Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρησικτησία


Recommended Posts

Ναι,1.αν είναι άρτιο κ 2.δεν προέρχεται από βλακωδέστατη κατάτμηση λόγω χρησικτησίας.Γράφε με μικρά γιατί θα σου τις βρέξουν................πες κ ευχαριστώ για να είσαι ευγενικός.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

νομίζω δεν εχεις δίκιο zavi....έχω περίπτωση που και η βλακώδης κατάτμηση εχει οικοδομήθεί!!!!

 

 

Dura lex sed lex.Αναφέρω τη γνώμη μου σύμφωνα μόνο με τις διατάξεις.Σε αυτή τη χώρα το λάδι (του μεσημεριανού φαγητού) έχει μεγαλύτερη δύναμη από το Νόμο.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ συνάδελφε echalas

για τους τρόπους απόκτησης κυριότητας με χρησικτησία (τακτική - έκτακτη) θα βρείς στο φόρουμ εκτενείς αναφορές.

Για να οικοδομηθεί ένα οικόπεδο πρέπει να αποδεικνύευαι η κυριότητα και να διασφαλίζεται ότι δεν προέρχεται απο υπαίτια κατάτμηση.

προσοχή λοιπόν στον χρόνο και τρόπο δημιουργίας και στις νομικές διαδικασίες κτήσης κυριότητας με χρησικτησία

Link to comment
Share on other sites

@ zavi χαλαρωσε

δεν αναφέρομαι σε λάδια και βούτυρα. Ο θεοχάρης συμπλήρωσε εύστοχα. Είναι νομικό το θέμα κυρίως και οχι θέμα μηχανικών. Η δική μου τακτική αν θες είναι να μην βεβαιώνω αρτιότητα σε αποτύπωση χωρίς συμβόλαιο(αποποιούμενης δικαιώματα και υποχρεώσεις μου) και παραπέμπω είτε σε δικηγόρο είτε στην πολεοδομία για προέλεγχο(με το ανάλογο κόστος) απλά γιατί δεν γουστάρω την φάση και έχω την πολυτέλεια να επιλέγω και επίσης γιατί η γη στην περιοχή μου κοστίζει οσο και στην εκάλη.

Και μην αρπάζεσαι γράφω πάντα με καλή διαθεση.

Ταυτα και μένω

Link to comment
Share on other sites

Μα, δεν αρπάχτηκα!!

 

Στ' αλήθεια λέω ότι έχεις δίκιο κ στην πραγματικότητα γίνεται αυτό που λες,απλώς δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να επισημάνουμε κ κάποια πράγματα.Γιατί δεν έχουν όλοι οι ιδιώτες την πολυτέλεια να καλύπτονται...

 

Υ.Γ.:τον τελευταίο καιρό κάνω προσπάθεια να βελτιώσω το ύφος των γραπτών μου.Ακόμα επιθετικό φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Napoleon, συμφωνώ στα υπόλοιπα μαζί σου. Θα διαφωνήσω ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ μαζί σου ότι το θέμα είναι δικηγόρων κι όχι μηχανικών (και δη τοπογράφων).

Από τη στιγμή που συντάσσουμε την Δ 651, είμαστε υποχρεωμένοι να ξέρουμε τα νομικά. Αν είναι έτσι όπως τα λές ... να κάνουν τα τοπογραφικά οι δικηγόροι και μεις να γίνουμε υπάλληλοι τους ως απλοί γεωμέτρες!!!

Αφού έχεις και την πολυτέλεια της επιλογής πελατών και εργασιών.... είσαι ευτυχισμένος.!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.