Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Εγώ ρώτησα 2 διαφορετικούς υπαλλήλους και μου είπαν μπορείς να κάνεις διακανονισμό μετά την διαγραφή...

Θα το διαπιστώσουμε στην πράξη μόλις πάρω το χαρτί διαγραφής από το ΤΕΕ και πάω στο ΤΣΜΕΔΕ

Καλησπέρα παιδιά, 

 

Εγώ ολοκλήρωσα τη διαγραφή μου, ενώ χρωστούσα ΤΣΜΕΔΕ.

Το έγγραφο της οριστικής διαγραφής αναφέρει κάτω κάτω "Για τυχόν τακτοποίηση εισφορών απευθυνθείτε στο τάδε νούμερο..." Είναι τηλέφωνο Αθήνας που δεν απαντά ποτέ.

Μετά από 6 μήνες πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ και τακτοποίησα τις εισφορές μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή αν έχεις διαγραφεί ενώ παράλληλα έχεις χρέος, διακανονίζεις αυτό με τις ισχύουσες διατάξεις (πχ 100 δόσεις, πάγιες ρυθμίσεις κτλ), ή όποτε θέλεις? Θέλω να πω μιας και δεν υπάρχει ο μπελάς των νέων, παρά μόνο οι τόκοι, μπορεί κανείς να δίνει όποτε μπορεί και όσο μπορεί? Και τι θα πάθει αλλιώς θα χαλάσει ο διακανονισμός?  :grin:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέα μηχανικός και μετά από 3 χρόνια περίπου στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ αποφάσισα να διαγραφώ. Αυτή τη στιγμή έχω οφειλές καθώς σε αυτά τα 3 χρόνια υπήρξαν μόνο μικρά διαστήματα κατά τα οποία εργάστηκα. Αν καταλαβαίνω καλά από τα προηγούμενα που διάβασα, μπορώ να διαγραφώ και να κάνω διακανονισμό μετά, χωρίς όμως να είναι υποχρεωτικό. Μπορώ δλδ να μην κάνω, αφού τώρα δεν έχω τη δυνατότητα και να κάνω αργότερα ούσα διεγραμμένη; Επίσης έμαθα (κάπως αργά ίσως) ότι μπορούσες να δηλώσεις αδυναμία πληρωμής ή κάτι τέτοιο και να απαλλαγείς; Ισχύει αυτο; Αν ναι μπορει να ισχύσει τώρα αναδρομικά;

 

Επίσης, αναφορικά με το αν μπορεί κανείς να εργαστεί σε άσχετη δουλειά και να ασφαλίζεται στο ΙΚΑ, το καλοκαίρι ρώτησα στο ΤΣΜΕΔΕ, επειδή δούλεψα ως σερβιτόρα, και μου είπαν ότι για τους νέους ασφαλισμένους δε γίνεται. Συγκεκριμένα μου είπαν ότι "και μαγείρισσα να σε έχουν, πρέπει να πληρώσουν ΤΣΜΕΔΕ". Μάλιστα μου έδωσαν και ένα χαρτί ότι απαλλάσσομαι από το ΙΚΑ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλησπέρα, 

 

Μπορείς να διαγραφείς ακόμα και αν χρωστάς εισφορές. Το έκανα. Αλλά, δεν έκανα διακανονισμό μετά.

Ήταν μικρό το ποσό. Απλά, πήγα όποτε ήθελα και οι εισφορές δεν τοκίζονταν μετά από τη διαγραφή.

 

Για το ΙΚΑ που ρωτάς ισχύει η εξής χαζομάρα: Μπορείς να κάνεις όποια δουλειά θες.

Είσαι μηχανικός, σε προσλαμβάνουν για μαγείρισσα. Ο εργοδότης θα πληρώσει στο ΤΣΜΕΔΕ για σένα το ποσό που θα έδινε στο ΙΚΑ για οποιοδήποτε άλλο. Η εισφορά στο ΤΣΜΕΔΕ όμως είναι μεγαλύτερη. Τη διαφορά τη βάζεις από την τσέπη σου.

ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να κάνεις άλλη δουλειά και να παλεύεις να καλύψεις τις εισφορές σου.

Εκτός πια αν έχεις βρει έναν πολύ καλό μισθό...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έχεις διαγραφεί ενώ παράλληλα έχεις χρέος, διακανονίζεις αυτό με τις ισχύουσες διατάξεις (πχ 100 δόσεις, πάγιες ρυθμίσεις κτλ), ή όποτε θέλεις? Θέλω να πω μιας και δεν υπάρχει ο μπελάς των νέων, παρά μόνο οι τόκοι, μπορεί κανείς να δίνει όποτε μπορεί και όσο μπορεί? Και τι θα πάθει αλλιώς θα χαλάσει ο διακανονισμός?  :grin:

 

Δεν γνωρίζω αν μπορείς να κάνεις διακανονισμό.

Εγώ χρωστούσα 300 ευρώ. Δεν πήραν τόκο. Πήγα μετά από 6 μήνες και τα πλήρωσα όλα μαζί.

