Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας υφιστάμενου τυροκομείου


stelioskoko

Recommended Posts

παιδια σωστε με...εχω παρει ενα τυροκομειο που εχει κανει μια προσθηκη χωρου και θελει να βαλει καποια μηχανηματα και να μπει στον αναπτυξιακο.ξερετε λεπτομερεις για τη διαδικασια?τεχνικο υπομνημα τυροκομειου εχει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Υπόμνημα κοινό δεν υπάρχει. Δες από τον ιδιοκτήτη τί μηχανήματα θέλει να βάλει (για να μπεί στον αναπτυξιακό θα πρέπει να έχει αναλυτικές προσφορές μηχανημάτων και προυπολογισμό από τους προμηθευτές) και ανάλογα κάνεις την μελέτη σου. Αν η επιπλέον ισχύς είναι ένα ποσοστό μέχρι 10% παραπάνω (δεν είναι σίγουρος για το νούμερο) θέλει απλώς ενημέρωση φακέλου, αλλιώς άδεια επέκτασης.

Ανάλογα με τα μηχανήματα μπορεί να χρειάζεται και νέα περιβαλλοντική.

Link to comment
Share on other sites

Δες αρχικα απ αυτον που θα συνταξει τον φάκελο για τον αναπτυξιακο τι θα χρειαστει απο σενα.

Σιγουρα θα χρειαστεις να υποβαλεις τεχνικη εκθεση στον φορεα οπου εχει πάρει ηδη η επιχειρηση αδεια λειτουργιας .Εκει θα σου πουν αν χρειαζεται νεα άδεια για την επεκταση της επιχειρησης .Αν χρειαζεται θα σου δωσουν τα δικαιολογητικα και πιθανον αν αυξηθει η ισχυς της επιχειρησης να χρειαστει και περιβαλλοντικη μελέτη κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
παιδια σωστε με...εχω παρει ενα τυροκομειο που εχει κανει μια προσθηκη χωρου και θελει να βαλει καποια μηχανηματα και να μπει στον αναπτυξιακο.ξερετε λεπτομερεις για τη διαδικασια?τεχνικο υπομνημα τυροκομειου εχει κανεις?

 

Αν δεν προσθέσει μηχανήματα, μια απλή ενημέρωση στον φάκελο μπορεί να χρειαστεί να κάνεις στο βιομήχανίας.

 

Στην περίπτωση που προσθέσει μηχανήματα και αυξηθεί η ισχύς 10% τότε ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!! Θα το χρειαστείς!

Μου είχε τύχει ίδια περίπτωση πριν μερικά χρόνια.

 

 

Ξεκκίνα με τον νόμο 3325/2005.

Αρχικά ρώτα στο βιομηχανίας τις λεπτομέρειες για την άδεια εγκατάστασης, βγάλε την και στην συνέχεια αφού υλοποιηθεί η προσθήκη του χώρου και πιθανόν των μηχανημάτων.

 

Θα σου χρειαστεί μεταξύ των άλλων

- Η υπάρχουσα άδεια λειτουργίας (έστω ο αριθμός πρωτοκόλου ώστε να το βρουν πιο εύκολα)

- περιβαλλοντική μελέτη

- άδεια από την κτηνιατρική υπηρεσία

- από το υγειονομικό

- εννοείται θες σχέδια για την πολεοδομία (κατόψεις, ηλεκτρικά, θέρμανση, ενεργητική πυροπροστασία, κτλ)

- μελέτη για τον λέβητα αν έχει (που μάλλον θα έχει)

- Αν έχει και δεξαμενή καυσίμου θες και βεβαιώσεις για την δεξαμενή και κάποια μέτρα ασφαλείας.

- βεβαιώση έναρξης επαγγέλματος για το τυροκομείο από την εφορία

- βεβαιώσεις ανάθεσης και αναλαβής έργου

- παράβολα που θα σου πουν στις υπηρεσίες

αν είναι εκτός σχεδίου πόλεως θα χρειαστείς και

- βεβαίωση από την υπηρεσία ύδρευσης ότι είναι συνδεμένος στο δίκτυο ύδρευσης (εναλλακτικά άδεια γεώτρησης)

- αποχέτευσης (εναλλακτικά βόθρο)

 

Αυτά τα λίγα θυμάμαι, σίγουρα θα χρειαστείς και άλλα.

Εκτιμώμενος χρόνος για την διαδικασία: 1 έτος+

Link to comment
Share on other sites

παιδια σωστε με...εχω παρει ενα τυροκομειο που εχει κανει μια προσθηκη χωρου και θελει να βαλει καποια μηχανηματα και να μπει στον αναπτυξιακο.ξερετε λεπτομερεις για τη διαδικασια?τεχνικο υπομνημα τυροκομειου εχει κανεις?

 

για να τα "βάλει" στον αναπτυξιακό πρέπει να πάρει επίσημη προσφορά από εταιρεία για τα μηχανήματα και όχι απλά μόνο ένα πινακάκι

Αν θες στείλε μου π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.