Jump to content

Lazaros Papadopoulos

Members
  • Content Count

    23
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

0 Ουδέτερη

5 Followers

About Lazaros Papadopoulos

  • Rank
    Νέο Μέλος

Profile Information

  • Φύλο
    Άντρας
  • Τοποθεσία
    Θεσσαλονίκη
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
  1. Καλημέρα, και καλή χρονιά σε όλους, έχω περίπτωση ιδιοκτήτη ΑΜΕΑ με ποσοστό αναπηρίας 80% και άνω ο οποίος έχει στην κατοχή του εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο. Στο αγροτεμάχιο αυτό έχει εκδώσει οικοδομική άδεια για ανέγερση ενός 2όροφου κτιρίου. Στην πράξη έχουν γίνει υπερβάσεις σε αυτό το κτίριο και έχει κατασκευαστεί ακόμη ένα. Το ερώτημά μου είναι με βάση το άρθρο 103 παρ. 1 λαμβάνουν μειωτικό συντελεστή όλα τα τμ μέτρα ή θα πρέπει να γίνει έλεγχος με βάση το άρθρο 100 παρ. 12?
  2. Πλέον ποια είναι αρμόδια υπηρεσία για την χορήγηση έγκρισης υπαγωγής σε ΠΠΔ για ξενοδοχεία; Από την στιγμή που έχει καταργηθεί πλέον η κάθε είδους έγκριση από τον ΕΟΤ. Καταθέτεις τον φάκελο με τα δικαιολογητικά για την ΠΠΔ κατευθείαν στην ΥΔΟΜ με την άδεια δόμησης;
  3. Εγώ έχω βάλει όλο το ποσό στον κωδικό 276. Όπως ο κάθε δημόσιος υπάλληλος δίνει δικιά του ερμηνεία στο νόμο έτσι και εγώ κρίνω ότι πουθενά στο νόμο δεν διευκρινίζει ότι τα φυσικά πρόσωπα είναι μόνο οι επιτηδευματίες. Όσο αφορά την εγκύκλιο που προαναφέρθηκε σε πρηγούμενα post, εγώ τουλάχιστον όσο και να έχω ψάξει δεν έχω βρεί κάτι.
  4. Το Μ.Τ.Σ. δεν είναι Ν.Π.Δ.Δ. ώστε σύμφωνα με το άρθρο 16 του Ν. 4178 να ισχύει η κατά παρέκκλιση των οριζομένων στο άρθρο 2 για την υπαγωγή στο νόμο;
  5. Καλό είναι να συμμετέχουμε στην διαβούλευση και να επισημάνουμε αυτά τα προβλήματα που συζητάμε εδώ μήπως και αλλάξει τελικά κάτι. Διότι αυτοί που γράφουν το νόμο, όπως είναι γνωστό, δεν έχουν ιδέα από τα προβλήματα που δημιουργούνται στην πράξη από τις διατάξεις αυτές.
  6. Και εγώ αυτή την απορία - σκέψη έχω. Εάν ισχύει κάτι τέτοιο θα πρέπει να μην γίνονται άλλο δηλώσεις στον 4178 αλλά να περιμένουμε την εφαρμογή του νέου νόμου.
  7. Το κλειδί στην παραπάνω διατύπωση πιστεύω ότι είναι η λέξη εμπρόθεσμα. Με βάση τα όσα ισχύουν, ο μηχανικός έχει την δυνατότητα να ανεβάσει όλα τα δικαιολογητικά 2 χρόνια μετά την καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής στον Ν. 4178/13, άρα 2/10/2018. Τώρα έαν ο ιδιοκτήτης έχει ληξιπρόθεσμες δόσεις ίσως να χρειαστεί η μεταφορά της δήλωσης.
  8. Μπράβο συνάδελφε. Πολύ καλή δουλειά
  9. Καλημέρα. Μου έχει ανατεθεί τοπογραφικό διάγραμμα για κληροτεμάχιο από διανομή το οποίο από την μία πλευρά του οριοθετείται με ρέμα. Το ρέμα έχει πλέον οριοθετηθεί και δεν ταυτίζεται με αυτό της διανομής και έχει μπει εντός του κληροτεμαχίου. Σε αυτή την περίπτωση θεωρώ ότι υπάρχει απαλλοτρίωση, αφού το ρέμα θεωρείται κοινόχρηστο χώρος, με αποτέλεσμα να ελαττωθεί το εμβαδόν του κληροτεμαχίου;
  10. Καλημέρα. Δεν ξέρω εάν έχει ξανασυζητηθεί και συγγνώμη εαν επαναλαμβάνεται η ερώτηση αλλά για δηλώσεις του 4014 που δεν έχουν ανέβει καθόλου δικαιολογητικά ούτε καν υπέυθυνες δηλώσεις και έχει γίνει μεταφορά στον 4178 απαιτούνται να ανεβούν και οι υπεύθυνες δηλώσεις για ένταξη στο 4014 και της μεταφοράς ή πλέον ανεβάζουμε μόνο ότι απαιτεί ο 4178;
  11. Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν και τι δικαιολογητικά απαιτούνται για την άδεια λειτουργίας καταστήματος χονδρικού και λιανικού εμπορίου ανταλλακτικών αυτοκινήτων. Ενδιαφέρεται ένας φίλος να ανοίξει και μου έχει ρωτήσει εάν χρειάζεται τίποτα από μηχανικό. Συγγνώμη εάν τυχόν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αλλά όσο έχω ψάξει στο forum δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο. Ευχαριστώ...
  12. Καλημέρα. Έχω μια περίπτωση κτίσματος το οποίο κατασκευάσθηκε με οικοδομική άδεια για προσθήκη ορόφου και στέγης. Η προσθήκη του ορόφου έγινε κανονικά ενώ η στέγη κατασκευάσθηκε η μισή κατά το χρόνο ισχύος της άδειας. Είχαν γίνει κάποιες παραβάσεις όπως κλείσιμο Η/Μ, υπέρβαση ύψους και στο κτίριο και στο ύψος της στέγης με βάση την άδεια. Όλες οι παραβάσεις έχουν ενταχθεί στο 4014. Ο ιδιοκτήτης θέλει τώρα να αποπερατώσει την στέγη. Πήγε να το κάνει χωρίς άδεια αλλά τον κατήγγειλε ο γείτονας και τώρα τρέχει και δεν φτάνει. Το θέμα είναι ότι η υπάρχουσα στέγη έχει κατασκευασθεί με μεγαλύτερο ύψος από το προβλεπόμενο και το ίδιο θέλει να γίνει και για το κομμάτι που θέλει να κατασκευάσει τώρα ώστε να ολοκληρωθεί. Έχει προλάβει να βάλει είδη κάποια από τα ξύλα του φέροντα οργανισμού της στέγης. Αρχικά είχα σκεφτεί να ζητήσω έκδοση άδειας αποπεράτωσης αυθαιρέτου κατασκευής αλλά από το λίγο ψάξιμο έχω συμπεράνει ότι σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί να εκδοθεί. Από την άλλη το να εκδοθεί άδεια δόμησης πάλι δεν γίνεται αφού επιμένει να κατασκευάσει την στέγη με το ίδιο υπάρχον ύψος που έχει γίνει το ήδη κατασκευασμένο κομμάτι. Καμία ιδέα για την αντιμετώπιση του θέματος; Ευχαριστώ
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.