Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γυψοσανίδες ή Τούβλα για εσωτερικούς τοίχους;


zoran

Recommended Posts

Εγώ πάντα χρησιμοποιούσα τούβλο. Συνηθίζεται στις μέρες μας,όταν φτιάχνονται χωρίσματα μέσα σε χώρους, διακοσμητικά στοιχεία μέσα σε χώρους να χρησιμοποιούνται οι γυψοσανίδες. Δεν είναι κακές. Η κατασκευή με αυτές γίνεται πιο γρήγορα, πιο καθαρά, κάδος δεν χρειάζεται.

Το τούβλο από την άλλη, βαρύ στοιχείο, ενίοτε παίζει ρόλο στο φέρον οργανισμό του κτιρίου, οπότε τόσο η καθαίρεση αλλά και η δημιουργία τοίχων με αυτά θέλει εξέταση *. Γυψοσανίδα σε χώρισμα μεταξύ ιδιοκτησιών δεν θα έβαζα και τέλος το τούβλο θέλει σοβά..πιο φασαριόζικη δουλειά, γερή, την κρεμάς την τηλεόραση, δεν ψάχνεις τρόπο στήριξης, μερικές φορές στην γυψοσανιδα πρεπει να εχεις προβλέψει θεσεις που θα μπουνε κρεμαστες λεκανες, καδρα μεγαλα, τηλεορασεις να εχεις κανει στηριξεις ειδικες το συνεργειο να τα αντέχει

_ _

 

Επεξηγηση: * : Μιλαω κυριως για περιπτωσεις ανακαινισεων, που οι τοιχοποιιες από οπτοπλινθοδομη δεν έχουν εξεταστεί από Πολιτικό Μηχανικό οπότε θα έπρεπε να τις δει. Εγώ το κάνω όποτε πρέπει, έχω άνθρωπο που συνεργάζομαι. _ Ο Arche

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα θα αλλάξει στο μέλλον όταν ξεκινήσουν να χτίζονται οικοδομές για πώληση από μεγάλες εταιρείες , με την ισχύ του ΚΕΝΑΚ και των ΕΔ . Τότε οι αλλαγές που είναι συνήθεις σήμερα μετά από απαίτηση των πελατών , θα είναι μη επιτρεπτές , οπότε εύκολα θα καθορίζονται οι θέσεις εγκαταστάσεων , επίπλων και έτσι κάθε μειονέκτημα της χρήσης γυψοσανίδων θα έχει μηδενιστεί , εκτός της χρήσης τους για διαχωρισμό οριζόντιων ιδιοκτησιών για λόγους ασφαλείας .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.