Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός φορτίων ανέμου κατά EC1 - Προβλήματα και απορίες


 
george24

Recommended Posts

Γιατί έχω την αίσθηση οτι οι ευρωκώδικες ακολουθούν τους υπολογιστές και όχι οι υπολογιστές τους ευρωκώδικες?

 

Panos

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου

(Πόσο απλά ήταν πρώτα και πόσο σύνθετα είναι τώρα)

Link to comment
Share on other sites

terry,

Προς το παρόν βολεύομαι με τον Ερμόπουλο,αλλά για το συγκεκριμένο δεν βγάζω συμπέρασμα.

Διαισθήτικα λέω ότι δεν πρέπει να εφαρμόζονται μαζί.

Την συνισταμένη περισσότερο την βλέπω για γενικό έλεγχο ισορροπίας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από το βιβλίο του Ερμόπουλου δεν μπόρεσα να εξάγω περισσότερα απ'όσα εξήγαγα από τον ίδιο τον ΕΚ1 ... Ποιός ξέρει ; ίσως και ο Ερμόπουλος να είχε τις ίδιες αποροίες με 'μένα !

Προσπαθώντας να απαντήσω ο ίδιος τα ερωτήματά μου : ...

 

Α) Ναι .

Β) Μάλλον ναι .

Γ) Ο μόνος τρόπος για να εξηγήσω τα λεγόμενα του ΕΚ1 (αλλά καί του Ερμόπουλου) είναι να εκλάβω πως ως "ανοίγματα" ο ΕΚ εννοεί "μονίμως ανοιχτά ανοίγματα" . Βλέπω μάλιστα πως και άλλοι έχουν αυτήν την άποψη :

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=6489&page=4

Οπότε η απάντηση είναι , τουναντίον όχι .

Δ) Μάλλον όχι . Δε νομίζετε ; Προσωπικά νομίζω πως οι τύποι θα έπρεπε να έχουν ένα μείων . Για παράδειγμα , η εσωτερική πίεση με διπλάσια ανοίγματα θα έπρεπε να είναι :

Cpi = - 0,75Cpe

και αυτό διότι αν δεν βάλουμε το μείων (ώστε να ξαναντιστραφεί με το μείων στην τελική πίεση) , τότε η τελική πίεση

Wtot = We - Wi

θα μειώνεται , διότι η εσωτερική πίεση θα αλληλοεξουδετερώνετα με την εξωτερική ,,, τη στιγμή που το σκεπτικό είναι πως με δεσπόζουσα πλευρά ο αέρας στο "σπρώχνει / τραβάει" ΚΑΙ από μέσα , δηλαδή η συνολική πίεση θα πρέπει να αυξάνεται , όχι να μικραίνει ...

Ε) Δεν ξέρω . Ίσως να πρόκειται για λάθος λέξη . Πάντως και στα αγγλικά που το κοίταξα , έτσι το γράφει (ανοίγματα , αντί για πλευρές ή ζώνες κτιρίου) . Κάτι που ενισχύει την παραπάνω θεωρία (πέρι "μόνιμα ανοιχτά" ανοίγματα) , διότι δεν έχεις πώς να καθορίσεις Cpe σε ένα μόνιμα υπαρχτό άνοιγμα .

Ζ) Μάλλον ναι .

 

Θα ήθελα να πω και άλλα , αλλά αναγκάζομαι να κλείσω , διότι η καταραμένη η ΔΕΗ αποφάσησε να μου διακόψει το ρεύμα ( που να τη χέ... τις διακοπές .... ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ... ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ... ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ...)

Link to comment
Share on other sites

...που γίνονται 12 για δικλινείς στέγες (σύνηθης περίπτωση στα μεταλλικά)

 

Kανεις λαθος...!!!!

Ξεχνας τα θετικα Cpe !!!!! για τις στεγες...

 

 

iliekater

Εχει και παραδειγματα στο βιβλιο..

Αλλα και παλι σου λεω για την εσωτερικη πιεση μην το ψαχνεις πολυ..

Δεν μπορεις να καθεσαι σε καθε μελετη να μετρας εμβαδο ανοιγματων και δεσποζουσες πλευρες και δεν ξερω και γω τι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι , τα παραδείγματα είναι η ουσία , διότι κάτα τα άλλα ήταν αντιγραφή του ΕΚ !

