Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Μα οι περισσότεροι διαγράφονται γιατί δεν μπορούν να πληρώσουν. Εν πάση περιπτώση πλέον, (το έχω ρωτήσει προσωπικά στο ΤΕΕ), οι διαγραφές γίνονται πολύ εύκολα αρκεί να το ζητήσει κάποιος. Οπως μου είπε επί λέξη εκεί ο υπεύθυνος, δεν κρατάμε κανέναν με το ζόρι. Οπότε μην αγχώνεστε τι θα γράψετε...

Για τα συντάξιμα έτη...Μετράνε όλα ας το πούμε τα ένσημα και δεν χάνονται...Πχ ρώτησα στο ΙΚΑ μιας και ήμουν μισθωτός εκεί παλιά για 3 χρόνια, και μου είπαν ότι στο τέλος θα προστεθούν και αυτά για σύνταξη αν μείνω ΤΣΜΕΔΕ, που δεν βλέπω...Το ίδιο ισχύει και τούμπαλιν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο ίκα που έχω ρωτήσει μου είπαν ότι δεν υφίσταται τέτοια απαγόρευση. Μπορείς δηλαδή να προσληφθείς οπουδήποτε, να σε δηλώσουν όπως και τους μη μηχανικούς και να συνεχίσεις να πληρώνεις το τσμέδε όπως έκανες και τον καιρό που ήσουν άνεργος. Μάλιστα για να μη καταβάλλονται διπλές εισφορές, προσκομίζοντας την ασφαλιστική ενημερότητα από το τσμέδε απαλλάσσεσαι εσύ κι ο εργοδότης από τις αντίστοιχες εισφορές ίκα και πληρώνονται μόνο κάποιες καλύψεις που δε τις περιέχει το πακέτο του τσμέδε, μάλλον αυτές που πληρώνονται και με πρόσληψη μηχανικού. Για περίθαλψη χρησιμοποιείς το ήδη υπάρχον βιβλιάριο του τσμέδε και δε βγάζεις βιβλιάριο ίκα.

Αν κάποιος είναι παλιός ασφαλισμένος τότε υποχρεωτικά πληρώνει και ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ / ΟΑΕΕ εφόσον η δραστηριότητα δεν είναι συναφής με την ιδιότητα του μηχανικού. ν.3863, ΦΕΚ115α/2010, άρθρο 18, παρ.3

 

Αν κάποιος είναι νέος ασφαλισμένος ή παλιός και έχει προσληφθεί σε θέση εργασίας συναφή με την ιδιότητα του μηχανικού τότε ασφαλίζεται μόνο στο ΤΣΜΕΔΕ.

Ν2084/1992, ΦΕΚ 165Α,

 

Άρθρο 39, Ασφάλιση σε ένα φορέα

1. Υποχρεωτική ασφάλιση επιτρέπεται σε ένα φορέα κύριας ασφάλισης ή το Δημόσιο, ένα φορέα επικουρικής ασφάλισης, ένα φορέα ασφάλισης ασθένειας και ένα φορέα ασφάλισης πρόνοιας.

2. Τα πρόσωπα για τα οποία προβλέπεται από τις ισχύουσες διατάξεις υποχρεωτική ασφάλιση σε περισσότερους του ενός φορείς, λόγω ιδιότητας ή απασχόλησης ή για περισσότερες της μία απασχολήσεις, ασφαλίζονται υποχρεωτικά μόνο σε ένα φορέα, τον οποίο επιλέγουν με δήλωσή τους, που υποβάλλεται κάθε φορά σε όλους τους αρμόδιους φορείς και στους οικείους εργοδότες, εντός τριών μηνών από την απόκτηση της ιδιότητας ή την ανάληψη της απασχόλησης, αν δεν υποβληθεί δήλωση, η υποχρεωιτκή ασφάλιση γίνεται στο φορέα απασχόλησης, εκτός της ασφάλισης στο Ταμείο Συντάξεων και Αυτασφαλίσεως Υγειονομικών (Τ.Σ.Α.Υ.) και στο Ταμείο Συντάξεως Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων, η οποία είναι υποχρεωτική.

