Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός φορτίων ανέμου κατά EC1 - Προβλήματα και απορίες


 
george24

Recommended Posts

μάλλον ο Pappos αναφέρεται στο ότι η επίλυση,διαστασιολόγηση και σχεδίαση λεπτομερειών μιας γερανοδοκού απαιτεί χρόνο ίσο με αυτόν που απαιτείται για την υπόλοιπη μεταλλική κατασκευή

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο που παραθέτω

 

http://www.seesselberg.de/00000096ac0f59e13/000000959f11cd104/index.html

 

έχει το πρόγραμμα BEM10 που είναι για γερανογέφυρες.

 

http://www.stahlbaustudium.de/bem10-manual.pdf

 

Κόμβος σύνδεσης γερανογέφυρας

 

dscf2987b_520.jpg

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά αυτά που λες pappos, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δε ξέρουμε όλοι γερμανικά και να ταν εύκολο να τα μάθουμε τώρα θα το έκαναν όλοι...δε πιστεύω όμως να μην υπάρχει βιβλιογραφία έστω στα αγγλικά ή ελληνικά που να βασίζεται στην γερμανική βιβλιογραφία και να είναι προσιτή σε όλους...έχεις να προτείνεις κάτι σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Για σιδηρές δεν υπάρχει κάτι σε Ευρωκώδικα τουλάχιστον από όσο ξερω.

(Από γερμανικά σε ελληνική μετάφραση)

Πόσο μάλλον για γερανογέφυρες. Λοιπάμαι αλλά πρέπει να μάθετε γερμανικά :P

(Εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει τόσο βάρβαρη γλώσσσα...έχει κατάλοιπα ακόμα από τους κέλτες...)

Link to comment
Share on other sites

Και χωρίς γερμανικά (αν και ξέρω πολύ λίγα) θα βγει άκρη και κανένα πρόβλημα. Δεν ήξερα ότι για να λύσω γερανογέφυρα πρέπει να βγάλω άλλες δύο τάξεις στα γερμανικά. Ας στέλνουμε σε Γερμανούς να μας στέλνουν έτοιμες μελέτες. Είναι και βάρβαρη γλώσσα!!!:P

Στην τελική μηχανικοί είμαστε. Ξεχωρίστε 2-3 δυσμενείς συνδυασμούς του ευρωκώδικα και προχωρήστε την μελέτη. Αν θέλει κάποιος να γίνει λογιστής ή αν δεν μπορεί να κάνει την διάκριση ας οπλιστεί με υπομονή και να προχωρήσει κανονικά με όλους τους συνδυασμούς.

 

Και στην τελική...όταν δούλευα στην Αθήνα (σε πολύ σοβαρό και έμπειρο γραφείο), τότε που δεν υπήρχαν καλά καλά οι ευρωκώδικες και λύναμε γερανογέφυρες με DIN πάντα κάναμε απλοποιήσεις. Ένας συντελεστής επαύξησης του κατακόρυφου φορτίου, ένας για την αναγωγή του κατακόρυφου σε οριζόντιο, ένας για το φρενάρισμα και προχωράγαμε. Πάντα βέβαια με το εγχειρίδιο του κατασκευαστή.

 

Αν έχετε αμφιβολία κάντε και μια μικρή αύξηση. Τι θα γίνει δηλαδή? Άντε να ανεβείτε μια διατομή....λες και αν εφαρμόσεις σωστά τον άνεμο κατά DIN ή ΕC σε ένα κτίριο δεν θα είσαι 2-3 διατομές παραπάνω σε σχέση με τον ελληνικό..

 

Pappos δεν καταλαβαίνω τι είναι η βίδα που ενώνει τις 2 γερονοδοκούς.

Αυτή στην οποία διακρίνεται μόνο το περικόχλιο

Link to comment
Share on other sites

σωστός Άρη, απλά ρώτησα για τη βιβλιογραφία για να έχω μια καλή γνώση του θέματος και από κει και πέρα να μπορώ να κρίνω τι απλοποιήσεις θα κάνω...αλλά από ότι βλέπω δεν υπάρχει κάτι και θα πρέπει να περιμένουμε τη μετάφραση του Ευρωκώδικα...

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ μου φαίνεται με είχες ρωτήσει για μια βίδα που κρατούσε μια δοκό σε γερανογέφυρα...αλλά επειδή είμαι λίγο ζαλισμένος δεν ξέρω τώρα να βρω το post...εν πάση περιπτώση η βίδα αθτή λέγεται Gewindestange τώρα πως λέγεται ελληνικά δεν μπορώ να το πω...αλλά χρησιμεύει για μονταρίσματα σιδηρών κατασκευών και για βίδς όπου τα μήκη δεν φτάνουν και είναι μικρά. Έχει και κανονισμό για αυτες είναι ο DIN 975.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ pappos.

Θα θέλει προσοχή φαντάζομαι για να μην τροποποιήσει την στατική λειτουργία των δοκών

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ...

 

βλέπω οι σιδηρές σου αρέσουν...χεχε καλά κάνεις καλές είναι αλλά θέλει λίγο προσοχή στο μοντάρισμα και όχι συγκολλήσεις επιτόπου στο εργοτάξιο ή αν είναι ανάγκη με προσοχή...

 

γμτ...παλί εκτός βγήκα

 

edsit : Τώρα είδα και την photo της γερανοδοκού..σε αυτό το topic είναι...(ας τον βοηθήσει κάποιος...)

Link to comment
Share on other sites

Από την δική μου εμπειρία πάντως η πλευρική στήριξη στην γερανοδοκό γίνεται με χρήση γωνιακού.

Μιλάω για μεγάλες γερανοδοκούς, οπότε για μικρές φαντάζομαι ότι και ο κοχλίας είναι υπέρ-αρκετός

 

Υ.Γ Μάλλον θα τα μεταφέρω σε άλλο ποστ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.