Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

7 minutes ago, mechpanos said:

Για εμένα το καλύτερο είναι να το κάνεις σωστά. Μπόιλερ μεγάλης ποσότητας με εναλλάκτη για αντλία, 3οδη, εφεδρική αντίσταση. Η αντλία θα μπορεί να παράγει ΖΝΧ ακόμα και όταν δεν είναι περίοδος θέρμανσης γιατί θα είναι σε ξεχωριστό, δικό του κύκλωμα. Ορίζεις προγράμματα ΖΝΧ, παράδειγμα κάθε βράδυ στις 01.00 (που δεν είναι μεγάλες οι ανάγκες θέρμανσης) να παράγει ζεστό νερό στους 45, το οποίο μπορείς να βρεις το πρωί. Ή αν δεν συνηθίζεις ντους το πρωί, μπορείς να το βάλεις πχ κάθε μεσημέρι πχ 13.00-14.00, που θα λείπεις και δεν θα έχει και πολύ κρύο έξω = καλό COP. 
Από τη στιγμή που είναι μικρό το boilerάκι και σε εσωτερικό χώρο, δεν θεωρώ ότι θα επιβαρύνει και πάρα πολύ, αλλά με τις χαμηλές θερμοκρασίες θα έχεις αυτό που είπε ο @kostasinjeyan, δεν θα μπορεί να σου αποδώσει πολύ ζεστό νερό. Ενώ η χρήση 3οδης με πρόγραμμα από την αντλία, αυξάνει προσωρινά την θερμοκρασία του νερού της αντλίας στους 55-60, ζεσταίνει το ΖΝΧ μέχρι τους 45 γρήγορα και μετά γυρίζει στην θερμοκρασία των 33-45 για θέρμανση. Αλλά με αυτές τις θερμοκρασίες για θέρμανση, θα έχεις χλιαρό νερό στον θερμοσίφωνα. Αν είσαι σαν κι εμένα που είμαι ΟΚ με χλιαρό εντάξει, αν όμως είσαι σα τη γυναίκα μου που το πάει στο όριο του εγκαύματος θα απογοητευτείς και θα λες ότι φταίει η αντλία, τι καλά που ήμουν με τον ξυλολέβητα :)

Χαχαχα και η γυναίκα μου σίγουρα με αυτά τα νερά ούτε το πόδι δεν παίζει να βάζει μέσα,οπότε εκεί ή θα αναβουμε λογικά θερμοσίφωνα ή αν έχει ο ηλιακός ζεστό νερό μέσα...λογικά ο θερμοσίφωνας θα πρέπει να είναι 100λιτρα παντός 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

12 minutes ago, kostasinjeyan said:

Μου κάνει εντύπωση πάντως που μπήκες στο εξοικονομώ και δεν έβαλες ηλιακό

Έβαλα και ηλιακό αλλά διπλής γιατί με τις μ@λακιες του κράτους και τις δήθεν επιδοτήσεις τα πήγαν όλα στο Θεό και δεν είχα εκείνη την περίοδο περισσότερα χρήματα να δώσω παραπάνω 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Gantem said:

Έβαλα και ηλιακό αλλά διπλής γιατί με τις μ@λακιες του κράτους και τις δήθεν επιδοτήσεις τα πήγαν όλα στο Θεό και δεν είχα εκείνη την περίοδο περισσότερα χρήματα να δώσω παραπάνω 

και πως επιλέγεις από που έχεις ζεστό νερό?

Όσο για τα λίτρα του θερμοσίφωνα δεν παίζουν ρόλο στη συγκεκριμένη περίπτωση. Η σερπατίνα που έχει μέσα μετράει. Και να το είχες και πριν με τον ξυλολέβητα, 99% δεν είναι για αντλία.

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, kostasinjeyan said:

και πως επιλέγεις από που έχεις ζεστό νερό?

Όσο για τα λίτρα του θερμοσίφωνα δεν παίζουν ρόλο στη συγκεκριμένη περίπτωση. Η σερπατίνα που έχει μέσα μετράει. Και να το είχες και πριν με τον ξυλολέβητα, 99% δεν είναι για αντλία.

Γυρίζω 2 βάνες που υπάρχουν...ο θερμοσίφωνας αντιστάσεις δεν έχει;

 

 

Edited by Gantem
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, Gantem said:

Γυρίζω 2 βάνες που υπάρχουν...ο θερμοσίφωνας αντιστάσεις δεν έχει;

 

 

Για να ήταν συνδεδεμένος με τον ξυλολεβητα και τώρα με την αντλία, πρέπει να έχει και σερπατινα.

Μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλεις μια βάνα εκτροπής?

Επίσης έχεις τουλάχιστον τραβήξει αναμονες ούτως ώστε να μπορείς στο μέλλον να αλλάξεις τον ηλιακό σε τριπλής?

 

Edited by kostasinjeyan
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Gantem said:

Γυρίζω 2 βάνες που υπάρχουν...ο θερμοσίφωνας αντιστάσεις δεν έχει;

 

Αν είναι συνδεδεμένος με την αντλία σίγουρα έχει σερπατίνα. 

