Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός φορτίων ανέμου κατά EC1 - Προβλήματα και απορίες


 
george24

Recommended Posts

Άρη σε σχέση με την πλευρική στήριξη αυτή μπορεί να υλοποιηθεί με διάφορους τρόπους. Ο συνηθισμένος είναι αυτός με γωνιακή ή u επειδή είναι εύολο να πιάσεις στο υποστύλωμα.

Εάν, όμως, η γερανοδοκός είναι μακριά από το υποστύλωμα τότε μπορεί να χρησιμοποιήσεις ένα στοιχείο π.χ. U το οποίο θα δουλεύει ως ράβδος και θα πιάνει είτε στο υποστύλωμα οριζόντια είτε λοξά.

Απλά προσπαθείς να πιάσεις την πλευρική εκτροπή της γερανοδοκού.

Όσο για τη γερμανική βιβλιογραφία απλά δίνουμε αυτήν που ξέρουμε. Θεωρητικά μόνο μόνο με το κείμενο του κανονισμού μπορείς να λύσεις-διαστασιολογήσεις το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν είναι δύσκολο να το διαστασιολογίσεις.

Σε παλαιότερη εργασία μου που διαστασιολογούσαμε με γερανογέγυρες 50-100tn μια χαρά βγαίνανε με γωνιές. Το δύσκολο ήταν η διαστασιολόγιση του πλευρικού δικτυώματος του άνω πέλματος των γερανοδοκών που σε κάποιες περιπτώσεις ήταν μήκους ως και 12 μ

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως το λες είναι.

Δεν απαιτούνται μεγάλες διατομές για την πλευρική εκτροπή στη στήριξη.

Το δικτύωμα έχει και το πρόβλημα της μόρφωσης του, λόγω του μικρού, σε σχέση με το μήκος, πλάτους.

Link to comment
Share on other sites

εννοείς τη δημιουργία πασαρέλας μάλλον. Για τη λαμαρίνα (μπακλαβωτό ή παρόμοιο) δεν έχω υπόψη πως μπορείς να το λάβεις υποψη υπολογιστικά

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Έχω μια ερώτηση. Μελετάω ένα μεταλλικό υπόστεγο και πάιρνω ανεμοπιέσεις σύμφωνα με Ευρωκώδικα. Όταν το υπόστεγο είναι κλειστό (όλες οι πόρτές και τα παράθυρα κλειστά) έχω εσωτερική πίεση?

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι όπως το λέει ο dratsiox. Έχει ξανασυζητηθεί. Κάνε αναζήτηση.

 

ps. Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα!συγχαρητρια για το φορουμ!

 

θα ηθελα να ρωτησω αν εχει ασχοληθει κανεις με το να υπολογιζει φορτια ανεμου κατα ευρωκωδικα 1 σε τετρκλινεις στεγες.εχω το βιβλιο του ερμοπουλου αλλα δεν υπαρχει τετοιο παραδειγμα.ξερετε απο βιβλιογραφια πως προκυπτουν οι συνδυασμοι?προσπάθησα αλλα ακρη δεν εβγαλα...εψαξα και στο ιντερνετ αλλα ματαια .κανενα παραδειγμα...ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.