Μιας και το έφερε η κουβέντα , μπορείς να πας λίγο στο παράδειγμα 16 , στη σελίδα 156 ; Εκεί λοιπόν , στο κάτω μέρος της σελίδας 157 και στην αρχή της σελίδας 158 υπολογίζει κάποια Cpe,10 . Τι είναι αυτά ; Π.χ. στο πρώτο Cpe,10 πολλαπλασιάζει τα Cpe με 0,75 και 0,25 . Τι είναι αυτό ... Βρίσκει κάποια Cpe πολλαπλασιάζοντας τα προηγούμενα Cpe :confused: ...

Link to comment
Share on other sites

Αφου το γραφει ρε συ..

Εσωτερικη πιεση υπολογιζει...

Κακως τα γραφει cpe..

Δες παρακατω πως το χρησιμοποιεί...

 

ΥΓ. Για τους κατακορυφους τοιχους που κοιταξα, πολλαπλασιαζει τα cpe με συντελεστη που εχει σχεση με το ποσοστο επι του συνολικου μηκους τις πλευρας.. (πχ η ζωνη Α ειναι 0.25 των 24μ...)

Λοιγικα πρεπει να τα πολλαπλασιασει με το 0.75 για να βρει τα cpi, αλλα δεν βλεπω να το κανει***...

 

***Ξεχασε να το κανει...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία · πάμε παρακάτω :

Πάλι στο παράδειγμα 16 . Η πλευρά ΚΛ , λέει , είναι ανοιχτή . Δεκτόν . Τότε γιατί λέει (σελ. 17 κάτω) πως "η επιφάνεια των ανοιγμάτων της ΚΛ είναι είναι τουλάχιστον διπλάσια της επιφάνειας των ανοιγμάτων στις αλλες πλευρές του κτιρίου" ; ; ; ;

Θέλω να πω , αν η πλευρά ΚΛ είναι ανοιχτή από τη μία άκρη έως την άλλη (έτσι την δείχνει και στο σχήμα) , τότε για ποιά ανοίγματα μιλάει , αφού όλη πλευρά είναι ανοιχτή ! Αν , πάλι , με το ότι είναι "ανοιχτή" , θέλει να πει ότι απλά έχει ανοίγματα επάνω της , τότε θα έπρεπε και η ΚΛ να έχει ανεμοπίεση (κάτι που στο παράδειγμα δεν έχει ... ) .

Ούτε έτσι , ούτε αλλιώς ...

Link to comment
Share on other sites

Kανεις λαθος...!!!!

Ξεχνας τα θετικα Cpe !!!!! για τις στεγες...

Επιμένω κι εγώ.

@Τerry,

Παράδειγμα

Βιοτεχνικό με κύρια πλαίσια κατά x , κλίση στέγης κατά x-x' και κορφιάς κατά y-y'. Στέγη δικλινής. (σύνηθης περίπτωση όπως είπα και πριν βιοτεχνικών)

 

Φορτίσεις ανέμου.

1. Διεύθυνση ανέμου x+

Περιπτώσεις 4.

2 για θετικές και αρνητικές πιέσεις στη στέγη.

2 για θετικές και αρνητικές εσωτερικές πιέσεις.

2. Διεύθυνηση ανέμου x-

Περιπτώσεις 4.

2 για θετικές και αρνητικές πιέσεις στη στέγη.

2 για θετικές και αρνητικές εσωτερικές πιέσεις.

3.Διεύθυνση ανέμου y+

Περιπτώσεις 2.

1 για αρνητικές πιέσεις στη στέγη.

2 για θετικές και αρνητικές εσωτερικές πιέσεις.

4.Διεύθυνση ανέμου y-

Περιπτώσεις 2.

1 για αρνητικές πιέσεις στη στέγη.

2 για θετικές και αρνητικές εσωτερικές πιέσεις.

 

Σύνολο 12.

Κι εμένα το Robot 16 φορτίσεις μου βγάζει αλλά οι 4 είναι κοινές.

Για λόγους συντομίας συνήθως το αφήνω στο τεύχος.

για θ=0 (διεύθυνση ανέμου)έχεις και θετικές και αρνητικές πιέσεις στις στέγες

για θ=90 έχεις μόνο αρνητικές πιέσεις στη στέγη.

u90y.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.