Εφόσον επιθυμούν, τα πρόσωπα αυτά δύνανται να ασφαλιστούν προαιρετικά και σε περισσότερους του ενός φορείς, αν αυτό προβλέπεται από την ισχύουσα νομοθεσία, ύστερα από σχετική αίτηση, που υποβάλλεται στον αρμόδιο φορέα εντός της παραπάνω προθεσμίας.

Στην περίπτωση αυτή υποχρεούνται στην καταβολή του συνόλου των ασφαλιστικών εισφορών ασφαλισμένου, εργοδότη και Κράτους των προβλεπομένων από τις ισχύουσες διατάξεις για τον οικείο φορέα.

3. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων, επιλύεται κάθε αμφισβήτηση που θα προκύψει από την εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου αυτού και ρυθμίζεται κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια.

...

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας απαντήσει όποιος γνωρίζει κάτι για το εξής:

Ήμουν μισθωτός για 2 χρόνια μέχρι πριν 10 μέρες ,μέσω ενός προγράμματος του οαεδ για νέους πτυχιούχους( πολ/μηχ). Ο μισθός μου ήταν 625 € ,κ ο εργοδότης πλήρωνε τσμεδε και ικα. Πέρασα απο το τσμεδε να δω τι έχω να πληρώσω μεχρι το τέλος του χρόνου και μου κάναν μια "σπουδαία" ανακάλυψη- αποκάλυψη. Επειδή λέει ο μισθός μου ειναι λιγότερος απο τον κατώτατο ( 693€),και δεν μπορώ να διακιολογήσω τις εισφορές που πληρώνω (απο ότι κατάλαβα),  πρέπει να κάνω εκκαθάριση και θα βγεί ενα ποσό να πληρώσω λέει για αυτα τα 2 χρόνια. Και περίμενα να με πάρουν τηλέφωνο να μου πούν αυτο το ποσό γιατί έπρεπε να το υπολογίσουν..

Εν τέλει με πήρανε και μου είπαν οτι είναι 818€.

Είναι δυνατον; Με ποιά λογική; Δεν φτάνει που έπαιρνα λιγότερα πρέπει να πληρώσω κιόλας; Μήπως έκαναν λάθος παραλείποντας το γεγονός οτι είναι πρόγραμμα του οαεδ?

Αφου οι εισφορές έχουν πληρωθει κανονικά, ποιό το προβλήμά τους;

Αν ισχύει αυτό έχω κάνει διαγραφή χθές!!Γιατί πρόκειτε ξεκάθαρα για κλέφτες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Έπαιρνες λιγότερα γιατί μάλλον δούλευες και λιγότερες ώρες και ο εργοδότης σε ασφάλισε μόνο για αυτές. Τις υπόλοιπες θα τις πληρώσεις από το μισθό σου.

 

sdim τη νομοθεσία αυτή την έχω κάνει κι εγώ upload σε άλλο σημείο του φόρουμ. από αυτό το κείμενο εγώ καταλαβαίνω ότι τελικά μπορούν να πληρώνονται και οι δυο εισφορές ταυτόχρονα, το τσμέδε από εσένα και το ίκα από τον εργοδότη. Στο ίκα μου είπαν ότι αρκεί η εισφορά του τσμέδε και δε χρειάζεται να πληρωθούν τα ίδια πράγματα και στο ίκα. Στην τελική, τι μας νοιάζει εμάς τι θα κάνει ο εργοδότης με το ίκα? Και σε τι διαφέρει το να μας πληρώνει το τσμέδε εκείνος, από το να μας δίνει περισσότερο μισθό ώστε να το πληρώνουμε μόνοι μας?

