Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αργό κτήριο - αποσχιστικές τάσεις


 
idelicius

Recommended Posts

Καλημέρα Διάβασα σε μια τεχνική έκθεση τον όρο "αργό κτίριο" επειδή οι πρώτες ιδιομορφές ήταν περίπου στο 0.40 sec. Επίσης διάβασα ότι "επειδή σημαντικό ποσοστό μαζών κινείται υπό την επήρεια στρεπτικών ιδιομορφών στο κτίριο παρουσιάζονται έντονες αποσχιστικές τάσεις". Δεν καταλαβαίνω κυρίως το δεύτερο. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι σημαίνει?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται μη δόκιμος όρος αλλά θα εννοεί οτι η στρεπτική παραμόρφωση θα (σχίσει?) το κτίριο ευκολότερα. Πράμα που γενικά ισχύει. Απλά πράματα δοσμένα με σύνθετο λεξιλόγιο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως το "αποσχιστικές τάσεις" δεν μπορώ να το συνδυάσω με τίποτα από όσα γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μυαλό μου πάει στην περίπτωση που το κτίριο έχει π.χ μορφή Γ, ή γενικά από ξεχωριστούς όγκους σε κάτοψη, και το <<αποσχιστικές τάσεις>> έχει να κάνει με την μεγάλη ένταση -εφελκυστικές τάσεις -ρωγματώσεις ; που αναπτύσεται στα σημεία αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μυαλό μου πάει στην περίπτωση που το κτίριο έχει π.χ μορφή Γ, ή γενικά από ξεχωριστούς όγκους σε κάτοψη, και το <<αποσχιστικές τάσεις>> έχει να κάνει με την μεγάλη ένταση -εφελκυστικές τάσεις -ρωγματώσεις ; που αναπτύσεται στα σημεία αυτά.

 

aυτό ακριβώς που είπες (σχήματος Γ, Π κλπ κλπ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και πάλι όμως, θεωρώντας οτι εννοεί ότι το κτίριο είναι στρεπτικά ευαίσθητο, αυτό οφείλεται στο σχήμα του κτιρίου, που πολλές φορές δεν μπορείς να το αποφύγεις. Το λαβάνεις υπόψιν σου κατά την επίλυση, και το οπλίζεις κατάλληλα. Οι "αποσχιστικές τάσεις" αντιμετοπίζονται έτσι. Εκτός αν εννοεί ότι δεν έχει γίνει σωστή επίλυση ή κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον Άρη δεν το εννοεί με το όρο που το λαμβάνουμε εμείς, δηλαδή "τάσεις", "τροπές" κ.τ.λ., αλλά με το όρο που θα χρησιμοποιούσε κάποιος για να πει π.χ. "Η τάση της αγοράς έιναι καθοδική", "έχει τάσεις αυτοκτονίας", κ.τ.λ., κ.τλ., κ.τλ.;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.