Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Σήμερα πήραμε και το τελικό χαρτάκι. Διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ. Ακόμα όμως με κυνηγάνε :P Είναι τόσο κουφό όμως...κάνω διακανονισμό μια παλιά οφειλή και έχει μείνει μία δόση, αυτή του Ιανουαρίου του 15. Είχα διαγραφεί ήδη από την περιφέρεια με ημερομηνία 15/07/2014 και περίμενα του ΤΕΕ. Βγήκε κάπου μέσα Δεκέμβρη ή προς το τέλος. Δεν το σκέφτηκα ότι έπρεπε να πληρώσω τις τρέχουσες εισφορές, αφού ήταν όρος στο διακανονισμό! Να πληρώσω 1200 για να πάρω πίσω τα 1000 μετά..πφφ. Έμαθα ότι δεν πληρώθηκε τελικά η δόση του Γενάρη αφού "έπεσε" ο διακανονισμός. Ελπίζω τα λεφτά τα είναι ακόμα μέσα αφού δεν πρόλαβα να δω.

 

Επίσης να πω ότι στα οφειλόμενα είναι λέει η εισφορά για τον ΟΑΕΔ του Β εξαμήνου του 13 ενώ στο χαρτί που έχω πληρώσει και έχω απόδειξη από τα ΕΛΤΑ είναι 1036 ευρώ που περιλαμβάνει τα 60 ευρώ. Άσε που για 15 μέρες πληρώνω πάλι 60 ευρώ!! 1 με 14 ιουλίου 2014..έλεος πια. Πραγματικά είναι υποχρεωμένος? :S

Καλημερα σε ολους.Εχω κανει αιτηση διαγραφης απο ΤΕΕ απο 23 -12 -2014 και ακομα ουτε απαντηση.Τι πρεπει να κανω?Ξερει κανεις κανενα τηλ απο κεντρικα αθηνα να μιλησω?Με ολα τα άλλα χαρτιά ειμαι ετοιμος και δεν χρωστω εισφορες η συνδρομες τεε.Τι θα με συμβουλευε καποιος πιο εμπειρος με αναλογη εμπειρια?Ευχαριστω προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ μέσα Ιανουαρίου 2015 έκανα την αίτηση και μετά από 2 μήνες περίπου, κάνα δύο εβδομάδες πριν το Πάσχα, είχα το χαρτί διαγραφής από το ΤΕΕ και κατόπιν πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ και διαγράφτηκα αμέσως.

 

Μπες στην ιστοσελίδα tee.gr και από το μενού πάνω αριστερά πήγαινε ΧΩΡΙΣ να κάνεις κλικ (απλά mouse over) -> Το ΤΕΕ -> Όργανα διοίκησης -> Διοικούσα Επιτροπή -> και κάνε κλικ στο Πρακτικά Συνεδριάσεων. Στην σελίδα που θα ανοίξει επέλεξε πρακτικά συνεδριάσεων 2015 και κάνε κλικ στη Μετάβαση. Δεξιά θα εμφανιστούν όλα τα πρακτικά σε pdf. Άνοιξέ τα ένα ένα και κοίτα αν είσαι μέσα στα ονόματα αυτών που διαγράφουν. Στην περίπτωσή μου η συνεδρίαση που με αφορούσε έγινε 2 εβδομάδες περίπου μετά την αίτηση αλλά η ανάρτηση εκεί που σου λέω έγινε περίπου ένα μήνα μετά.

 

Μη ψαρώσεις από τα κατεβατά που θα δεις, τα ονόματα τα γράφουν συνήθως με μεγάλα γράμματα και αλφαβητικά και την απόφαση με bold οπότε δεν θα χρειαστεί να διαβάσεις όλο το μακρυνάρι. Απλά έχε το νου σου να κάνεις schroll ΟΛΟ το έγγραφο γιατί συνήθως φτάνουν στο Ω και μετά ξαναρχίζουν από το Α. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με ταξινόμηση ανά ειδικότητα, ανά περιφερειακό τμήμα... δεν ξέρω, αλλά αν περάσεις το Κ και δεν είσαι μέσα, ψάξε και παρακάτω.

