Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός φορτίων ανέμου κατά EC1 - Προβλήματα και απορίες


 
george24

Recommended Posts

Κάνουν κάποιο αυτόματο refresh του λινκ όταν αντιληφθούν πολλά downloads. Καλύτερα να το κατεβάζετε από εδώ

http://www.arcelormittal.com/sections/en/news/news-detail/news/new-software-portal-v100.html

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

Λαθος λινκ. αυτο ειναι το σωστο

http://www.arcelormi...ortal-v100.html

επείδη πιθανόν το πρόβλημα με τα λινκ να γίνεται συνέχεια, το καλύτερο που μπορεί να κάνει κανείς είναι να γράψει στο google arcelormittal portal+

τα πρώτα site που θα του εμφανίσει λογικά θα κάνουν την δουλειά

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ετοιμάζω μια ανανέωση στο excelaki που έχω φτιάξει για ανεμοπίεση. Θα το ανεβάσω στα downloads οσονούπω...

Βασικά προσπαθώ να λύσω ένα πρόβλημα που θα μου λύσει τα χέρια: Πως θα βρίσκει το πρόγραμμα μόνο του το Cpe (με την αντίστοιχη διπλή γραμμική παρεμβολή) από τους πίνακες δίνοντας του μόνο την γωνία.

 

Το πρόγραμμα είναι απολύτως ελεγχόμενο και ελέγξιμο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά ο EC1 είναι υποχρεωτικός ή όχι. Είμαι σίγουρος πως είναι αλλά δεν μπορώ να βρω πότε ψηφίστηκε. Λέτε να φταίει το Αλτσχάϊμερ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Θα ήθελα την άποψη σας για το παρακάτω θέμα. Έχω μια κάτοψη ενός βιομηχανικού κτιρίου το οποίο χωρίζεται σε 3 ανεξάρτητα στατικά τμήματα. Για τον υπολογισμό του ανέμου σύμφωνα με EC1 θεωρώ ότι θα πρέπει να αντιμετωπιστεί σαν ενιαίο σύνολο η κατασκευή, ασχέτως εάν η στατική επίλυση για το κάθε τμήμα είναι ξεχωριστή. (1ο θέμα) Επίσης η κάτοψη του κτιρίου δεν είναι ορθογωνική (όπως φαίνεται και στην εικόνα). Επειδή ο κανονισμός δεν αναφέρεται σε τέτοιες περιπτώσεις, ποια πιστεύετε ότι μπορεί να είναι μια προσέγγιση για την επίλυση του θέματος.

1znqyko.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά ο EC1 είναι υποχρεωτικός ή όχι. Είμαι σίγουρος πως είναι αλλά δεν μπορώ να βρω πότε ψηφίστηκε. Λέτε να φταίει το Αλτσχάϊμερ;

Για τα μεταλλικά κτίρια ναι. Για τις γέφυρες επίσης, διατηρώντας μια επιφύλαξη αν είναι σε παράλληλη ισχύ με τους DIN-FB. Βέβαια οι διαφορές είναι μικρές...

Για κτίρια από σκυρόδεμα, ισχύει ότι και για τους υπόλοιπους Ευρωκώδικες.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει ένα excel για υπολογισμό ανεμοπιέσεων, εδώ υπάρχει ένα καλό download. (Πρέπει να κάνετε εγγραφή στο φόρουμ...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.