Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

@astranalysis

Πιο αληθινό δεν γίνεται !!!!.... +1

 

Δεν έχω τιποτα προσωπικό με την συναδέλφισσα Fantasia και ούτε την γνωρίζω.... αλλά επειδή μου έχουν τύχει και μένα πολλές περιπτώσεις μηχανικών δημ. υπαλλήλων με ανάλγητη και ανήθικη συμπεριφορά για ''τα δικά μας δικά μας'' και τα ''δικά σας δικά μας''...και ο νοών νοείτο !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή όποιος από το μηδέν στήνει μια επιχείρηση δεν έχει ρίσκο και δεν έχει καταστραφεί κόσμος, και ο άλλος εκ του ασφαλούς προσπαθεί για το κάτι παραπάνω και είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

1.  Καλησπέρα, είμαι μισθωτή του δημοσίου και φεύγω για δουλειά στο εξωτερικό σε χώρα που δεν έχει σύμβαση με την Ελλάδα (όχι ΕΕ κλπ). Από την δουλειά μου θα πάρω άδεια άνευ αποδοχών. Το ΤΣΜΕΔΕ δεν μου απαντά σε mail που έστειλα λόγω καλοκαιριού. Ξέρετε τι πρέπει να κάνω για να διακόψω (προσωρινά) την ασφάλιση?

 

Πέφτεις σε λάθη, τι έχεις πάθει.....όπως λέει και το γνωστό άσμα. 'Ένας βασικός κανόνας μιας καλής ανατροφής είναι ότι,........ όταν τρώμε δεν μιλάμε. 'Έχεις συνειδητοποιήσει ότι παραβιάζεις αυτή την αρχή?

Link to comment
Share on other sites

Κι από τη μεριά των κακών εργολάβων μια απάντηση.

Επειδή αυτή τη νοοτροπία ( "τόσα χρόνια θησαυρίσαν", "καλά να πάθουνε" και τέτοια )  τη συναντώ χρόνια τώρα, σε όσους μου το λένε πλαγίως (διότι ευθέως δεν τολμούν) τους απαντώ: 

1. Δεν γίνατε δ.υ. δια της βίας. Ήταν επιλογή σας και μάλιστα πολλοί από σας έχουν "φιλήσει κατουρημένες ποδιές" για το διορισμό.

2. Αν δεν σας ικανοποιεί η θέση σας, παραιτηθείτε, γίνετε κι εσείς εργολάβοι και σας υπόσχομαι στο ξεκίνημα να σας στηρίξω όσο μπορώ. 

Απάντηση, φυσικά, δεν παίρνω.

Κι επειδή κάποια στιγμή (προ 10ετίας) μου την είχε δώσει, κάθισα και υπολόγισα αναλυτικά και συσχέτισα τις απολαβές ενός συναδέλφου δ.υ. κι εμού, ανά ώρα εργασίας. 

Θα σας φανεί παράλογο, αλλά έβγαζε τα 3πλάσια από εμένα (χωρίς να υπολογίσω τα "τυχερά"). Και δεν είμαι (ήμουν) "μαρίδα".

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κριτική επί της ηθικής και αξιοπρέπειας δεν δέχομαι γιατί παίρνω ανάποδες.

 

1. Ποια είναι η ηθική να πληρώνεις περίπου 500€ το μήνα στην ασφάλιση και μην έχεις ουσιαστικά γιατρό για τα παιδιά σου?

2. Ποια η ηθική να βλέπεις να επιβιώνουν και να αναρριχώνται τα αρχιλαμόγια και όσοι δεν θέλουν να έχουν "τυχερά" να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν?

3. Ποια είναι η ηθική να δουλεύεις σε εξοντωτικές ψυχολογικά συνθήκες, χωρίς να παράγεται ουσιαστικά τίποτα αφού όλο το κράτος από άνω μέχρι κάτω είναι μπ...άχαλο και όλοι να σε βρίζουν ότι "είσαι δημόσιος υπάλληλος και κάθεσαι"?

4. Ποια είναι η ηθική να είναι 500-1000 βολεμένοι καρεκλοκένταυροι σύμβουλοι παρατρεχάμενοι δίπλα σε κομματάρχες με βαρβάτους μισθούς και να χτυπάνε όλοι εσένα με τον μισθό των 1000€ που είσαι στην σέντρα? 