 

Ψάχνοντας για κάτι άλλο (και υποθέτοντας ότι δεν γράφεις με ψευδώνυμο) πιθανότατα είσαι στη δεύτερη σελίδα του τελευταίου αρχείου 6.

Edited by geogeogeo
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το προπροηγούμενο post είδα κάτι στην τελευταία απόφαση και απλά είπα να το παραθέσω γιατί έχει ενδιαφέρον.

 

Στην σελίδα του ΤΕΕ που αναφέρω στο προηγούμενο post είδα ότι στο αρχείο 6 /2015 (στις πρώτες σελίδες) υπάρχουν κάποιες αποφάσεις όπου δεν γίνονται δεκτές αρκετές αιτήσεις για διαγραφές ή κάτι τέτοιο, όποιος το διαβάσει θα δει ότι είναι λίγο ομιχλώδες το τοπίο. Άραγε είναι κάτι μεμονωμένο (πχ. γραφειοκρατικό λάθος κλπ) ή αρχίζουν και γίνονται πιο σφιχτοί στις διαγραφές;

 

Βέβαια για να μην πανικοβάλλω τον κόσμο από κάτω υπάρχουν τα γνωστά κατεβατά με άπειρες διαγραφές και μάλιστα μερικές αναδρομικά από πολυυυυυύ παλιά, 1981. (επίσης ενδιαφέρον)

 

Βέβαια αναρωτιέμαι δεν θα μπορούσαν να πάρουν μία απόφαση που να δίνουν εξουσιοδότηση σε κάποιον υπάλληλο να κάνει τις διαγραφές επανεγγραφές πιο αυτοματοποιημένα (πχ αμέσως ή σε μερικές μέρες) εφόσον τα χαρτιά είναι εντάξει και να μην πρέπει να περιμένουμε πότε θα συνεδριάσει η διοικούσα, πότε θα επικυρώσει κλπ (εκτός ειδικών περιπτώσεων); Όπως δηλαδή γίνεται με το ΤΣΜΕΔΕ και την περιφέρεια όπου εγγραφές-διαγραφές γίνονται αυθημερόν και χωρίς να περιμένουμε απόφαση από συμβούλια επιτροπές κλπ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εγω να κανω μια ερωτηση .....και δε ξερω πως θα ακουστει ..

 

 

μπορω να κανω διαγραφη απο το τσμεδε και αλλα να  συνεχισω να εξασκω το επαγγελμα του πολ μηχανικου ??? με προοπτικη μελλοντικα να ξαναγραφτω καποια στιμγη ..οταν εχω οικονομικη ευχερια 

Edited by ioannis1
Link to comment
Share on other sites

εγω να κανω μια ερωτηση .....και δε ξερω πως θα ακουστει ..

 

 

μπορω να κανω διαγραφη απο το τσμεδε και αλλα να  συνεχισω να εξασκω το επαγγελμα του πολ μηχανικου ??? με προοπτικη μελλοντικα να ξαναγραφτω καποια στιμγη ..οταν εχω οικονομικη ευχερια 

 

Όχι δεν μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα ήρθε το χαρτί από το ΤΕΕ οπότε πήγα σήμερα από το ΤΣΜΕΔΕ να κάνω αίτηση διαγραφής...

