Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Επειδή ήταν πολύ σημαντική η πληροφορία των σχολίων τα είχα κάνει copy-paste σε αρχείο κειμένου. Για να μην διαβάζει κανείς όλη την σελίδα στο FB, ορίστε τα links:

 

https://www.facebook.com/groups/nomikokenotee/permalink/860834327331780/?comment_id=862290977186115&offset=0&total_comments=19&comment_tracking={%22tn%22%3A%22R9%22}

 

https://www.facebook.com/groups/nomikokenotee/permalink/860834327331780/?comment_id=862738427141370&offset=0&total_comments=19&comment_tracking={%22tn%22%3A%22R7%22}

ναι ηδη τα διαβασα και εκει!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το παραλογο....... μετα την επισκεψη μου χθες στο ΤΣΜΕΔΕ .........και την αναδρομικη μου διαγραφη απο το τεε το 2014, και την αναδρομικη μου διαγραφη απο την νομαρχια το 2014,  το τσμεδε μου ζηταει να πληρωσω μεχρι την ημερομηνια που εκανα την αιτηση στη νομαρχια. Δηλαδη εκανα αιτηση τον ιουνιο 2015.....τεε και νομαρχια με διεγραψαν απο ιουνιο 2014.....αλλα το τσμεδε μου ζηταει τα χρηματα μεχρι τον ιουνιο του 2015 - ημερομηνια αιτησηε μου στη νομαρχια. 

 

Παραλογο??? το τεε δεν με θεωρει μηχανικο απο περσι....το ΤΣΜΕΔΕ πως μου ζηταει να πληρωσω??? Παραλογο οεο???

 

Τελικα δεν εχω καταλαβει ποια η εννοια της αναδρομικης διαγραφης!!!!

 

 

Εδώ λέει κάποιος που έχει υποβάλει αίτηση για διαγραφή οτι μπορείς να κάνεις και αίτηση για επιστροφή χρημάτων.

 

Ο ΟΑΕΕ και το ΕΤΑΑ/ΤΑΝ έχει αντίστοιχη διαδικασία για αχρεωστήτως καταβληθείσες εισφορές.

 

 

Anastasia, με κάθε επιφύλαξη για την βασιμότητα του σχολίου που παραθέτω:

 

Από την ομάδα στο facebook https://www.facebook.com/groups/nomikokenotee/

 

"Εν συντομια η ιστορια: 1997 διακοπη καθε εργασιας Κλεισιμο βιβλιων στην εφορια - 4/2014 Διαγραφη απο περιφερεια- αιτηση για αναδρομικη διαγραφη στο ΤΕΕ - 10/2014 Αποφαση ΤΕΕ για αναδρομικη διαγραφη απο 1997 - 12/2014 Αιτηση για αναδρομικη διαγραφη απο ΤΣΜΕΔΕ -2/2015 Απορριψη απο τμημα συνταξεων και ασφαλισης -2/2015 Ενσταση στην παραπανω αποφαση και προσφυγη στην ΔΕ του ΤΣΜΕΔΕ - 6/2015 Παρα την αρνητικη εισηγηση του διευθυντη του τμηματοσ ασφαλισης και συνταξεων η ΔΕ αποφασισε ομοφωνα την αναδρομικη διαγραφη μου απο το 1997. ΣΗΜΕΙΩΣΗ Απο το 1997 δεν ειχα κανενα εισοδημα απο εργασια (καταθεσαμε ολα τα Ε1).

 ολα γινονται. Να ξερεις οπτ το τμημα Συνταξεων και ασφαλισης θα απορριψει το αιτημα σου. Εσυ θα επανελθεις με ενσταση στην αποφαση του τμηματος συνταξεων και ασφαλισης προς την ΔΕ του ΤΣΜΕΔΕ. Εκει πρεπει να περιγραψεις εμπεριστατομενα και να αποδειξεις το προβλημα σου. Η γυναικα μου διαγραφτηκε αναδρομικα απο το 1997 και απο οτι μαθαμε εχουνε διαγραφει αναδρομικα και αλλοι. Βεβαια η καθε περιπτωση διαφερει. Η ΔΕ ειναι το κλειδι και εκει πρεπει να επικεντρωθεις."

 

Συνεπώς, σύμφωνα με τον vagi, θα πρέπει anastasia να κάνεις ένσταση και προσφυγή της αρχικής απόφασης του ΤΣΜΕΔΕ και να κυνηγήσεις την αναδρομική διαγραφή σου από την ΔΕ. 

 

@anastasia: όταν λες ότι το ΤΣΜΕΔΕ σου ζητάει τα χρήματα μέχρι τον ιούνιο 2015, ΠΟΙΟΣ ακριβώς στα ζητάει? ο υπάλληλος που ρώτησες? με επίσημη απάντηση? έχει βγει η απόφαση της διαγραφής σου από ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά ας απαντήσει όποιος γνωρίζει κάτι για το εξής:

Ήμουν μισθωτός για 2 χρόνια μέχρι πριν 10 μέρες ,μέσω ενός προγράμματος του οαεδ για νέους πτυχιούχους( πολ/μηχ). Ο μισθός μου ήταν 625 € ,κ ο εργοδότης πλήρωνε τσμεδε και ικα. Πέρασα απο το τσμεδε να δω τι έχω να πληρώσω μεχρι το τέλος του χρόνου και μου κάναν μια "σπουδαία" ανακάλυψη- αποκάλυψη. Επειδή λέει ο μισθός μου ειναι λιγότερος απο τον κατώτατο ( 693€),και δεν μπορώ να διακιολογήσω τις εισφορές που πληρώνω (απο ότι κατάλαβα),  πρέπει να κάνω εκκαθάριση και θα βγεί ενα ποσό να πληρώσω λέει για αυτα τα 2 χρόνια. Και περίμενα να με πάρουν τηλέφωνο να μου πούν αυτο το ποσό γιατί έπρεπε να το υπολογίσουν..