 

Το ήξερα εκ των προτέρων ότι πολλοί εδώ πέρα κινείστε εχθρικά εναντίον των ΔΥ, όπως άλλωστε πολύς κόσμος έξω στην κοινωνία, έχω να πω κάτι:

1) Μην βλέπετε πολύ τηλεόραση

2) Δικαίωμα στην εργασία έχουν όλοι, το ότι κάποιοι το χάσανε δεν σημαίνει ότι πρέπει να το χάσουνε και οι άλλοι

3) Όποιος νομίζει ότι στο δημόσιο υπάρχει τέτοια οργάνωση που είναι καθορισμένες οι θέσεις και όταν φεύγει ένας έρχεται ένας άλλος, πλανάται πλάνην οικτράν! Το δημόσιο είναι μπάχαλο, το ξαναλέω, τα ξέρω και από μέσα και απ'έξω. Έχω φάει κι εγώ ώρες αναμονής για ένα ραντεβού στην πολεοδομία, με έχουν ξεφτιλίσει και εμένα "ντζιμάνια" πίσω από γραφεία. Ναι, ήταν επιλογή μου αλλά και όσων δεν θέλατε αυτήν την επιλογή, επιλογή σας ήτανε. Ο ιδιωτικός τομέας έχει τα ρίσκα του, πολλά λεφτά κάποιες φορές, λίγα τις άλλες. Ο δημόσιος τομέας έχει τα θετικά του μόνιμου μισθού (όσο είναι) μικρού και συγκεκριμένου δε. 

 

Αν θέλει κάποιος να απαντήσει στο ερώτημά μου έχει καλώς, αλλιώς ευχαριστώ πολύ και καλή καρδιά...

 

Α! και κάτι ακόμα προς tetris: Προ δεκαετίας οι ΠΕ μηχανικοί ΔΥ παίρναν κοντά στα 1500€. Τώρα οι νεοδιόριστοι μπαίνουν με κάτω από 800€. Για ποια τριπλάσια αμοιβή ανά ώρα μιλάμε?

Edited by FANTASIA
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

FANTASIA: Χθες, 20:49,...............2) Δικαίωμα στην εργασία έχουν όλοι, το ότι κάποιοι το χάσανε δεν σημαίνει ότι πρέπει να το χάσουνε και οι άλλοι

 

Αν μιλάμε για εργασία είναι σωστά αυτά που λες. Δεν πρόκειται γι αυτό όμως. Το μπάχαλο και τις συνθήκες που επικρατούσαν στο δημόσιο τα ήξερες πριν μπεις και δεν τα έμαθες απλά όταν μπήκες.

Αν ήθελες να εργασθείς πραγματικά τότε θα έψαχνες για μια δουλειά, όπως κάνει ο καθένας που θέλει να δημιουργήσει κάτι σε αυτή την ζωή με τα χέρια του, το μυαλό του και με την φαντασία του.

Δεν θα γινόσουν ένα γρανάζι της κρεατομηχανής του δημοσίου στην σειρά αρμέγματος της κοινωνίας που τελικά την γονάτισε. Να γιατί η κοινωνία είναι απέναντί σας και όχι μαζί σας.

Επομένως αγαπητή Φαντασία, αν αφήσουμε την ηθική κατά μέρος, γιατί δεν συμφέρει στην συγκεκριμένη περίπτωση να την επικαλούμαστε, τότε απλά εκεί μέσα μπήκες για να βολευτείς κι έτσι έγινες κι εσύ άλλο ένα μέλος της φυλής των βολεμένων με τα διάφορα πριμ αντί-παραγωγικότητας όπως ήταν αυτό της έγκαιρης προσέλευσης, κλπ......... :shock: 

 

Θα σου υπενθυμίσω πάλι καταλήγοντας, τον βασικό κανόνα της καλής συμπεριφοράς: όταν τρώμε, δεν μιλάμε.

Edited by SIRADRAB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για εργασία είναι σωστά αυτά που λες. Δεν πρόκειται γι αυτό όμως. Το μπάχαλο και τις συνθήκες που επικρατούσαν στο δημόσιο τα ήξερες πριν μπεις και δεν τα έμαθες απλά όταν μπήκες.

Αν ήθελες να εργασθείς πραγματικά τότε θα έψαχνες για μια δουλειά, όπως κάνει ο καθένας που θέλει να δημιουργήσει κάτι σε αυτή την ζωή με τα χέρια του, το μυαλό του και με την φαντασία του.