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας απαντήσει όποιος γνωρίζει κάτι για το εξής:

Ήμουν μισθωτός για 2 χρόνια μέχρι πριν 10 μέρες ,μέσω ενός προγράμματος του οαεδ για νέους πτυχιούχους( πολ/μηχ). Ο μισθός μου ήταν 625 € ,κ ο εργοδότης πλήρωνε τσμεδε και ικα. Πέρασα απο το τσμεδε να δω τι έχω να πληρώσω μεχρι το τέλος του χρόνου και μου κάναν μια "σπουδαία" ανακάλυψη- αποκάλυψη. Επειδή λέει ο μισθός μου ειναι λιγότερος απο τον κατώτατο ( 693€),και δεν μπορώ να διακιολογήσω τις εισφορές που πληρώνω (απο ότι κατάλαβα),  πρέπει να κάνω εκκαθάριση και θα βγεί ενα ποσό να πληρώσω λέει για αυτα τα 2 χρόνια. Και περίμενα να με πάρουν τηλέφωνο να μου πούν αυτο το ποσό γιατί έπρεπε να το υπολογίσουν..

Εν τέλει με πήρανε και μου είπαν οτι είναι 818€.

 

Είναι δυνατον;

Ναι. Το ΤΣΜΕΔΕ είναι ξεκάθαρο σε αυτό  και το εφάρμοζε πάντα.

http://www.tsmede.gr/Portals/0/ODHGIES_ERGODOTES/%CE%9D%CE%95%CE%95%CE%A3%20%CE%A4%CE%99%CE%9C%CE%95%CE%A3%20%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%91%CE%A3%20%CE%9C%CE%99%CE%A3%CE%98%CE%A9%CE%A4%CE%A9%CE%9D%202014.pdf

 

Με ποιά λογική;

Αν δεν υπήρχε το όριο αυτό, θα ήταν πολύ εύκολο να γίνονται "μαϊμού" προσλήψεις ελεύθερων επαγγελματιών μηχανικών (π.χ. από συγγενείς ή φίλους) με μισθούς π.χ. 100€/μήνα. Και επειδή οι εισφορές του μισθωτού είναι ανάλογες του μισθού, οι "μαϊμούδες" θα πλήρωναν ένα κλάσμα των εισφορών των νόμιμων ελ. επαγγελματιών.

 

Δεν φτάνει που έπαιρνα λιγότερα πρέπει να πληρώσω κιόλας; Μήπως έκαναν λάθος παραλείποντας το γεγονός οτι είναι πρόγραμμα του οαεδ?

Αφου οι εισφορές έχουν πληρωθει κανονικά, ποιό το προβλήμά τους;

625€ ήταν τα ακαθάριστα; Το ΤΣΜΕΔΕ θα συγκρίνει τα ακαθάριστά σου με τα 693. Μου φαίνεται πολύ περίεργο μηχανικός να απασχολείται οκτάωρο με 625 ακαθάριστα. Μήπως ο εργοδότης σου έδινε λιγότερα από τα προβλεπόμενα; Μήπως ήσουν μερικής απασχόλησης;

 

Αν ισχύει αυτό έχω κάνει διαγραφή χθές!!Γιατί πρόκειτε ξεκάθαρα για κλέφτες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

 

1) Αν δεν υπήρχε το όριο αυτό, θα ήταν πολύ εύκολο να γίνονται "μαϊμού" προσλήψεις ελεύθερων επαγγελματιών μηχανικών (π.χ. από συγγενείς ή φίλους) με μισθούς π.χ. 100€/μήνα. Και επειδή οι εισφορές του μισθωτού είναι ανάλογες του μισθού, οι "μαϊμούδες" θα πλήρωναν ένα κλάσμα των εισφορών των νόμιμων ελ. επαγγελματιών.

 

2) 625€ ήταν τα ακαθάριστα; Το ΤΣΜΕΔΕ θα συγκρίνει τα ακαθάριστά σου με τα 693. Μου φαίνεται πολύ περίεργο μηχανικός να απασχολείται οκτάωρο με 625 ακαθάριστα. Μήπως ο εργοδότης σου έδινε λιγότερα από τα προβλεπόμενα; Μήπως ήσουν μερικής απασχόλησης;

 

 

1) δε καταλαβαίνω το σκεπτικό αυτού του κόλπου. ο ελεύθερος επαγγελματίας είναι εργαζόμενος πλήρους απασχόλησης και τα 100$/μήνα θα τα πάρει με τη μορφή απόδειξης παροχής υπηρεσιών . Πώς γίνεται να πληρώσει λιγότερες εισφορές? Κι ακόμα κι αν πλήρωνε λιγότερες εισφορές, αυτό θα σήμαινε ότι τα συντάξιμα έτη θα ολοκληρώνονταν με βραδύτερους ρυθμούς, άρα ποιό το όφελος?

