Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Απ' οσα γνωριζω αν η δουλεια που θα πας ειναι εντος ΕΕ δεν ειναι αναγκη να μπεις στην διαδικασια της διαγραφης. Απλα παιρνεις ενα χαρτι απο τον εργοδοτη σου, το προσκομιζεις στο ταμειο, και παιρνεις απαλλαγη πληρωμης εισφορων για 1 χρονο. Την επομενη χρονια μια απο τα ιδια. 

 

Για την εφορια πας στο λογιστη σου και παραδιδεις βιβλια στη ΔΟΥ που ανηκεις. Κατα πασα πιθανοτητα πριν στα κλεισουν θα σου κανουν εναν ελεγχο (πλεον κανουν σε ολους οσους πανε για κλεισιμο) οποτε μπορει να σε καθυστερησουν λιγο, γι' αυτο καντο εγκαιρα. Προσεξε ομως μιας και αν εχεις εισοδηματα η/και περιουσιακα στοιχεια στην Ελλαδα δεν απαλασσεσαι απο την υποχρεωση υποβολης φορολογικης δηλωσης. Αν δεν εχεις καθολου εισοδηματα/περιουσια αλλα εισαι ανω των 25 απλα κανεις μηδενικη.

 

Δεν ξερω αν σκοπευεις να στειλεις και αμαξι εξω οποτε εχεις και εκει μια ταλαιπωρια.

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα ξεκινήσω από την εφορία (έτσι με συμβούλευσε και ο λογιστής μου) και μετά πάω και στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Μια ερώτηση όμως: Έχω μερικά μικρά χωράφια στο χωριό στο όνομα μου, και λαμβάνω και μια μικρή επιδότηση για τις ελιές. Το ποσό είναι ασήμαντο, άλλωστε ξαναλέω ότι τα χωράφια είναι μικρά. Προφανώς θα πρέπει να κάνω δήλωση για αυτά. Στη δήλωση μου όμως θα δηλώσω μόνο αυτά τα εισοδήματα, ή θα αναγκαστώ να δηλώσω και τα εισοδήματα που απέκτησα δουλεύοντας στο εξωτερικό; Όχι τίποτα άλλο, αλλά το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα είναι να επιτρέψω στο ελληνικό μπ@υρδέλο κράτος να με φορολογήσει και να βάλει χέρι στα λεφτά από το μισθό που απέκτησα δουλεύοντας ως μετανάστης...στο εξωτερικό!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να μου διευκρινίσει τι γίνεται με τις εισφορές από την ημερομηνία κατάθεσης της αίτησης διαγραφής στε τεε έως την ημερομηνία που το τσμεδε αποφασίζει την διαγραφή ενός μηχανικού? Λογικά αυτές οι εισφορές βαραίνουν τον ασφαλισμένο, εφόσον δεν έχει εγκριθεί η διαγραφή του. Αλλά εκ των υστέρων απαλάσσεται από αυτές?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου διευκρινίσει τι γίνεται με τις εισφορές από την ημερομηνία κατάθεσης της αίτησης διαγραφής στε τεε έως την ημερομηνία που το τσμεδε αποφασίζει την διαγραφή ενός μηχανικού? Λογικά αυτές οι εισφορές βαραίνουν τον ασφαλισμένο, εφόσον δεν έχει εγκριθεί η διαγραφή του. Αλλά εκ των υστέρων απαλάσσεται από αυτές?

 

Οι εισφορές που πληρώνεις στο ΤΣΜΕΔΕ είναι μέχρι την ημερομηνία διαγραφής από το ΤΕΕ - Το μόνο που σε απασχολεί θεωρητικά αν χρωστας εισφορές πριν την ημερομηνία διαγραφής από το ΤΕΕ, είναι οι προσαυξήσεις από τους τόκους και τυχόν αναδρομικά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μπορεί κάποιος να μου διευκρινίσει τι γίνεται με τις εισφορές από την ημερομηνία κατάθεσης της αίτησης διαγραφής στε τεε έως την ημερομηνία που το τσμεδε αποφασίζει την διαγραφή ενός μηχανικού? Λογικά αυτές οι εισφορές βαραίνουν τον ασφαλισμένο, εφόσον δεν έχει εγκριθεί η διαγραφή του. Αλλά εκ των υστέρων απαλάσσεται από αυτές?

Ακριβώς όπως τα λέει ο συνάδελφος. Όταν πάρεις στα χέρια σου το χαρτί διαγραφής από ΤΣΜΕΔΕ, θα σε διαγράφει από την ημερομηνία που κατέθεσες αίτηση διαγραφής στο ΤΕΕ. Το ραβασάκι με τις εισφορές δεν θα σου έρθει ήδη από τους πρώτους μήνες που θα έχεις καταθέσει αίτηση, αλλά και να έρθει εσύ δεν θα το πληρώσεις. Αν κάνεις το λάθος και πληρώσεις είναι επίπονη η διαδικασία επιστροφής των εισφορών σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

....η σωστη ημερομηνια διαγραφης ειναι αυτη της αιτησης παυσης ασκησεως του επαγγελματος στη νομαρχια!!! και μονο....  ! 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και πολλοί που δεν έχουν κάνει έναρξη στη Νομαρχία.

Π.χ δούλεψαν ως Μηχανικοί Τηλ/ων σε κάποια ιδιωτική εταιρία,ή σε κάποιο άλλο πόστο 

Φαντάζομαι αν φτάσουν σε σημείο να ζητήσουν διαγραφή από ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ δεν χρειάζεται να ασχοληθούν με τη Νομαρχία

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει...Κάθε μηχανικός με την λήψη της άδειας άσκησης τα στοιχεία του αυτόματα περνάνε στη Νομαρχία..Αυτό μου είπαν στο ΤΕΕ, άσχετα αν δεν κατάλαβα γιατί. Οπότε δεν το γλυτώνεις το πάρε δώσε με Νομαρχία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.