Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

... ούτως ή άλλως μπορούσε ήδη να εργάζεται νόμιμα με ίκα.

 

Αυτό δεν ισχύει.

Πριν την ημερομηνία διαγραφής, όντας ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ, δε θα μπορούσε να εργάζεται ως μισθωτός με ΙΚΑ, παρά μόνο ως μισθωτός μηχανικός. Οι εισφορές θα ήταν οι προβλεπόμενες από το ΤΣΜΕΔΕ για μισθωτούς (βλ. ιστοσελίδα ΤΣΜΕΔΕ) και επιπλέον οι προβλεπόμενες στο πακέτο κάλυψης 131 του ΙΚΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως πέρασα από Νομαρχία σήμερα.Σε 5 λεπτά μου είχαν έτοιμη τη βεβαίωση παύσης επαγγέλματος...

Πρός το τέλος της άλλης εβδομάδας στο ΤΕΕ για τα υπόλοιπα

Link to comment
Share on other sites

Στο ίκα που έχω ρωτήσει μου είπαν ότι δεν υφίσταται τέτοια απαγόρευση. Μπορείς δηλαδή να προσληφθείς οπουδήποτε, να σε δηλώσουν όπως και τους μη μηχανικούς και να συνεχίσεις να πληρώνεις το τσμέδε όπως έκανες και τον καιρό που ήσουν άνεργος. Μάλιστα για να μη καταβάλλονται διπλές εισφορές, προσκομίζοντας την ασφαλιστική ενημερότητα από το τσμέδε απαλλάσσεσαι εσύ κι ο εργοδότης από τις αντίστοιχες εισφορές ίκα και πληρώνονται μόνο κάποιες καλύψεις που δε τις περιέχει το πακέτο του τσμέδε, μάλλον αυτές που πληρώνονται και με πρόσληψη μηχανικού. Για περίθαλψη χρησιμοποιείς το ήδη υπάρχον βιβλιάριο του τσμέδε και δε βγάζεις βιβλιάριο ίκα.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο σε παρακαλώ μην το ξεκινήσουμε εδώ πάλι αυτό με το ΙΚΑ....Εχω χάσει τουλάχιστον 5 δουλειές μισθωτού με ΙΚΑ (άσχετες με τον χώρο του μηχανικού) από το περασμένο Πάσχα...ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση στο ΤΣΜΕΔΕ έκανες πάνω απο μια μερα γιατι αυτο με τα χαρτάκια αναμονής..

Φίλε μου, ευτυχώς στο ΤΣΜΕΔΕ πρόλαβα και τα έκανα όλα σε 1 ημέρα.

 

Για την ιστορία είχα πάρει χαρτί προτεραιότητας για τις εισφορές. Για ΚΥΤ δεν είχα πάρει χαρτάκι, γιατί ήταν αργά και είχαν σταματήσει να εκδίδονται πλέον. Είχα πάει στην προϊσταμένη και μου είπε να ότι θα πάρω τη βεβαίωση του ΚΥΤ απ' τον γκισέ, αφού εξυπηρετηθούν όλα τα χαρτάκια ΚΥΤ. Οπότε, περίμενα και τελικά την πήρα. Απλά έγραψα στα βήματα για χαρτάκι ΚΥΤ ώστε να μη την πατήσει κάποιος έτσι (να πάρει δηλ. κατευθείαν χαρτί ΚΥΤ)

Link to comment
Share on other sites

cptop να σε ρωτήσω;

 

Τα αναδρομικά από το 2011 μέχρι την ημερομηνία διαγραφής στα χρέωσαν;

 

Όχι. Δε μου τα χρέωσαν, ούτε μου είπε κανείς κάτι τέτοιο, ούτε ρώτησα κάποιον. Τώρα το τί θα γίνει (αν γίνει) στο μέλλον, δε γνωρίζω. Πάντως από το νυν 6μηνο (Β' 2014) μου χρέωσαν μόνο τις 9 ημέρες του Ιουλίου (δηλ. μέχρι τη διαγραφή μου από Περιφέρεια).

Link to comment
Share on other sites

Cptop ολες αυτες οι εισφορες που πληρωνες ολα αυτα τα χρονια μεχρι τη διαγραφη σου τι θα απογινουν??? θα μετρησουν οταν συνταξιοδοτηθεις καποια στιγμη..?

 

Φίλε, αυτό που ρωτάς είναι πολύ σωστό και λογικό, αλλά στη χώρα αυτή και ειδικά έτσι όπως έχουν τα πράγματα τώρα, δε μπορώ να ξέρω. Επίσης, να σου πω την αλήθεια δε βλέπω να συνταξιοδοτούμαι. Θέλω άλλα 30 χρόνια ασφάλισης και βλέπουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

σελ 123, μήνυμα 1230.

 

τι σημαίνει διαγραφή για οικονομικούς λόγους? αν δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα δε μπορείς να διαγραφείς?

Edited by georgiosmadonanakis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.