Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση δοκού υποστυλώματος υπό οριζόντια γωνία


 

Recommended Posts

Γνωριζει καποιος τι προβλήματα μπορει να εχει μια τετοια σύνδεση ροπης υπο γωνια οπως φαινεται σε κατοψη στο σχεδιακι?Επιρεάζεται καποιο απο τα μεγεθη ή τις παραδοχες για τον υπολογισμο των συνδεσεων κατα ec3?

post-1307-131887220552_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Barracuda πιστεύω πως το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι η στρεπτική καταπόνηση στους κοχλίες.

Δεν γνωρίζω αν προβλέπει κάτι ο EC3.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΑΡΗΣ, η ορολογια ειναι skewed connection αν σε ενδιαφερει, κατι βρηκα με λιγο ψαξιμο στο internet αλλα δεν ειναι αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος τι προβλήματα μπορει να εχει μια τετοια σύνδεση ροπης υπο γωνια οπως φαινεται σε κατοψη στο σχεδιακι?Επιρεάζεται καποιο απο τα μεγεθη ή τις παραδοχες για τον υπολογισμο των συνδεσεων κατα ec3?

 

1) Κατάρχην ΔΕΝ θα είναι εφικτή. Συνδέσεις ροπής έχω την εντύπωση ότι γίνονται μόνο στον ισχυρό άξονα. Ακόμα στην υπό γωνία δοκό, η ροπή "έρχεται" από τον ασθενή άξονα??

Γιατί δεν την κάνεις αρθρωτή??

2) Αλλά και να γίνονται .. Το πάχος κορμού του 270 είναι μικρό, άρα σίγουρα θα χρειαστής διπλή πλάκα ενίσχυσης κορμού+κάθετα διαφράγματα στα σημεία που έρχεται η υπό γωνία δοκός.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν θα έκανα με τον ασθενή άξονα σύνδεση ροπής πλην εξαιρετικών περιπτώσεων και αν θα έκανα θα είχα σαν υποστύλωμα τουλάχιστον HEA και θα κοχλίωνα σε ημιδιατομή συγκολλημένη σε κορμό και πέλματα.

 

είμαι σίγουρος πως και ο Barracuda μιλάει για εξαίρεση, εξάλλου το πάχος της μετωπικής λάμας προδιαθέτει άρθρωση

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να κολλήσεις μια πλάκα επάνω στα πέλματα, να βάλεις διαφραγματικές ενισχύσεις και επάνω εκεί να συνδέσεις την δοκό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ και τους υπολοιπους, τυπικο ειναι το σχεδιακι, περισσοτερο με απασχολει η συνδεση υπο γωνια, εστω και απλή. Εχω μαζεψει λιγο υλικο για το θεμα, οποιος ενδιαφερεται p.m. μεχρι να τα ανεβασω στα dowloads.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Νομίζω ότι πρέπει να κολλήσεις μια πλάκα επάνω στα πέλματα, να βάλεις διαφραγματικές ενισχύσεις και επάνω εκεί να συνδέσεις την δοκό.

 

Η μόνη ορθή λύση.

Και εγώ ακριβώς αυτό κάνω.

Βέβαια αυτές τις συνδέσεις (που είναι μάλλον σπάνιες) συνοδεύονται από την παρουσιά στρέψης για την δοκό που της πακτώνουμε την άλλη δοκό και απαιτείται να ελεγθεί.

 

Εμένα μου έχουν εμφανιστεί μέχρι σήμερα μόνο σε περιπτώσεις μπαλκονιών & στεγάστρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η σύνδεση αυτή δεν προβλέπεται από τον ec3. Αυτό σημαίνει ότι για να είσαι θεωρητικά εντάξει θα πρέπει να κάνει έλεγχο με πεπερασμένα στοιχεία, αφού δεν υπάρχει διαδικσίε ελέγχων μέσω κανονισμού. Τα προβλήματα που καλείσαι να λύσεις, ανάμεσα σε άλα είναι :

1) Αντοχή των κοχλιων σε εφελκυσμό και διάτμηση,

2) Αντοχή της μετωπικής πλάκας της κεκλιμένης δοκού σε σύνθλιψη άντιγας και απόσχιση,

3) Αντοχη της δοκού έδρασης στα παραπάνω φαινόμενα...

και διάφορα άλλα,

Στην ουσία πιστεύω ότι με ενυσχητικά ελάματα δεν θα είχες πρόβλημα, αλλά η λύση θα ήταν με "οφθαλμοστατική"...

 

Αχιλλέας

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η σύνδεση είναι άρθρωση, μεταβιβάζει μόνο τέμνουσα αφού η σύνδεση υλοποιείται στον κορμό του υποστυλώμταος.

Άρα έλεγχος σε διάτμηση κ σύνθλιψη άντυγας στην κοχλίωση.

Το θέμα είναι ότι λογικά θα καταπονείται κ σε αξονικό φορτίο το κεκλιμένο μέλος, οπότε στους κοχλίες (αν αυτό είναι εφελκυστικό) θα αναπτύσσεται βραχύ ταυ, με αποτέλεσμα η δύναμη που θα τους καταπονεί να είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από αυτή που θα προέκυπτε αν διαιρούσες το αξονικό του μέλους με το πλήθος των κοχλιών.

Σκέψου κ τη λυση του Τ πάντως.

Και εκεί βέβαια μόνο διάτμηση, μην κάνεις το γνωστό λάθος κ τη θεωρήσεις σύνδεση ροπής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.