Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Σε πρόσφατη επίσκεψή μου σε παράρτημα ΤΣΜΕΔΕ της επαρχίας, συζητώντας με την υπάλληλο γενικότερα για το θέμα των πληρωμών και της διαγραφής, μου ανέφερε τα εξής:

1) Υπάρχουν ελάχιστοι οι οποίοι πληρώνουν πλέον (ok, το ξέραμε...)

2 και σημαντικότερο) Υπάρχουν πολλές διαγραφές, ΑΛΛΑ υπάρχουν και περιπτώσεις ασφαλισμένων που επανεγγράφησαν! Επέμεινα οτι παρακολουθώ το θέμα αρκετό καιρό και πως το μελανό σημείο στην όλη ιστορία σχετικά με τη διαγραφή είναι ακριβώς αυτό, το θέμα της επανεγγραφής δηλαδή, γι'αυτό και πολλοί -στους οποίους συμπεριλαμβάνομαι και εγώ- είναι διστακτικοί. Επέμεινε όμως οτι αυτό ίσχυε παλιά, οτι έχει αλλάξει και οτι γνωρίζει προσωπικά περιπτώσεις.

Ξέρουμε κάτι παρπάνω;

Αν ισχύει πράγματι, θεωρώ πως μεγάλο ποσοστό ασφαλισμένων, και πρώτος εγώ, θα ξεκινήσουμε διαδικασίες διαγραφής αύριο το πρωί!

Στις αρχές του 2014 διαγράφτηκα από το ΤΕΕ αναδρομικά από το 2012 όπου είχα απλήρωτες εισφορές, ωστόσο δεδομένου ότι ήμουν τυχερή και βρήκα δουλειά χρειάστηκε να επανεγγραφώ και μετά από δύο μήνες από την αίτησή μου γράφτηκα και πάλι στο ΤΕΕ αναδρομικά από το 2012, αφού το ΤΣΜΕΔΕ δεν είχε προχωρήσει στη διαγραφή μου και οι οφειλές μου στο Ταμείο όλο και αυξάνονταν εν αγνοία μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λογικα ειχε κανει παυση εργασιων το 12 ή εκανε παυση αργοτερα αλλα επειδη δεν ειχε κοψει τιποτα απο 12 και μετα πληρωσε το προστιμο και εκλεισε μεχρι εκει που ειχε παραστατικα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χθες (16/11/2014) βρήκα έναν φάκελο στην είσοδο της πολυκατοικίας μου δίπλα από τους λογαριασμούς... Ήταν από το ΤΕΕ η ενημέρωση ότι διαγράφηκα! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! ΔΙΑΓΡΑΦΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΕ!!!

Να ενημερώσω τώρα για τους χρόνους της διαδικασίας διαγραφής μου:

30/06/2014   Παύση εργασιών ελευθέρου επαγγελματία στη ΔΟΥ
10/07/2014   Διαγραφή από Περιφέρεια - Διεύθυνση Τεχνικών Έργων
16/07/2014   Αίτηση Διαγραφής από Μητρώο ΤΕΕ
24/07/2014   Συνεδρίαση Διοικούσας Επιτροπής ΤΕΕ
12/11/2014   Ταχυδρόμηση ειδοποιητηρίου διαγραφής από ΤΕΕ

16/11/2014   Εύρεση ειδοποιητηρίου ΤΕΕ

Άρα πέρασαν 4 μήνες από την αίτησή μου στο ΤΕΕ μέχρι να πάρω το χαρτί της διαγραφής μου στο χέρι... Με αυτό το κ...χαρτο θα πάω τώρα στο ΤΣΜΕΔΕ για να κάνω αίτηση διαγραφής και από εκεί και να τελειώνω με τη μαφία ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ. Θα ενημερώσω σχετικά.

ΥΓ. Ημερομηνία διαγραφής από το ΤΕΕ θεωρείται η ημερομηνία που διαγράφηκα από την Περιφέρεια δηλ. 10/07/2014.

 

Άντε και καλή τύχη μάγκες!

Καλή Λευτεριά!