 

Αγαπητέ SIRADRAB, ειλικρινά δεν ήξερα τίποτα! Και καλώ όποιον θέλει πραγματικά να μάθει τι συμβαίνει στο δημόσιο να διοριστεί ή να ρωτήσει με πραγματική διάθεση να ακούσει, γιατί "έξω από το χορό πολλά τραγούδια λένε". Ήθελα μια αξιοπρεπή δουλειά με ωράριο και σταθερό μισθό, δεν ήθελα να διοριστώ για να "αράξω" και έτσι πορεύτηκα 10 χρόνια τώρα στο δημόσιο: Δούλευα! Και όπως ξαναείπα, δούλευα σκληρά, κόντρα στην λαμογιά, στην μίζα και στα φακελάκια που μου προσφέρθηκαν σε πολύ δύσκολες στιγμές (οικονομικά) και ΔΕΝ τα δέχτηκα. Γι΄ αυτό το λόγο συνεχίζω την κουβέντα, διότι θεωρώ τον εαυτό μου πεντακάθαρο, κούτελο κατάλευκο και ηθικά θιγμένη από ένα κράτος που μας έχει λιώσει. Υπάρχουν υπηρεσίες και άνθρωποι στο δημόσιο που αποτελούν φωτεινές εξαιρέσεις και παράγουν εντυπωσιακό έργο. Δυστυχώς, κάτι τέτοιο είχα στο νου μου αλλά δεν έπεσα σε κατάλληλη θέση.  

 

Δεν θα γινόσουν ένα γρανάζι της κρεατομηχανής του δημοσίου στην σειρά αρμέγματος της κοινωνίας που τελικά την γονάτισε. Να γιατί η κοινωνία είναι απέναντί σας και όχι μαζί σας.

 

Όπως το λες: είμαι ένα γρανάζι της κρεατομηχανής του δημοσίου. Με την διαφορά ότι είμαι και εγώ μέσα στην μηχανή του κιμά....Η κοινωνία είναι απέναντί μας γιατί πιστεύει ότι ακούει από τον Πρωτοσάλτε, την Τρέμη και την Σπυράκη και όχι από τον φίλο, γείτονα, συγγενή Μήτσο, Κώστα, Χρήστο....

 

Επομένως αγαπητή Φαντασία, αν αφήσουμε την ηθική κατά μέρος, γιατί δεν συμφέρει στην συγκεκριμένη περίπτωση να την επικαλούμαστε, τότε απλά εκεί μέσα μπήκες για να βολευτείς κι έτσι έγινες κι εσύ άλλο ένα μέλος της φυλής των βολεμένων με τα διάφορα πριμ αντί-παραγωγικότητας όπως ήταν αυτό της έγκαιρης προσέλευσης, κλπ......... :shock: 

Το δημόσιο χρειάζεται. Αυτό δεν ξέρω γιατί δεν το αντιλαμβάνεστε μερικοί. Χρειάζεται όμως να παράγει. Και για να παράγει, εκτός από σωστούς επαγγελματίες χρειάζεται και σωστή διοίκηση και άλλα πολλά που αδυνατώ να αναπτύξω εδώ....Σας έχουν καταφέρει να μας έχετε αντιμέτωπους όπως εξήγησα ότι πολλοί ΔΥ έχουν αντιμέτωπους του ελ. επ. μηχανικούς. Εντάξει, εγώ βολεύτηκα στο δημόσιο και εσύ βολεύτηκες στα εργάκια ως εργολάβος, στις αδειούλες ως "αδειάκιας" κλπ κλπ. Ποιος μηχανικός δεν έβγαζε λεφτά το 2004? Αν όμως θεωρείς την μόνιμη και σταθερή εργασία "βόλεμα" τότε πάσο....Πρέπει να το πιάσουμε από πολύ πίσω..

 

Θα σου υπενθυμίσω πάλι καταλήγοντας, τον βασικό κανόνα της καλής συμπεριφοράς: όταν τρώμε, δεν να μιλάμε.

Δεν έχω ούτε τίποτα κρυφό, ούτε τίποτα μεμπτό. Να κάνουνε την πάπια όσοι τόσα χρόνια ρημάξαν το δημόσιο με τις συμπεριφορές τους. Εγώ θεωρώ ότι πρόσφερα κάτι τιμώντας το μισθό μου και αυτή την στιγμή που δεν μπαίνεις με τίποτα στο δημόσιο, που όλοι ψάχνουν ευκαιρία να σε σουτάρουν, εγώ ρισκάρω αυτήν την σίγουρη θέση! Ο καθένας κάνει τις επιλογές του με πρώτο μέλημα την επιβίωση. Αν ήμουν "βολεμένη" θα είχα τώρα και 5 φράγκα στην άκρη.

Edited by FANTASIA
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

off topic και το κλείνω από την πλευρά μου.

 

Ομολογώ ότι αν είσαι τίμιος και ηθικός στο δημόσιο (και αυτό δεν έχει σχέση μόνο με λαδώματα και μίζες αλλά γενικότερα με την όλη επαγγελματική συμπεριφορά) μπορεί να ξυπνάς το πρωί να πας στη δουλειά και το στομάχι σου να ανακατεύεται.

