη και φοβάμαι ότι θα φορτωθώ πράγματα για τα οποία δεν γνωρίζω και δεν θέλω να έχω την ευθύνη. Μπορεί να με βοηθήσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Να απευθυνθείς στην ΕΕΤΕΜ για λεπτομέρειες. Πάντως στα ηλεκτρολογικά από ότι έχω δει δεν καλύπτεσε άρα δεν ασχολείσε.

Link to comment
Share on other sites

Καλισπέρα στους συνάδελφους,

Μου έχουν κάνει πρόταση από κατάστημα με είδη κεντρικής θέρμανσης κ.τ.λ.

για να υπογράφω μελέτες ή επιβλέψεις για εγκαταστάσεις φυσικού αερίου και απ'ότι γνωρίζω θα πρέπει να κόβω δελτίο παροχής υπηρεσιών αλλά επειδή εργάζομαι αρκετά (12) χρόνια στη βιομηχανία και είμαι ασφαλισμένος στο ικα και οι δουλειές που θα προκύψουν απο το κατάστημα δεν φαντάζομαι να είναι αρκετές με αποτέλεσμα να είναι μάλλον ασύμφορο να ανοίξω αφμ στην εφορία και να πληρώνω τεβε κ.τ.λ.... Για το λόγο αυτό λοιπόν μήπως υπάρχει τρόπος αν με απασχολεί σαν υπάλληλο με υμιαπασχόληση θα μπορώ να υπογράφω εκ μέρους της επιχείρησης.

Θα ήμουν υπόχρεος αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να με κατατοπίσει.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος και απο ικα μπορεις να κοβεις παροχης υπηρεσιων...δεν θυμαμαι πως λεγεται η 'λογιστικη λεξη' ...δεν μου ερχεται στο μυαλο...ρωτα καλυτερα εναν λογιστη που να ειναι λιγο ψαγμενος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.