Εν τέλει με πήρανε και μου είπαν οτι είναι 818€.

Είναι δυνατον; Με ποιά λογική; Δεν φτάνει που έπαιρνα λιγότερα πρέπει να πληρώσω κιόλας; Μήπως έκαναν λάθος παραλείποντας το γεγονός οτι είναι πρόγραμμα του οαεδ?

Αφου οι εισφορές έχουν πληρωθει κανονικά, ποιό το προβλήμά τους;

Αν ισχύει αυτό έχω κάνει διαγραφή χθές!!Γιατί πρόκειτε ξεκάθαρα για κλέφτες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σχετικά με αυτό το παλιό ποστ. Εγώ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας(μπλοκάκι τιμολόγιο) με έσοδα πολύ πιό κάτω από τα 693ε/μήνα. Ισχύει το ίδιο με τη περίπτωση του μισθωτού με κατώτατο μισθό κτλ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα!

 

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται εάν κάνοντας αίτηση διαγραφής έχω οφειλές προηγούμενων ετών?

Γίνεται άμεσα απαιτητό το ποσό της οφειλής? Ή μήπως μπορώ κάποια στιγμή στο μέλλον, να κάνω διακανονισμό? 

Εάν απαιτηθεί άμεσα το ποσό της οφειλής μου, εγώ που δεν μπορώ να πληρώσω, τι κάνω? Πέραν του σταυρού μου εννοώ..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα!

 

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται εάν κάνοντας αίτηση διαγραφής έχω οφειλές προηγούμενων ετών?

Γίνεται άμεσα απαιτητό το ποσό της οφειλής? Ή μήπως μπορώ κάποια στιγμή στο μέλλον, να κάνω διακανονισμό? 

Εάν απαιτηθεί άμεσα το ποσό της οφειλής μου, εγώ που δεν μπορώ να πληρώσω, τι κάνω? Πέραν του σταυρού μου εννοώ..

Ρύθμιση και μετά διαγραφή, τουλάχιστον έτσι είχαν πει σε δικό μου γνωστό. Προφανώς και δεν θα το πληρώσεις άμεσα γιατι αν μπορούσες μάλλον δεν θα διαγραφόσουν...

Link to comment
Share on other sites

Και αν καποιος δεν μπορει να ενταχθεί σε ρύθμιση γιατι δεν μπόρεσε πχ να ανταποκριθει στον διακανονισμό τι γινεται; Αιώνια δέσμιος του ΤΣΜΕΔΕ μεχρι να πιάσει λαχείο να πληρώσει εφάπαξ και παράλληλα να τρέχουν εισφορές;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και αν καποιος δεν μπορει να ενταχθεί σε ρύθμιση γιατι δεν μπόρεσε πχ να ανταποκριθει στον διακανονισμό τι γινεται; Αιώνια δέσμιος του ΤΣΜΕΔΕ μεχρι να πιάσει λαχείο να πληρώσει εφάπαξ και παράλληλα να τρέχουν εισφορές;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φαντάζομαι ρητορικό είναι το ερώτημα σου... Ότι έχεις δίκιο 100% δεν το συζητάω, αλλά η βλακεία βλέπεις δεν έχει όρια...

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγειγμα φίλο που μπήκε στη ρύθμιση των 100 δόσεων μιας και το τελευταίο διάστημα κατι τσουλαγε, τον βρίσκω τις προάλλες μου λεει δεν υπαρχει δουλεια και έχασε τον διακανονισμό..τωρα κοιτάζει διαγραφή αλλα πως;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν ξεκινήσω τη διαδικασία διαγραφής είχα ρωτήσει αν μπορώ να διακανονίσω τα χρεή μου μετά και μου είπαν πως μπορώ

Τώρα είμαι στο τελικό στάδιο,η διαγραφή είναι περασμένη στο σύστημα απ'οτι έμαθα μετά από επίσκεψη στο ΤΣΜΕΔΕ γύρω στα μέσα Αυγούστου,και περιμένω απλά ένα χαρτί που θα λέει ότι διαγράφηκα

Κάθε αίτηση που μπαίνει στο σύστημα χρείαζεται πρώτα έγκριση από τη διευθύντρια πριν οριστικοποιηθεί...οπότε ποτέ δεν ξέρεις σε αυτή τη χώρα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σας.

Θα παω στο ΤΕΕ για αιτηση διαγραφης. Εχω 3 αποριες:

1. Πρεπει να γραψω κατι συγκεκριμενο "στους λογους διαγραφης" για να γινει δεκτη ή γινονται πλεον ολες δεκτες?

2. Μεσα σε ποσο χρονικο διαστημα αναμενεται να εχω απαντηση απο το ΤΕΕ?

3. Με την διαγραφη απο το ΤΕΕ πηγαινω στο ΤΣΜΕΔΕ και με διαγραφουν αμεσα ή παλι θελει χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.