Λοιπόν σε βλέπω κι εσένα να μπαίνεις στον μαγικό κόσμο του smart home και του homeassistant home automation γενικότερα, γιατί μπορείς να κάνεις λύσεις με αυτοματισμούς που θα σου κάνουν τρελή οικονομία. Δηλαδή θα βάλεις 3 ηλεκτροβάνες, 2-οδες. 2 εκεί που έχεις τώρα τις χειροκίνητες και 1 μεταξύ αντλίας-μπόιλερ, και αισθητήρια θερμοκρασίας μέσα στον ηλιακό και στο μπόιλερ. Και έξυπνα ρελέ στις αντιστάσεις.
Αν ο ηλιακός έχει ζεστάνει, ανοίγει η ηλεκτροβάνα του ηλιακού, κλείνουν οι άλλες 2. Αν ο ηλιακός είναι  κρύος, κλείνει η ηλεκτροβάνα του, ανοίγουν οι άλλες 2. Έτσι έχεις τον ηλιακό standby να δώσει νερό όποτε έχει έτοιμο, ακόμα και τον χειμώνα, χωρίς να κάνεις κάτι εσύ. Πρέπει μόνο να έχεις ένα αυτοματισμό, επειδή μπορεί να υπάρχει μεγάλο διάστημα που δεν θα χρησιμοποιηθεί, μια φορά την εβδομάδα να πηγαίνει το νερό του στους 60, για να απολυμαίνεται για αποφυγή της νόσου των λεγεωνάριων.

Το μποϊλεράκι μπορεί να δουλεύει με την αντλία και όταν πιάσει θερμοκρασία, να κόβει την ηλεκτροβάνα (καθώς είναι παράλληλα με τα σώματα) ή αν φτάνει μέχρι ένα σημείο καθώς δεν θα μπορεί να δώσει άλλο η αντλία λόγω μικρής σερπατίνας, να κόβει και να δίνει το κάτι παραπάνω που χρειάζεται, η αντίσταση. Με λίγο σκέψη και μελέτη, θα έχει καλό αποτέλεσμα με χαμηλό κόστος επένδυσης σε σχέση με την παρούσα κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kostasinjeyan said:

Για να ήταν συνδεδεμένος με τον ξυλολεβητα και τώρα με την αντλία, πρέπει να έχει και σερπατινα.

Μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλεις μια βάνα εκτροπής?

Επίσης έχεις τουλάχιστον τραβήξει αναμονες ούτως ώστε να μπορείς στο μέλλον να αλλάξεις τον ηλιακό στο τριπλής?

 

Θα ανέβω μετά στο πατάρι να δω... γιατί με όσα μου έχετε πει μάλλον ηλεκτρομποιλερ πρέπει να είναι...αναμονες έβαλε ναι

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και με έναν άλλο εγκαταστατη αντλιών που μίλησα, μου είπε ο άνθρωπος που σου πέρασε την αντλία, ότι έκανε πολύ σωστά...μου είπε ότι για να έχω ζεστά νερά έπρεπε να συνδεθεί με τον θερμοσίφωνα και όσο λειτουργεί η αντλία, αυτή θα το βλέπει σαν ένα επιπλέον σώμα καλοριφέρ και απλά θα σου δίνει ζνχ

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, mechpanos said:

Αν είναι συνδεδεμένος με την αντλία σίγουρα έχει σερπατίνα. 

Λοιπόν σε βλέπω κι εσένα να μπαίνεις στον μαγικό κόσμο του smart home και του homeassistant home automation γενικότερα, γιατί μπορείς να κάνεις λύσεις με αυτοματισμούς που θα σου κάνουν τρελή οικονομία. Δηλαδή θα βάλεις 3 ηλεκτροβάνες, 2-οδες. 2 εκεί που έχεις τώρα τις χειροκίνητες και 1 μεταξύ αντλίας-μπόιλερ, και αισθητήρια θερμοκρασίας μέσα στον ηλιακό και στο μπόιλερ. Και έξυπνα ρελέ στις αντιστάσεις.
Αν ο ηλιακός έχει ζεστάνει, ανοίγει η ηλεκτροβάνα του ηλιακού, κλείνουν οι άλλες 2. Αν ο ηλιακός είναι  κρύος, κλείνει η ηλεκτροβάνα του, ανοίγουν οι άλλες 2. Έτσι έχεις τον ηλιακό standby να δώσει νερό όποτε έχει έτοιμο, ακόμα και τον χειμώνα, χωρίς να κάνεις κάτι εσύ. Πρέπει μόνο να έχεις ένα αυτοματισμό, επειδή μπορεί να υπάρχει μεγάλο διάστημα που δεν θα χρησιμοποιηθεί, μια φορά την εβδομάδα να πηγαίνει το νερό του στους 60, για να απολυμαίνεται για αποφυγή της νόσου των λεγεωνάριων.

Το μποϊλεράκι μπορεί να δουλεύει με την αντλία και όταν πιάσει θερμοκρασία, να κόβει την ηλεκτροβάνα (καθώς είναι παράλληλα με τα σώματα) ή αν φτάνει μέχρι ένα σημείο καθώς δεν θα μπορεί να δώσει άλλο η αντλία λόγω μικρής σερπατίνας, να κόβει και να δίνει το κάτι παραπάνω που χρειάζεται, η αντίσταση. Με λίγο σκέψη και μελέτη, θα έχει καλό αποτέλεσμα με χαμηλό κόστος επένδυσης σε σχέση με την παρούσα κατάσταση.

Αυτό σίγουρα είναι το καλύτερο εννοείται...μόνο διοδες βάνες θα βάλω, καμιά 3οδη; όταν λες έξυπνα ρελέ ποια εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Gantem said:

Αυτό σίγουρα είναι το καλύτερο εννοείται...μόνο διοδες βάνες θα βάλω, καμιά 3οδη; όταν λες έξυπνα ρελέ ποια εννοείς;

Ή 3 δίοδες ή 1 δίοδη στην αντλία προς μποιλεράκι, και μια 3οδη επιλογής ανάμεσα σε μποιλερ-ηλιακό.
Έξυπνα ρελέ πχ Shelly Plus 1 + ρελέ ισχύος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.