Μετάβαση στο περιεχόμενο

Adapt Φωτοβολταϊκά


TomA

Recommended Posts

Goodmorning boys & girls.

Μηχανολόγος είμαι και έχω αγοράσει το Adapt 14 πριν 1μιση χρόνο.

Μου έστηλαν ενημερωτικό φυλάδιο από την 4Μ (όπως και σε πολούς άλλους εδώ μέσα) και είδα ότι αναβάθμισαν το Adapt σε Adapt 15 και έκδοσαν και μια νέα εφαρμογή για φωτοβολταϊκά.

Σκοπεύω να αγοράσω την αναβάθμιση + φωτοβολταϊκά.

Από ότι βλέπω θα μου στοιχίσει μια 400αρα πάλι και ρωτάω αν τα αγόρασε κανένας τα παραπάνω και αν αξίζει.

Το Adapt 15 έχει μεγάλες διαφορές?

H καινούργια εφαρμογή?

Αν γνωρίσει κάποιος ας ενημερώσει.

Ciao!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω για το adapt (γενικά πιστεύω πως το ελληνικό λογισμικό δεν έχει δείξει και πολλά σημεία σοβαρότητας), αλλά για μελέτη Φ/Β θεωρώ πως ένα πολύ καλό πρόγραμμα είναι το PVsyst. Αυστηρά τεχνικό με μια τεράστια γκάμα από inverter της αγοράς, αρκετά προσεγμένο αλλά δεν θυμάμαι αν έχει στοιχεία για όλες τις περιοχές σε ότι αφορά την Ελλάδα. Είναι πρόγραμμα μελέτης. Τώρα, μπορεί και το adapt να είναι καλό, αλλά όπως είχε πει και κάποιος συνάδελφος παλαιότερα, γιατί οι ελληνικές εταιρείες και τα προγράμματά τους δεν ζητάνε ένα validation των αποτελεσμάτων τους όπως άλλα λογισμικά ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ζητάνε validation αφού είναι σχεδόν μονοπώλειο.

lefterism, δεν έχω ακόμα καμία πληροφόρηση αλλά σκοπέυω μέσα στον μήνα να το τσιμπήσω όποτε θα ενημερώσω.

ciao

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 7 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.