Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση από όρια σε κάθετες


Recommended Posts

Γεια σας. Αναζητώ συμβουλή σε ένα θέμα που με απασχολεί.

 

Έχουμε ένα οικόπεδο εντός σχεδίου πόλεως. Στο οικόπεδο αυτό υπάρχουν δυο κάθετες Α & Β, με πρόσωπο 4.50μ και 4.00μ. αντίστοιχα.

Στη κάθετη Α υπάρχει ένα ερείπιο , και στη Β μία ισόγεια κατοικία. Στη κάθετη Α πρόκειται να οικοδομήσω 5οροφη οικοδομή ύψους 14.50μ. Κατά συνέπεια πρέπει να αφήσω Δ= 3 + 0.1 x h= 4.45μ. Στο ισόγειο κτίζω αναγκάστηκα σε επαφή με την υπάρχουσα ισόγεια κατοικία. Στον Α΄ όροφο πρέπει να υποχωρήσω σε αυτήν τη πλευρά κατά 0.45μ για να έχω Δ. Όταν ο ιδιοκτήτης της κάθετου Β προσπαθήσει να οικοδομήσει τι θα γίνει ;

 

- Μπορώ μήπως να φτάσω στα όριο της κάθετου μου με κάποια παρέκκλιση προκείμενου να αποφύγω μελλοντικά προβλήματα ;

 

Ο ιδιοκτήτης της κάθετου Β δεν ενδιαφέρεται να οικοδομήσει και απλά δεν θέλει καμία ανάμιξη ( π.χ. να δεσμευτεί για την θέση της μέλλουσας οικοδομής του ή για να ενταχθεί το οικόπεδο στην παρεκκλήσι των χαμηλών κτηρίων)

 

Ευχαριστώ.

post-4432-131887220761_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το γιατί δεν κολλάς στα πλάγια όρια δεν καταλαβαίνω ...

Ούτε γιατί δεν μπορείς να αφήσεις το απαιτούμενο Δ από τα μπρος και πίσω όρια σου ...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, το πρόβλημα του συναδέλφου είναι πως αν ο άλλος ιδιοκτήτης της καθέτου θελήσει να οικοδομήσει πάνω από το δικό του υπάρχον ισόγειο, θα έχει πρόβλημα γιατί θα υπάρχει 0,45μ απόσταση από την οικοδομη που θα γίνει σήμερα και όχι Δ, ενώ δεν θα μπορεί ούτε να κολλήσει σε αυτή λόγω της καθέτου.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που υπάρχει κτίσμα στο οικόπεδο δεν νομίζω ότι γίνεται να αφεθεί απο αυτό απόσταση μικρότερη απο Δ. Άρα είναι μονόδρομος η επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρεπεται στο ισογειο να κολλας και στον οροφο να αφηνεις Δ τοτε δεν εχεις (θεωρητικα) προβλημα..

 

Αν ομως αφησεις Δ στον οροφο τοτε ο αλλος ιδιοκτητης δεν θα μπορει να χτισει πρακτικα ποτε.. Καθως απο τη στιγμη που εσυ αφηνεις για Δ 0,45 στο οριο σας, το ελαχιστο Δ ειναι 3,00μ. + 0,45μ. στο μεταξυ σας.. Αρα μενει να χτισει προσωπο 0,55..

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει καλύτερα αντιληπτό το πρόβλημα, δείτε το παρακάτω σχήμα.

Ο άλλος ιδιοκτήτης θα πρέπει με κάποιον τρόπο να μπορέσει να δομήσει εκτός της καθέτου του μέσα στην κάθετη του άλλου.

post-437-131887221275_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε περίπτωση κάθετης ιδιοκτησίας στην οποία το τμήμα 1 έχει δομήσει με τον τρόπο που σας παρουσιάζω στην επισυναπτόμενη φωτογραφία (δηλαδή υποχωρεί κατά 0.80μ. από την Ο.Γ. και δημιουργείται ένα ελεύθερο τρίγωνο μεταξύ της κόγχης και του ορίου της κάθετης). Το ερώτημα μου είναι εάν εγώ μπορώ να δομήσω πάνω στην Ο.Γ. ή είμαι υποχρεωμένη να υποχωρήσω κατά 0.80μ. όπως η οικοδομή στο τμήμα 1 και να πάρω τις απαραίτητες αποστάσεις από την κόγχη?

post-925-131887221293_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.