 

2) Πρόκειται για πρόγραμμα του οαέδ που απευθύνεται σε άνεργα μέλη ΤΕΕ (δηλαδή χωρίς δουλειά ή γραφείο). Άπλά φαίνεται ότι τα προβλεπόμενα για τον οαέδ είναι λιγότερα από τα προβλεπόμενα του τσμέδε.

 

Φίλε, αυτά τα επιδοτούμενα προγράμματα έχουν σα στόχο την ενθάρρυνση της ασφαλισιμότητας. Δηλαδή σου δίνουν κάποια βοήθεια για να σε αποτρέψουν από το να διαγραφείς. Γι' αυτό άλλωστε το να είσαι στο τεε είναι προϋπόθεση για τη συμμετοχή στο πρόγραμμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1) δε καταλαβαίνω το σκεπτικό αυτού του κόλπου. ο ελεύθερος επαγγελματίας είναι εργαζόμενος πλήρους απασχόλησης και τα 100$/μήνα θα τα πάρει με τη μορφή απόδειξης παροχής υπηρεσιών . Πώς γίνεται να πληρώσει λιγότερες εισφορές?

Εννοούσα ότι θα γίνόταν κανονική πρόσληψη, όχι μπλοκάκι. Ο (πρώην) ελ. επαγγελματίας θα γινόταν πλέον μισθωτός και οι εισφορές του θα ήταν περίπου 40%x100€ = 40€/μήνα μόλις! Και θα διατηρούσε και το μπλοκάκι, πληρώνοντας μόνο τέλος επιτηδεύματος. Για αυτό καλά κάνει το ΤΣΜΕΔΕ και έχει κάτω όριο (για το ύψος του ορίου - και σε σχέση με τις σημερινές συνθήκες - το συζητάμε).

 

Κι ακόμα κι αν πλήρωνε λιγότερες εισφορές, αυτό θα σήμαινε ότι τα συντάξιμα έτη θα ολοκληρώνονταν με βραδύτερους ρυθμούς, άρα ποιό το όφελος?

Αν δεν το καταλαβαίνεις, ρώτα το 68% των ελ. επαγγελματιών που δεν πλήρωσαν έγκαιρα τις εισφορές Α' εξαμήνου 2014. Ξέρεις από πόσους έχω ακούσει ότι θα προτιμούσαν να μην πλήρωναν τα 423€/μήνα του ΤΣΜΕΔΕ (σύντομα 500) και ας μην πάρουν ποτέ σύνταξη; (ακραίο και δε με βρίσκει σύμφωνο, αλλά το λένε)

 

Επειδή πλέουμε off-topic, το κλείνω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

δεδομένης της αναδουλειάς, ο μόνος λόγος για να παραμένει κανείς στο τσμέδε είναι το προνόμιο να αγοράζει πλήρη συντάξιμα χρόνια (αν έχει τα λεφτά), χωρίς το άγχος μη μείνει καμια μέρα χωρίς δουλειά, άρα και χωρίς ένσημα. το δε ε.ε δεν υπάρχει κανένας λόγος να το διατηρείς, εκτός αν υπάρχει κάποιος μόνιμος εργοδότης που σου καλύπτει όλα τα λειτουργικά έξοδα.

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στο Forum.

Ξέρει κανέις κάποιον δικηγήρο που να ασχολείται με διαγραφές από το ΤΕΕ, με εμπειρία και αξιοπιστία;;;

Παρακαλώ να μου στείλετε στοιχεία στο [email protected]

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.