Δεν υπήρξαν προσαυξήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό πλήρως, αλλά δεν ξέρουμε τι γίνεται σε 3ψήφια χρωστούμενα εισφορών...Σε μεγάλα ποσά παίζει και να μην μπορείς να διαγραφείς αν δεν ξεχρεώσεις, γιατί μετά σε πιο διακανονισμό θα μπεις? Τι γίνεται αν δεν είσαι συνεπής? Τι γίνεται αν τους πιστολιάσεις ή βάζεις όποτε θέλεις? Τα δίνεις ντούκου λίγο πριν? Είναι αρκετά τα ερωτήματα.

Για το θέμα ΙΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ δουλειάς, το έχω βιώσει και εγώ, δεν μπορείς εύκολα να πας σε άλλο αντικείμενο που πχ ασφαλίζει με ΙΚΑ τους εργαζομένους. Και αν πας δεν σε συμφέρει με την καμία...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!! Μέσα στη βδομάδα θα πάω στο ΤΣΜΕΔΕ να ρωτήσω γιατί  η οφειλή η δική μου είναι αρκετά μεγάλη, οπότε θα ενημερώσω το forum. Γι' αυτό με την "αδυναμία πληρωμής" γνωρίζετε τίποτα; Μου φαίνεται λίγο περίεργο, αν ήταν έτσι, θα το έκαναν όλοι. Από την άλλη δεν έχει λογική να είσαι άνεργος, να μην έχεις κάνει καν έναρξη και να πρέπει να πληρώνεις

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς αδυναμία πληρωμής με το σκεπτικό να μην σου στέλνουν εισφορές.....ΞΕΧΝΑ ΤΟ. Ολοι αδυναμία πληρωμής έχουμε και μάλιστα αποδεδειγμένη αλλά από τη στιγμή που γραφτήκαμε ΤΕΕ τρέχουν non-stop.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη δεν έχει λογική να είσαι άνεργος, να μην έχεις κάνει καν έναρξη και να πρέπει να πληρώνεις

 

βρήκες κι εσύ Ταμείο να ψάξεις για λογική, οι τύποι δεν παίζονται

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό με την "αδυναμία πληρωμής" γνωρίζετε τίποτα; Μου φαίνεται λίγο περίεργο, αν ήταν έτσι, θα το έκαναν όλοι. Από την άλλη δεν έχει λογική να είσαι άνεργος, να μην έχεις κάνει καν έναρξη και να πρέπει να πληρώνεις

 

 

Άλλο να έχεις αδυναμία πληρωμής και γι' αυτό το λόγο να μην ασκείς και το επάγγελμα και άλλο να είσαι εν δυνάμει μηχανικός και να μη πληρώνεις. Οι εισφορές είναι τρόπον τινά το ενοίκιο της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος.

 

 

Από την άλλη δεν έχει λογική να είσαι άνεργος, να μην έχεις κάνει καν έναρξη και να πρέπει να πληρώνεις

 

 

Αν είσαι άνεργος και δεν έχεις κάνει έναρξη δεν έχει λογική το να γραφτείς.

Αντίθετα το να μπορείς να έχεις ασφάλιση χωρίς κατ ανάγκη να εργάζεσαι, νομίζω πως είναι χρήσιμο δικαίωμα.

 

 

Για το θέμα ΙΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ δουλειάς, το έχω βιώσει και εγώ, δεν μπορείς εύκολα να πας σε άλλο αντικείμενο που πχ ασφαλίζει με ΙΚΑ τους εργαζομένους. ...

 

Ίκαρε, εύκολο μπορεί να μην είναι, αλλά όπως βλέπεις δεν απαγορεύεται κιόλας.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα δικαιολογητικά για διαγραφή, έχω μία ερώτηση.

Πήγα στην εφορία σχετικά με την υπεύθυνη δήλωση που ζητάνε επικυρωμένη από τη ΔΟΥ και μου είπαν ότι πλέον η εφορία δεν δίνει τέτοιο χαρτί (δηλαδή ότι δεν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός) ούτε επικυρώνουν την υπεύθυνη δήλωση που έχω φτιάξει εγώ όπως λέει στο αρχείο pdf κάποιες σελίδες πίσω. Μου έδωσαν ένα ΦΕΚ 1368/5-6-13 τεύχος Β και μου είπαν ότι πλέον αναζητάται ηλεκτρονικά αυτή η πληροφορία από την ενδιαφερόμενη υπηρεσία πχ ΤΕΕ.

Καλού κακού πήγα στα ΚΕΠ και μου έβαλαν την κλασσική σφραγίδα που βάζουν στις υπεύθυνες δηλώσεις. Ξέρει κανείς αν αυτό γίνεται δεκτό από το ΤΕΕ ή θα έχω θέμα;

Κάποιος που έκανε διαγραφή πολύ πρόσφατα τι χαρτί προσκόμισε;

(Δεν αναφέρομαι σε όλα τα δικαιολογητικά αλλά στο επίμαχο που θέλουν να λέει ότι δεν έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος ή ότι έγινε διακοπή όσοι είχαν κάνει έναρξη).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.