Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός φορτίων ανέμου κατά EC1 - Προβλήματα και απορίες


 
george24

Recommended Posts

Μάλλον εννοείς τετρακλινεις. Μπορείς να κοιτάξεις και στο παρακάτω σύνδεσμο, νομίζω θα σε βοηθήσει.

 

http://www.civiltools.eu/client/ec1/application.html?locale=el#%CE%95%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE

Link to comment
Share on other sites

ναι τετρακλινεις εννοουσα...:)

 

το γνωριζω το site και ευχαριστω...αλλα τι γινεται ομως..επειδη οι στεγες ειναι μεταξυ 15 και 30 μοιρων εχουμε και θετικους εξωτερικους συντελεστες.οποτε τι γινεται?ποσοι συνδυασμοι προκυπτουν.στο βιβλιο του ερμοπουλου λεει...δεν επιτρεπεται αναμιξη θετικων και αρνητικων τιμων...δηλαδη ας πουμε οτι εχουμε ανεμο με θ=0.και γωνια στεγης 20 μοιρες.

υπολογιζω συντελεστεσ f g h i j k l m n.ωραια ως εδω.ομως οι f g h εχουν και θετικεσ τιμεσ.οποτε εν τελει η ερωτηση ειναι.

παιρνω μια φορα ολες τισ τιμεσ αρνητικες.εστω οτι θελω να παρω και την περιπτωση που f g h ειναι θετικα.για την υπολοιπη στεγη θεωρω i=j=k=l=m=n=0 ή χρησιμοποιω τισ αρνητικεσ τιμεσ?αυτη ειναι η απορια μου....συγγνωμη αν κουρασα...

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για πραγματική μελέτη ή για καμιά εργασία σε σχολή?

 

Αν το πας by the book πρέπει να πάρεις όλους του συνδυασμούς...

Link to comment
Share on other sites

προκειται για πραγματικη μελετη.ο προβληματισμοσς μου ειναι ο εξης:

 

μπορω να φορτισω μια κατασκευη τρισδιαστατα με βαση το λογισμικο που χρησιμοποιω.οπως καταλαβαινω τα σχηματα που εχει ο ευρωκωδικας για τις στεγες και τους τοιχους για θ=0,90,180,-90 αντιστοιχει το καθενα σε μια περιπτωση φορτισης.(βεβαια σε ορισμενες περιπτωσεις δεν εχεις τεσσερις εχεις παραπανω αναλογα με την κλιση.)

υπολογιζω τους συντελεστες της εξωτερικης πιεσης.αυτο ειναι το ευκολο.στη συγκεκριμενη περιπτωση δε μπορω να βρω αναλυτικα τα ανοιγματα οποτε χρησιμοποιω cpi=+0.2 ή cπι=-0,3.ο κανονισμος λεει οποιο εινια δυσμενεστερο.δηλαδη?παιρνω μια φορα το cpi θετικο, βρισκω την τελικη πιεση, φορτιζω τη στεγη μου για θ=0,90,180,-90 και ετσι εχω 4 φορτισεις?και μετα παλι το ιδιο με cpi αρνητικο?δηλαδη 8 φοορτισεις?οι οποιες μπορει να ειναι και περισσοτερες αν πχ τα f g h στις τετρακλινεισ στεγες εχουν και θετικες τιμες δηλαδη αμεσως παμε στουσ 16 συνδυασμους.βεβαια για θ=90 και θ=-90 ή για θ=0 και θ=180 ειναι η ιδια αλλα εστω οτι για το τυπικους λογους το παιρνω καθε ενα χωριστα.και επιπλεον οταν ας πουμε σε μια στεγη 18 μοιρων εχω f g h με θετικες και αρντικεσ τιμεσ και i j k l m n με αρνητικες, για θ=0 φορτιζω πχ τη μια επιφανεια με τα fgh αρνητικα και τα υπολοιπα ijklmn με τισ αρνητικεσ τιμεσ που εχουν και μετα στη δευτερη περιπτωση οπου τα fgh ειναι θετικα παιρνω τα ιξκλμν=0 ή με τισ αρνητικες τους τιμες?????

 

και επισης αν μπορει κανεια να μου εξηγησσι αυτο που λεει για τα cpi ο κανονισμος;οποιο ειναι δυσμενεστερο .αυτο ειναι κατι που εγω προβλεπω η που θα βγει απο τα αποτελεσματα της αναλυσησ?δηλαδη για μια βαρια ξυλινη στεγη οπου δεν εχω περιπτωση υφαρπαγης αυτο που μου λεει ο κανονισμος ειναι να χρησιμοποιησω μονο το αρνητικο cpi ωστε να μου δωσει μεγαλυτερο κατακορυφο φορτιο

 

και επειδη διαβασα και για τα din στο φορουμ μπορει να πει κανεισ πωσ γινεται η φορτιση με βαση αυτον τον κανονισμο?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

προκειται για πραγματικη μελετη.ο προβληματισμοσς μου ειναι ο εξης:

 

μπορω να φορτισω μια κατασκευη τρισδιαστατα με βαση το λογισμικο που χρησιμοποιω.οπωσ καταλαβαινω τα σχηματα που εχει ο ευρωκωδικας για τισ στεγες και τουσ τοιχουσ για θ=0,90,180,-90 αντιστοιχει το καθενα σε μια περιπτωση φορτισης.(βεβαια σε ορισμενεσ περιπτωσεισ δεν εχεισ τεσσερις εχεισ παραπανω αναλογα με την κλιση.)

υπολογιζω τουσ συντελεστεσ τησ εξωτερικης πιεσης.αυτο ειναι το ευκολο.στη συγκεκριμενη περιπτωση δε μπορω να βρω αναλυτικα τα ανοιγματα οποτε χρησιμοποιω cpi=+0.2 ή cπι=-0,3.ο κανονισμοσ λεει οποιο εινια δυσμενεστερο.δηλαδη?παιρνω μια φορα το cpi θετικο, βρισκω την τελικη πιεση, φορτιζω τη στεγη μου για θ=0,90,180,-90 και ετσι εχω 4 φορτισεις?και μετα παλι το ιδιο με cpi αρνητικο?δηλαδη 8 φοορτισεισ?οι οποιεσ μπορει να ειναι και περισσοτερεσ αν πχ τα f g h στις τετρακλινεισ στεγες εχουν και θετικεσ τιμεσ δηλαδη αμεσωσ παμε στουσ 16 συνδυασμουσ.βεβαια για θ=90 και θ=-90 ή για θ=0 και θ=180 ειναι η ιδια αλλα εστω οτι για το τυπικουσ λογουσ το παιρνω καθε ενα χωριστα.

 

 

μέχρι εδώ σωστά. Παρακάτω πρέπει να το σκεφτώ για κι εγω μπερδέυτηκα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω dratsiox.επομενως και για το din εχω τισ ιδιες παραπανω αποριεσ με τον ευρωκωδικα...;)

 

Χαχαχα, "σκόραρες", σωστός ;)

Link to comment
Share on other sites

bound αν η στέγη είναι αντικείμενο διπλωματικής εργασίας τότε ναι πρέπει να τα κάνεις σχεδόν όλα αυτά που λες.

Αν όχι τότε πρέπει να βάλεις το μυαλό σου κάτω και να σκεφτείς αν όλα αυτά έχουν νόημα.

Για μένα δεν έχουν.

Βγάλε τα δυσμενέστερα μετά από σκέψη και εφάρμοσε τα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.