Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός φορτίων ανέμου κατά EC1 - Προβλήματα και απορίες


 
george24

Recommended Posts

και εδω ειναι το προβλημα. ποιες ειναι οι διαφορες του E1 με το ENV 1991-2-4?? εγω δεν ειδα καμια διαφορα στους τυπους.

Ισως θελει την μεγιστη τιμη της εντασης οταν ειναι σε σταση ???.

και υπαρχει περιπτωση ενα αντικειμενο σε σταση να δεχετε μεγαλυτερη πιεση απο οταν ειναι σε κινηση?

 

Eφόσον έχει βγει το ΕΝ1991 και το Εθνικό προσάρτημα , ισχύουν αυτά.

Υπάρχει και ΦΕΚ από το 2008 που καθιστά τους Ευρωκώδικες υποχρεωτικούς για τις μεταλλικές κατασκευές.

Το 0,40kN/m2 είναι μικρό......ούτε τον DIN δεν έπαιρνε τόσο λίγο ούτε το Β.Δ. του 1945.

Το καλύτερο εργαλείο για τον υπολογισμό της ανεμοπίεσης είναι το excel του Παναγιώτη.

Για δίρριχτη στέγη αναλύει τα φορτία ανά τεγίδες , μηκίδες κτλ.

 

Διαφορές υπάρχουν με το ΕΝV.

Π.χ. οι βασικές ταχύτητες ανέμου είναι 27m/sec και 33m/sec και όχι 30m/sec και 36m/sec.

Link to comment
Share on other sites

SemiRigid, λέει access denied!

 

Κάποιο άλλο link για το πρόγραμμα?

 

Για δες τώρα.

http://www.arcelormi...780070221e2845c

 

Πες όμως μετά και κάνα σχολιάκι. Από περιέργεια πιο πολύ...

Edited by SemiRigid
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! Είναι από τις πολύ λίγες φορές που χρησιμοποιώ αυτή τη φράση!...

 

Αναλυτικότατο, επιστημονικότατο, φιλικό ως προς τη χρήση, από τον λίγο χρόνο που είχα στη διάθεσή μου για να το δω!

 

Θα επανέλθω με εντυπώσεις αφού το δω ενεδελεχώς, ειδικά μετά από καμιά μελέτη για βιομηχανικό....

Link to comment
Share on other sites

Ε μα τι λέμε....

Άμα δεις και από το πρώτο μου post έχω πάθει πλάκα και εγώ. Τρομερή ακρίβεια. Η μόνη παραδοχή που κάνει είναι ότι λύνει τα πλαίσια 2D χωρίς τεγίδες χιαστί κλπ. Κατά τα άλλα λαμβάνει τα πάντα υπόψη όπως έπρεπε να είναι με βάση τον EC3!. Το μόνο που θα ήθελα είναι να εξηγούσαν λίγο πώς διαστασιολογούν τα haunched regions.

Link to comment
Share on other sites

Για δες τώρα.

http://www.arcelormi...780070221e2845cΠες όμως μετά και κάνα σχολιάκι. Από περιέργεια πιο πολύ...

 

+1 Ευχαριστούμε συνάδελφε.

Πρέπει να είναι η εξέλιξη του παλιού απλού portal..........

Eίναι καλό για μία αρχική προεκτίμηση.

Θα τσεκάρω τα φορτία ανέμου.

Το καλό είναι ότι πέρα από δίρριχτη στέγη , έχει και πολύστυλα πλαίσια.

Άντε να βγει κάτι και για τετράρριχτη στέγη.

Link to comment
Share on other sites

...Το μόνο που θα ήθελα είναι να εξηγούσαν λίγο πώς διαστασιολογούν τα haunched regions.

 

Δεν υπάρχει λόγος για τέτοιας μορφής ακρίβεια, πόσο μάλλον σε επίπεδο προδιαστασιολόγησης.... Για τις ενισχύσεις, τις "φαλτσογωνιές" που λέμε, μπορείς να παίρνεις σαν μήκος ενίσχυσης μεταξύ 0,05 και 0,10 του ανοίγματος L, και για ύψος ενίσχυσης ένα 0,80-1,00 της βασικής διατομής του ζυγώματος. Τα παραπάνω που παρέθεσα είναι από το βιβλίο "Σχεδιασμός Δομικών Έργων από Χάλυβα" της..."τριανδρίας", που κάναμε στο Πολυτεχνείο...

 

Άντε να βγει κάτι και για τετράρριχτη στέγη.

 

Αν βγει σε επόμενη έκδοση να λύνει και γερανογέφυρα, πάω πάσο...εγώ θα το χρησιμοποιώ και για κανονικές μελέτες, όχι μόνο προμελέτες...Χαχαχα!!!

 

Πρέπει να είναι η εξέλιξη του παλιού απλού portal..........

 

Ναι, όντως!....

 

Το καλό είναι ότι πέρα από δίρριχτη στέγη , έχει και πολύστυλα πλαίσια.

 

Φοβερό ατού! Πραγματικά συμφωνώ!....

Edited by nikoscivil
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.