Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

15 hours ago, kostasinjeyan said:

Τι εννοείς?

Ζεσταίνεις συνέχεια τον ηλιακό;

Ναι δυστυχως απλα εχει τραβηξει μια γραμμη να περναει απτο θερμοσιφωνα... 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 869
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 hours ago, georges81 said:

το τι θα πρέπει να γίνει, τι μπορεί τεχνικά να γίνει κ τί συμφέρει να γίνει δεν μπορώ να στο πώ χωρίς να έχω εικόνα εγκατάστασης, σωληνώσεων κλπ. θα πρέπει να βρείς σωστό τεχνίτη να φτιάξει αυτά που περιγράφω.

γινεται ακριβως αυτο που περιγραφεις στην πραξη.. πχ αν εχω μερες με ηλιο και ανεβασμενα νερα απο ηλιο στον ηλιακο περνανε τα 35-40 της αντλιας και τον κρυωνουν.. ειναι απλο απλα εχει καρφωσει μια γραμμη απο την αντλια στο θερμοσιφωνα....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, panos21g said:

γινεται ακριβως αυτο που περιγραφεις στην πραξη.. πχ αν εχω μερες με ηλιο και ανεβασμενα νερα απο ηλιο στον ηλιακο περνανε τα 35-40 της αντλιας και τον κρυωνουν.. ειναι απλο απλα εχει καρφωσει μια γραμμη απο την αντλια στο θερμοσιφωνα....

Το έχω ξαναγράψει στο παρελθόν...

Αν θέλεις τη γνώμη μου αποσύνδεσε τον ηλιακό από την ΑΘ. Έχω παρατηρήσει αρκετές περιόδους ότι στην Αργολίδα που είμαι εγώ (και η Αττική έχει παρόμοιες κλιματολογικές συνθήκες) δεν χρειάστηκε ποτέ πάνω από 5-6 φορές ναι ανάψω τον ηλιακό για να ζεστάνει νερό. Και αυτές τις φορές όχι πάνω από 20-30 λεπτά την φορά. Αλλά ας πούμε ότι θα χρειαστεί και 10 φορές να τον ανάψεις. 10 φορές επί 30 λεπτά μας κάνουν 5 ώρες. 5 ώρες επί 2500 kw/ώρα μας κάνουν 12.5 kWh. 12.5 kWh επί πόσο να βάλω την kWh; !!!!

Μιλάμε για μηδαμινό κόστος.

Το κόστος απόσβεσης αλλά και της επί πλέον κατανάλωσης της ΑΘ για να ζεστάνει και τον ηλιακό νομίζω είναι πολύ μεγαλύτερο...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sso said:

Το έχω ξαναγράψει στο παρελθόν...

Αν θέλεις τη γνώμη μου αποσύνδεσε τον ηλιακό από την ΑΘ. Έχω παρατηρήσει αρκετές περιόδους ότι στην Αργολίδα που είμαι εγώ (και η Αττική έχει παρόμοιες κλιματολογικές συνθήκες) δεν χρειάστηκε ποτέ πάνω από 5-6 φορές ναι ανάψω τον ηλιακό για να ζεστάνει νερό. Και αυτές τις φορές όχι πάνω από 20-30 λεπτά την φορά. Αλλά ας πούμε ότι θα χρειαστεί και 10 φορές να τον ανάψεις. 10 φορές επί 30 λεπτά μας κάνουν 5 ώρες. 5 ώρες επί 2500 kw/ώρα μας κάνουν 12.5 kWh. 12.5 kWh επί πόσο να βάλω την kWh; !!!!

Μιλάμε για μηδαμινό κόστος.

Το κόστος απόσβεσης αλλά και της επί πλέον κατανάλωσης της ΑΘ για να ζεστάνει και τον ηλιακό νομίζω είναι πολύ μεγαλύτερο...

 

 

 

ισχυει το γνωριζω οτι προκειται για μια χαζομαρα.. ειμαι απλα σε αναζητηση μαστορα

Link to comment
Share on other sites

On 10/23/2023 at 9:42 AM, AGeorge80 said:

Καλημέρα, εχω την LG 12kw monoblock, πριν 2 μέρες έγινε συντήρηση από τον επίσημο συνεργάτη της LG στα Γιαννενα και εκτός από τις εργασίες συντήρησης μου είπε ότι έβγαλε η εταιρεία αναβάθμιση λογισμικού που αλλάζει τον τρόπο λειτουργίας του συμπιεστή. Μου έκανε αναβάθμιση στην πλακέτα της εξωτερικής μονάδας . Σαν πρώτη εντύπωση μπορώ να πω ότι δεν ξεκινάει με φουλ στροφές όπως πριν και φαίνεται να μην κάνει τόσο θόρυβο ο συμπιεστής. Θα επανέλθω με καινούργιες εντυπώσεις μόλις πέσει λίγο η θερμοκρασία.

Ξέρεις έκδοση λογισμικού; Σε ποιο μοντέλο LG (monoblock ναι, απλώς πέρσυ βγήκαν κάποιες καινούριες) αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2023 at 5:41 ΜΜ, panos21g said:

ισχυει το γνωριζω οτι προκειται για μια χαζομαρα.. ειμαι απλα σε αναζητηση μαστορα

Όταν έχεις παγωμένο νερό χάνεις, όταν έχεις ζεστό τον ηλιακό κάνεις ηλιοθερμία :) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, seath36 said:

Ξέρεις έκδοση λογισμικού; Σε ποιο μοντέλο LG (monoblock ναι, απλώς πέρσυ βγήκαν κάποιες καινούριες) αναφέρεσαι;

HM121M U33 αυτό μοντέλο έχω έκδοση που είχε πριν δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.