Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρησικτησία


Recommended Posts

'ντααξει την παλευεις...

έχεις κάνει προόδους νομίζω! :smile:

μια χαρα γράφεις φίλε.Και εκείνο το σχόλιο για το πόσα ''λίτρα αιμα'' χρειάζονται για να μάθει κανεις τοπογραφία λεω να το εκτυπώσω και να το δίνω σε δύσπιστους πελάτες μου.

 

@grtopo

δεν έχεις άδικο εντελώς. Απλά αυτή θέλω να είναι η δική μου τακτική. Αλλα εδώ μιλάμε για χρησικτησία. και σαφώς είναι και νομικό το θέμα σε σχέση με τον χρόνο δημιουργίας του οικοπέδου. Αν θες δεν θέλω να βάλω απλά μια νομιμοφανείς βεβαιώση 651 και μετά να μπλέξει ο πελάτης μου με δικαστήρια(γιατι εγώ θα ειμαι νομικά καλυμμένος). Προτιμώ να τον ενημερώσω πλήρως για να ξέρει και να πραξει αναλόγος και οχι να του σκάσει μετά το πρόβλημα.

 

υγ: την πολυτέλεια δεν την έχω αλλα την ''φτιάχνω''...ολα στο μυαλο ειναι!!!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε [email protected]

η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση

πιό επιθετικά και με το ίδιο ύφος

γιά να ξυπνάνε οι νυσταλέοι

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν κάποιος κατέχει ένα οικόπεδο 100μ2 κατά τα συμβόλαια και με τα χρόνια, κλοτσώντας τα όρια, το κάνει 130. Έχουν περάσει 25 χρόνια και κατέχει τα 130 αδιάκοπα και δίχως να ενοχληθεί από κανέναν, αλλά συμβόλαιο χρησικτησίας δεν έχει κάνει για αυτά τα 130. Αν ένας (νέος) ιδιοκτήτης ομόρου, του στείλει εξώδικο διεκδικώντας 10μ2, ποιά η θέση αυτού με τα 130μ2; Μπορεί να κάνει τώρα συμβόλαια για να κατοχυρώσει τα 130 με χρησικτησία;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε acnt

 

Για έχεις γεωτεμάχιο ενιαίο πρέπει να έχεις αδιαφιλονίκητες 1.την κυριότητα 2.τη νομή 3 την κατοχή

 

Με τη χρησικτησία,κατοχυρώνεις τη νομή,δηλαδή την εκμετάλλευσή του.Κάνεις συμβόλαιο χρησικτησίας λοιπόν κ ο αληθινός ιδιοκτήτης του ΔΕΝ μπορεί πλέον να το έχει,καθώς του λείπει το ένα από τα τρία ''συστατικά'',το ΧΑΝΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ,OXI KATA TMHMA.(Αν το ''χάσει'' κατά τμήμα--->κατάτμηση=βλακώδης ενέργεια,αδυναμία τήρησης των διατάξεων=ο ''αδύναμος'' είναι καταδικασμένος από τη φύση να υστερεί έναντι του δυνατού :))

 

Αν τώρα ο αληθινός ιδιοκτήτης στείλει εξώδικο,τότε ο χρησικτήτης,μην έχοντας κατοχυρώσει με τίτλο το γεωτεμάχιο,είναι υποχρεωμένος για the bird.

 

Ακόμα κ να έχει τίτλο,παίζουν τα εξής 5 ενδεικτικά κ όχι περιοριστικά:

 

1.Βλακωδέστατη κατάτμηση-->άκυρος τίτλος χρησικτησίας-->χρησικτήτης the bird

2.Όχι κατάτμηση-->ο τίτλος του ενάγωντος πιο ισχυρός,αφού έχει 3 συστατικά ενώ ο χρησικτήτης 1.

3.Ο χρησικτήτης έχει προχωρήσει σε εγκατάσταση-ανοικοδόμηση-->κλάμμα,παρακαλετό στον πραγματικό ιδιοκτήτη--->τα βρίσκουν.

4.Ο χρησικτήτης έχει προχωρήσει σε εγκατάσταση-ανοικοδόμηση-->κλάμμα,παρακαλετό στον πραγματικό ιδιοκτήτη--->ΔΕΝ τα βρίσκουν-->χρησικτήτης the bird.(ο ιδιοκτήτης βρίσκει τεκμήρια που αποδεικνύουν νομή εντός της 20ετίας)

5.Ο χρησικτήτης έχει προχωρήσει σε εγκατάσταση-ανοικοδόμηση-->κλάμμα,παρακαλετό στον πραγματικό ιδιοκτήτη--->ΔΕΝ τα βρίσκουν-->ιδιοκτήτης the bird,γιατί ο χρησικτήτης έχει πιο ισχυρές αποδείξεις (για κάποιο λόγο κ αν είναι έξυπνος κ τα έχει σκάσει ΚΑΛΑ στο μηχανικό ,στο συμβ/φο και στο δικηγόρο)

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Αcnt, ο zavi πάνω κάτω και με γλαφυρό τρόπο περιέγραψε τί ισχύει σήμερα περί χρησικτησίας..... κατάσταση Βird!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ερώτηση: Αν κάποιος κατέχει ένα οικόπεδο 100μ2 κατά τα συμβόλαια και με τα χρόνια, κλοτσώντας τα όρια, το κάνει 130. Έχουν περάσει 25 χρόνια και κατέχει τα 130 αδιάκοπα και δίχως να ενοχληθεί από κανέναν, αλλά συμβόλαιο χρησικτησίας δεν έχει κάνει για αυτά τα 130. Αν ένας (νέος) ιδιοκτήτης ομόρου, του στείλει εξώδικο διεκδικώντας 10μ2, ποιά η θέση αυτού με τα 130μ2; Μπορεί να κάνει τώρα συμβόλαια για να κατοχυρώσει τα 130 με χρησικτησία;

 

να μεταβιβάσεις το οικόπεδο σε καποιον δικό σου με τοπογραφικο και νέωτερη καταμέτρηση 130 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.