Edited by cptop
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα (18/11/2014) πήγα από το ΤΣΜΕΔΕ κι έκανα αίτηση διαγραφής. Να ενημερώσω λοιπόν για τη διαδικασία (αφορά το ΤΣΜΕΔΕ Αθήνας, Κολοκοτρώνη 4):

 

1. 2ος όροφος - Τμήμα Ασφάλισης - κα Μαστοράκη. Τηρείται σειρά προτεραιότητας από τον security. Γράφουμε (ή γράφει εκείνος) το όνομά μας σε ένα χαρτί. Η κα Μαστοράκη έλεγξε τα χαρτιά μου και μ' έστειλε στον 3ο όροφο να πρωτοκολλήσω μια Γενική

 

2. 3ος όροφος - Πρωτόκολλο. Συμπληρώνουμε τη Γενική Αίτηση με επισυναπτόμενα α) χαρτί διαγραφής από Περιφέρεια - Διεύθυνση Τεχνικών Έργων β) χαρτί διαγραφής από Τμήμα Μητρώου του ΤΕΕ (αντίγραφο αυτού που μας ήρθε ταχυδρομικώς) και πρωτοκολλούμε. Με τα χαρτιά που έχουν πλέον αριθμό πρωτοκόλλου ξανά στον 2ο όροφο.

 

3. 2ος όροφος - Τμήμα Ασφάλισης - κα Μαστοράκη. Έλεγξε τα χαρτιά, πέρασε στοιχεία στο PC και τέλος. Δε μου έδωσε κανένα χαρτί, (οπότε φωτογράφησα την αίτησή μου με τον αρ. πρωτ. καλού κακού) και μου είπε ότι η διαγραφή μου από το ΤΣΜΕΔΕ θα μου έρθει ταχυδρομικώς. Ωστόσο μου είπε ότι το σύστημα του ΤΣΜΕΔΕ έχει ενημερωθεί ήδη και έχει ως ημερομηνία διαγραφής την ημερομηνία που διαγράφηκα από την Περιφέρεια δηλ. 10/07/2014. Άρα μου είπε ότι μπορώ να τακτοποιήσω τις τελευταίες μου οφειλές κι επίσης να πάρω βεβαίωση ότι διαγράφηκα από τον ΚΥΤ ώστε να γραφώ σε άλλο ασφαλιστικό ταμείο αν χρειαστεί. Επομένως εν συνεχεία:

 

4. 1ος όροφος - Εισφορές. Χαρτάκι προτεραιότητας, ζητώ ενημέρωση οφειλών (συγκεκριμένα το ΤΣΜΕΔΕ μου χρέωσε από 1/7 εως 9/7), κόβει χαρτί η υπάλληλος, πάω στο ταμείο και πληρώνω. Ζητώντας από το ταμείο απόδειξη ότι δεν οφείλω πλέον τίποτα στο ΤΣΜΕΔΕ, με στέλνει στην προηγούμενη υπάλληλο, η οποία δε μπορεί να μου δώσει τέτοια βεβαίωση γιατί είμαι διεγραμμένος απ' το ΤΣΜΕΔΕ!!! Θέλει λέει αίτηση στο Πρωτόκολλο! Άντε γειά!

 

5. 1ος όροφος - ΚΥΤ. Χαρτάκι προτεραιότητας, ζητώ βεβαίωση διαγραφής από ΚΥΤ, την παίρνω και ....ΤΕΛΟΣ

 

Αυτά από το τριτοκοσμικό και άθλιο ΤΣΜΕΔΕ, που μας κλέβει και μας εξευτελίζει συνεχώς. Ευχαριστώ το Θεό που τέλειωσα με τη μαφία ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους όσους προσπαθήσουν ν' απελευθερωθούν...

Edited by cptop
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Άψογος σε όλες τις πληροφορίες μπράβο σου

Ερώτηση στο ΤΣΜΕΔΕ έκανες πάνω απο μια μερα γιατι αυτο με τα χαρτάκια αναμονής..

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Cptop ολες αυτες οι εισφορες που πληρωνες ολα αυτα τα χρονια μεχρι τη διαγραφη σου τι θα απογινουν??? θα μετρησουν οταν συνταξιοδοτηθεις καποια στιγμη..?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.