 

Την άποψη που έχω για τους δημοσίους υπαλλήλους μηχανικούς την διαμόρφωσα έχοντας καθημερινή τριβή μαζί τους στο εργοτάξιο σε κομμάτι ενός από τα 3 μεγαλύτερα έργα που εκτελέσθηκαν στη χώρα την τελευταία 20 ετία. Αθλια, ποταπά, σιχαμερά υποκέιμενα και ότι άλλο ποταπό μπορεί να φανταστεί κανείς. (δεν θα πω τα αυτονόητα για το ότι τα παίρνανε (χοντρά) αλλά ένα μόνο, υπήρχε άτομο που πιεζε να "συνευρεθεί"  με την καθαρίστρια του εργοταξίου ) και όταν λέμε πίεζε πίεζε.

 

Εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι να κρατάς θέση πίσω και να καλύπτεις και θέση έξω είναι παντελώς ανήθικο.

 

Καλή τύχη σου εύχομαι , θα την χρειαστείς ειδικά αν έρχεσαι εδώ κάτω.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω σχετικά με τη διαγραφή μας απ' το Τ.Ε.Ε..

 

Για το Τ.Ε.Ε. Αθήνας (Σύνταγμα, Νίκης 4):

 

Πάμε στο Τμήμα Μητρώου (2ος όροφος) και στο γραφείο 203 αν είμαστε κάτω της 15ετίας ή στο 205 για τους άνω 15ετίας. Το 207 που γράφεται σε αυτό το thread, είναι το γραφείο της προϊσταμένης, το οποίο μάλλον δε χρησιμοποιείται. Στο 203 λοιπόν, είναι μια πάρα πολύ εξυπηρετική υπάλληλος, που μου έδωσε το παρακάτω έντυπο που αναφέρει τα έντυπα που θέλει το Τ.Ε.Ε. για τη διαγραφή μέλους του, αναλόγως του λόγου διαγραφής:

 

attachicon.gifTEE_Tmhma Mhtrwou_Diagrafh.pdf

 

Στην αίτησή μου ανέφερα ως λόγους διαγραφής 1) αλλαγή επαγγέλματος και 2) οικονομικούς λόγους. Ωστόσο, η υπάλληλος μου είπε ότι έχω περισσότερες πιθανότητες αναφέροντας μόνο οικονομικούς λόγους (τους οποίους τεκμηριώνω με τα απαραίτητα έγγραφα), γιατί για την αλλαγή επαγγέλματος δεν έχω τα απαιτούμενα έντυπα που το αποδεικνύουν. Έγραψα λοιπόν μόνο οικονομικούς λόγους στην αίτηση, που είναι η εξής και προέρχεται από το site του Τ.Ε.Ε.:

 

attachicon.gifaitisi_diagrafis_nea_14.doc

 

Έμαθα επίσης ότι το Δ.Σ. θα συνεδριάσει μάλλον την επόμενη εβδομάδα. Το Τ.Ε.Ε. θα με ειδοποιήσει ταχυδρομικώς όταν γίνει η διαγραφή μου (από Σεπτέμβρη μου είπε) και μετά πάω με το χαρτί της διαγραφής μου στο ΤΣ.Μ.Ε.Δ.Ε. για να διαγραφώ από εκεί. Πιο πριν μπορώ να ενημερωθώ τηλεφωνικά από το γραφείο 203  (τηλ. 2103291296). Ρωτώντας αν πρέπει να πάω στο ΤΣ.Μ.Ε.Δ.Ε. τώρα, μου είπε ότι δεν ξέρει...  Άλλοι συνάδελφοι πάνε και τώρα και άλλοι μετά τη διαγραφή τους από το Τ.Ε.Ε.... Προσωπικά αποφάσισα να πάω όταν θα έχω το χαρτί διαγραφής από το Τ.Ε.Ε..

Στη συνέχεια πήγα με τα έγγραφα στο Πρωτόκολλο (είναι στον ίδιο όροφο), και πήρα αποδεικτικό της κατάθεσής τους με τον αριθμό πρωτοκόλλου.

 

Αυτά λοιπόν. Ελπίζω να βοήθησα.

 

ΥΓ. Θα ετοιμάσω εν καιρώ τη διαδικασία διαγραφής σε οργανωμένο κείμενο και θα το ανεβάσω.

 

Συνάδελφε στο ΤΣΜΕΔΕ να πας μόνο έχοντας το χαρτί διαγραφής ΤΕΕ και μάλιστα όταν το πάρεις μη χάσεις καθόλου χρόνο.

Σε μένα ενώ το ΤΣΜΕΔΕ μου έστειλε τη διαγραφή, μετά από 6 μήνες με "έβλεπε" στο σύστημα μέσα λέει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.