Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Καλημέρα. Τη Δευτέρα θα ξεκινήσω τις διαδικασίες διαγραφής από την ιδιότητα του μηχανικού. Από όσα έχω διαβάσει θα μου πάρει κάποιο διάστημα... Έχω οφειλές στο ταμείο και θα ήθελα να ξέρω, αν κάποιος γνωρίζει, σε περίπτωση που δε προλάβω την προθεσμία ένταξης στις 100 δόσεις για οφειλέτες σε εφορίες και ταμεία, γίνεται κάποιου άλλου τύπος διακανονισμός (π.χ. 100€/ μήνα ελάχιστη δόση;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πόσο καιρό μετά την αίτηση διαγραφής από το ΤΣΜΕΔΕ αποστέλεται η διαγραφή??

Κοντεύω ένα μήνα σχεδόν ...

Εμένα έκανε περίπου δυόμιση μήνες να περαστεί η διαγραφή μου. Μάλιστα πήρα τηλέφωνο στο κεντρικό ΤΣΜΕΔΕ στην Αθήνα μίλησα με το άτομο που ασχολείται με τις διαγραφές, είπα ότι βιάζομαι και μου την πέρασε επι τόπου, αλλιώς δεν ξέρω πόσο καιρό ακόμα θα περίμενα!

 

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει δυνατότητα, μετά τη διαγραφή, να πάρουμε επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ.

Από τον ΟΑΕΔ μου είπαν πως δεν γίνεται και πως ισχύει μόνο για ΙΚΑ και ΟΑΕΕ.

Υπάρχει μια τροπολογία στον νόμο 4144/13 Αρθ. 50 - Βελτίωση διαδικασίας απόδοσης βοηθήματος σε ασφαλισμένους ΟΑΕΕ,ΕΤΑΑ,ΕΤΑΠ-ΜΜΕ, μήπως γνωρίζει κάποιος αν τελικά ισχύει και για μας;

Link to comment
Share on other sites

Το επίδομα ανεργίας δε δίνεται απλά και μόνο επειδή είσαι άνεργος. Υπάρχουν προϋποθέσεις που σχετίζονται με την απώλεια εργασίας με μισθωτή σχέση (όχι πχ με μπλοκάκι) η οποία είχε διαρκέσει κάποιο χρονικό διάστημα και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Βοήθημα Ανεργίας Αυτοτελώς και Ανεξαρτήτως Απασχολουμένων.

 

http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1922&Itemid=926&lang=el

 

που δεν περιλαμβάνει το ΕΤΑΑ; αν και πληρώνουμε 10Ε το μήνα υπέρ ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Από ΤΣΜΕΔΕ σε ΤΕΒΕ

Καλημέρα σας,

 

Είμαι ασφαλισμένος ΤΣΜΕΔΕ.

Η δραστηριότητα μου τα τελευταία χρόνια είναι κυρίως εμπορική ή παροχή υπηρεσιών μη συναφή στο επάγγελμα του Μηχανικού.

 

Θα ήθελα να μεταφερθώ από ΤΣΜΕΔΕ σε ΤΕΒΕ-ΟΑΕΕ ώστε να μπορώ να έχω και μικρότερη ασφάλιση (Δε με ενδιαφέρει η άσκηση του επαγγέλματος του Μηχανικού).

 

Είχα ακούσει πως πρέπει πρώτα να διαγραφώ από ΤΣΜΕΔΕ

Γνωρίζετε πως μπορεί να γίνει αυτό? (aka η μεταφορά από ΤΣΜΕΔΕ σε ΤΕΒΕ)

Θα έχω κάποιο πρόβλημα? (Με Συμφέρει; το έχει κάνει κανείς? )

 

Προφανώς έχω ΚΑΔ Μηχανικού, αλλά ως δευτερεύον.


ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ ΔΕ ΤΟ ΒΡΗΚΑ

Αν είμαι σε λάθος topic ενημερώστε με.

 

Ευχαριστώ

Edited by Spiliosp
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να διαγραφείς πλέον από το Τσμέδε και μετά να πας να γραφτείς στον ΟΑΕΕ. Με τα σημερινά δεδομένα θα είσαι κερδισμένος μιας και στον ΟΑΕΕ θα πληρώνεις λιγότερα αλλά με τις αλλαγές που αναμένονται κανείς δεν μπορεί να προβλέψει για το τι μπορεί να ισχύει σε λίγους μήνες. Το πιο πιθανό είναι να είμαστε στο ίδιο ταμείο αλλά άγνωστο παραμένει αν θα πληρώνουμε όλοι τα ίδια...

Αν ψάξεις στο συγκεκριμένο topic θα βρεις την απάντηση, πλέον η διαγραφή δεν είναι και τόσο δύσκολη, αν όπως λες δεν ασκείς και το επάγγελμα του μηχανικού μοιάζει απόλυτα λογική η απόφαση σου, βέβαια και στον ΟΑΕΕ με τα χρόνια ανεβαίνουν πολύ οι εισφορές... απλά εκεί μέσα στη κρίση επικράτησε μια στοιχειώδη λογική πχ το να μπορείς να κατέβεις ασφαλιστική κατηγορία στο τσμέδε φυσικά δεν υπάρχει καμία απολύτως λογική....

Ξέρω ότι δε σε βοήθησα με την απάντηση μου αλλά κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει με την αναμενόμενη ενοποίηση των ασφαλιστικών ταμείων...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα και από εμένα,

 

Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και εργάζομαι στην Αγγλία. Εδώ και κάποιο καιρό κάνω ενέργειες για την απαλλαγή εισφορών από το ΤΣΜΕΔΕ. Επικοινώνησα λοιπόν με το ΤΣΜΕΔΕ και μ απέστειλαν στο mail μου μία αίτηση π χρειάζεται να συμπληρώσω, όπου μου ζητείται να επισυνάψω το κοινοτικό έντυπο Α1, το οποίο χορηγείται απο το HM REVENUE & CUSTOMS, μετά από αίτηση μου. 

Μήπως υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει παιδιά? Γιατί ζήτησα την βοήθεια από την εταιρία στην οποία εργάζομαι στην Αγγλία και τους φαίνεται παράξενο ότι στην Ελλάδα ζητάνε το κοινοτικό έντυπο Α1. Υπαρχει κάποιος που να έχει κάνει την διαδικασία?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.