Δεν ήξερα ότι ο Τομέας ασφάλισης εξυπηρετεί 11-13 αλλά ο υπάλληλος μου είπε να πάω στο πρωτόκολλο μαζί με τις διαγραφές από ΤΕΕ και περιφέρεια όπως κι έκανα

Πήρα αριθμό πρωτοκόλλου αλλά μου είπε ότι η αίτηση χρειάζεται περίπου μια εβδομάδα για να περααστεί στο σύστημα ώστε μετά να πάω στον ΚΥΤ και να διαγραφώ κι από εκεί,μαζί με το βιβλιάριο

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάποιος έχει κάνει διακανονισμό οφειλών μετά την διαγραφή από το ταμείο και δεν εννοώ αυτόν με τις 100 δόσεις.Αν ισχύει δηλαδή κάτι διαφορετικό γι'αυτούς που είναι πλέον εκτός ταμείου

Δεν είχα χρόνο να περιμένω στις εισφορές να ρωτήσω...

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα ήρθε το χαρτί από το ΤΕΕ οπότε πήγα σήμερα από το ΤΣΜΕΔΕ να κάνω αίτηση διαγραφής...

Δεν ήξερα ότι ο Τομέας ασφάλισης εξυπηρετεί 11-13 αλλά ο υπάλληλος μου είπε να πάω στο πρωτόκολλο μαζί με τις διαγραφές από ΤΕΕ και περιφέρεια όπως κι έκανα

Πήρα αριθμό πρωτοκόλλου αλλά μου είπε ότι η αίτηση χρειάζεται περίπου μια εβδομάδα για να περααστεί στο σύστημα ώστε μετά να πάω στον ΚΥΤ και να διαγραφώ κι από εκεί,μαζί με το βιβλιάριο

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάποιος έχει κάνει διακανονισμό οφειλών μετά την διαγραφή από το ταμείο και δεν εννοώ αυτόν με τις 100 δόσεις.Αν ισχύει δηλαδή κάτι διαφορετικό γι'αυτούς που είναι πλέον εκτός ταμείου

Δεν είχα χρόνο να περιμένω στις εισφορές να ρωτήσω...

Ευχαριστώ!!!

Εγώ διαγράφηκα, ενώ είχα οφειλή περί τα 300 ευρώ.

Μετά από καιρό ρωτάω ξανά για το ποσό και ήταν ακριβώς το ίδιο.

Αυτό το έκανα, γιατί ήθελα να δω τι παίζει με τους τόκους, καθώς δεν ήταν δυνατό από ότι μου είπαν στο ΤΣΜΕΔΕ να προχωρήσω σε διακανονισμό.

Γνωρίζω οτι κάποια στιγμή πρέπει να πληρώσω, αλλά προς το παρόν ακολουθώ το "Μετά την απομάκρυνση του ταμείου, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται..." και το κακό είναι οτι το απολαμβάνω...

Τόσα χρόνια με πίεζαν, τώρα που έφυγα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ....

(Προφανώς και δεν απάντησα στο ερώτημά σου, αλλά ήθελα να μοιραστώ τη χαρά μου που ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαγράφηκα, ενώ είχα οφειλή περί τα 300 ευρώ.

Μετά από καιρό ρωτάω ξανά για το ποσό και ήταν ακριβώς το ίδιο.

Αυτό το έκανα, γιατί ήθελα να δω τι παίζει με τους τόκους, καθώς δεν ήταν δυνατό από ότι μου είπαν στο ΤΣΜΕΔΕ να προχωρήσω σε διακανονισμό.

Γνωρίζω οτι κάποια στιγμή πρέπει να πληρώσω, αλλά προς το παρόν ακολουθώ το "Μετά την απομάκρυνση του ταμείου, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται..." και το κακό είναι οτι το απολαμβάνω...

Τόσα χρόνια με πίεζαν, τώρα που έφυγα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ....

(Προφανώς και δεν απάντησα στο ερώτημά σου, αλλά ήθελα να μοιραστώ τη χαρά μου που ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ)

 

Έγινες κατανοητή :)

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση σου η λογικη λεει οτι συνεχίζεις κανονικα τις δόσεις χωρίς να εχεις υποχρέωση για τρέχοντα. Τωρα αν χάσεις τη ρύθμιση δεν ξερω τι γινεται... Εφάπαξ; Θα σε γελασω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.