Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός φορτίων ανέμου κατά EC1 - Προβλήματα και απορίες


 
george24

Recommended Posts

Σε αντιστοιχη ξυλινη κατασκευη, σε καθε διαδοκιδα ειχα βαλλει μεταλλικη λαμα (3χιλ) σε ολο το μηκος και ειχα πιασει με ξυλοβιδες τη λαμα (αφου την ειχα κανει σουρωτηρι) μαζι με την καλαμωτη πανω στη διαδοκιδα.

Πιθανον με τρυπανοβιδες να μπορουσες να το κανεις και συ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας Κυριοι.

ΠΟΛΛΑ μπραβο για το site σας.

 

Αφου εχω διαβασει και τις 17 σελιδες του συγκεκριμενου threat ! εχω να ρωτησω.

 

Αναπτυσω μια μεταλλικη κατασκευη η οποία θα δεχετε ανεμους (Ορθογωνικης διατομης χωρις ανοιγματα) .

 

Ο τυπος που πρεπει να χρησιμοποιησω ειναι ο εξης

 

Fw = qref* Ce(Ze)*Cf*Cd*Aref

 

το προβλημα μου ειναι οτι μετα απο διαβασμα του EC1-4 οι τιμες για τα

qref (μεση τιμη πιεσης Ανεμου)

CeZe,Cf,Cd

πρεπει να τα βρω απο το εθνικο παρατημα αλλα δεν μπορω να το βρω και να το κατεβασω.

προσπαθησα να το δω και στα downloads και χαθηκα...

 

εχει καποιος καποιο μπουσουλα με τις τιμες για την Ελλαδα?

 

επισης επειδη δεν εχω ξαναασχοληθει με ανεμους, μια μεση πιεση 0,4 ΚΝ/m2 ειναι μικρη-λογικη-υπερβολικη τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Τo qref εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την ταχύτητα του ανέμου. Ορισμένες εταιρείες για τον υπολογισμό των βάσεων υποθέτουν οριζόντια ταχύτητα ανέμου τα 41.66 m/s (150km/h). Η mecasolar για τον υπολογισμό των trackers υποθέτει 140km/h.

Ένας ελεγκτής φωτοβολταϊκών συστημάτων προτείνει για τον σχεδιασμό μια ταχύτητα της τάξεως των 50m/s.

 

Εδώ με ταχύτητα ανέμου τα 27m/s (φωτοβολταϊκή κατασκευή ύψους 2.6m) υπολογίζει πίεση λόγω του ανέμου 0.656kN/m2

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το βιβλίο του Ερμόπουλου για τον ΕΚ1 όπου υπάρχουν όλα το φορτία με το εθνικό προσάρτημα. Αυτήν την στιγμή είμαι εκτός Αθηνών και δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά στη θέση σου θα αγόραζα αυτό το βιβλίο το οποίο είναι και πολύ φτηνό και έχει και παραδείγματα για όλες τις φορτίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Ευχαριστω για τις απαντησεις και οντως πηρα το βιβλιο και υπολογισα τον τυπο.

 

αλλα εχω ακομα ενα θεμα.

 

Συμφωνα με την μελετη που κανω, η κατασκευη που εχω οταν ειναι σε κινηση οι δυναμεις υπολογιζονται απο τον τυπο τον οποιο εγραψα στο προηγουμενο ποστ και υπολογισα.

 

Οταν ομως η κατασκευη ειναι σε σταση τοτε πρεπει να υπολογισω τiς δυναμεις με το ENV 1991 2-4 (συμφωνα με την οδηγια που χρησιμοποιω)...

 

και εδω ειναι το προβλημα. ποιες ειναι οι διαφορες του E1 με το ENV 1991-2-4?? εγω δεν ειδα καμια διαφορα στους τυπους.

Ισως θελει την μεγιστη τιμη της εντασης οταν ειναι σε σταση ???.

και υπαρχει περιπτωση ενα αντικειμενο σε σταση να δεχετε μεγαλυτερη πιεση απο οταν ειναι σε κινηση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

....

Το θεμα με τον ανεμο τον ελυσα με την επιλογη καταλληλου λογισμικου..

Το εχω ΚΑΡΑΤΣΕΚΑΡΕΙ για ολες τις περιπτωσεις (μονοριχτες στεγες, διριχτες, τετραριχτες, τα παντα ολα...)...Οποτε δεν το τσεκαρω πλεον...

......

 

Μήπως μπορείς να προτείνεις κάποιο λογισμικό το οποίο θεωρείς αξιόπιστο;

Ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Να δω τι άλλο θα βγάλουν στην arcelormittal. 100 σελίδες υπολογισμού του ανέμου με σχήματα παραδοχές κλπ. Συνδυασμοί φορτίσεων κανονικά και με τον νόμο. Αναφορές αναλυτικότατες. Έλεγχος φαινομένων 2ης τάξης με buckling analysis. Καθολικές ατέλειες. Haunch regions. Προσδιορισμός ανοιγμάτων με γραφικό τρόπο. Μεσοπατώματα. Πολλαπλά ανοίγματα. Από τα λίγα καλά free προγράμματα. Για προδιαστασιολόγηση τυπικων βιομηχανικών άψογο.

 

Ένα μεγάλο μπράβο στην CTICM. Αυτό είναι βοήθεια στον μηχανικό. Όχι βγάζω ένα πρόγραμμα με λεφτά του λαού και μετά το κρατάω για πάρτη μου (δες πανεπιστήμια κλπ).

 

Θέλω εντυπώσεις μάγκες....

 

Αν θέλουν οι mods ας το βάλουν σε άλλο τοπικ το ποστ. Απλά έχει και αναλυτικό υπολογισμό ανέμου

 

http://www.arcelormi...a5372b989ff64a2

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.