Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός φορτίων ανέμου κατά EC1 - Προβλήματα και απορίες


 
george24

Recommended Posts

Πιεσεις εφαρμοζεις και εισαι οκ..

Βρισκεις και επιφανειες επιρροης για καθε μελος και κανεις την πιεση γραμμικο φορτιο..

Τελος..

Και πολυ ασχοληθηκες με τον φιλο μου τον κ. Ανεμο...

Link to comment
Share on other sites

Όπως το διαβάζω και εγώ , αυτό καταλαβαίνω , πως μπορείς είτε έτσι είτε αλλιώς (ή μόνο "αλλιώς" για κάποια στοιχεία) , αλλά ρωτάω για καλό και για κακό · απλά είδα ότι ο ευρωκώδικας ασχολήθηκε αρκετά σε θέματα δυνάμεων (συντελεστές δύναμης Cf , συνδιασμένος συντελεστής CsCd κτλ ...) γι'αυτό και απορώ .

 

Terry , όταν λες "Βρισκεις και επιφανειες επιρροης για καθε μελος και κανεις την πιεση γραμμικο φορτιο.." τι εννοείς ; Που κάνουμε αναγωγή του φορτίου επιφάνειας σε επιμέρους πλαίσια ;

 

Δυστηχώς όσο πιο πολύ ασχολούμαι τόσες πιο πολλές αποροίες έχω . Να , για παράδειγμα :

α) Οι ψηλοί τοίχοι (που έχουν ύψος h > 2b) χωρίζονται σε περισσότερες καθύψος ζώνες . Κάτω και πάνω μία ζώνη ύψους b και στη μέση κάποιες ζώνες με ύψος h_strip . Ωραία , αλλά σε πόσες φέτες h_strip θα "κόψω" ενδιάμεσα το κτίριο ;

β) Ας πούμε πως έχουμε ένα κλασσικό ισόγειo μεταλλικό κτίριο :

0000p.png

Το ερώτημα είναι , τι γίνεται σε ένα κτίριο με περισσότερα ανοίγματα ; Θέλω να πω , πώς καθορίζονται οι ζώνες A , B , C ; Παίρνουμε ως εγκάρσια διάσταση d το διπλάσιο των ανοιγμάτων και ξανακαθορίζουμε την απόσταση e με την οποία επανακαθορίζουμε τις ζώνες ; Μήπως καθορίζουμε τις ζώνες αυτές ξεχωριστά για κάθε άνοιγμα (δεν νομίζω διότι έτσι χάνεται η ιδέα της κατανομής) . Πώς καθορίζονται λοιπόν οι ζώνες στους τοίχους όταν υπάρχουν περισσότερα ανοίγματα ;

 

Από το πρωί-πρώι (δεν είχαν ακόμα ανοίξει καλά τα βιβλιοπωλεία! ) έχω παραγείλει και το βιβλίο του Ερμόπουλου που συνέστησε ο φίλος μας ο Terry , αλλά ομολογώ πως δεν κρατιέμαι να περιμένω , γι'αυτό και πληρώνετε εσείς τα σπασμένα :) !

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε ο ανεμος με εχει ταλαιπωρησει πολλες φορες...

Βλεπεις εγω θελω ΕΚ1 ενω αλλοι μαγκες πανε με το ΒΔ του 45 και τελος..

 

Συγνωμη αλλα τωρα δεν εχω κουραγια να διαβασω τις ερωτησεις σου..

 

Το θεμα με τον ανεμο τον ελυσα με την επιλογη καταλληλου λογισμικου..

Το εχω ΚΑΡΑΤΣΕΚΑΡΕΙ για ολες τις περιπτωσεις (μονοριχτες στεγες, διριχτες, τετραριχτες, τα παντα ολα...)...Οποτε δεν το τσεκαρω πλεον...

 

Για την επιφανεις επιρροης κανεις το εξης..

Εστω οτι θες να φορτισεις τις τεγιδες σου..

Τις βαζεις ανα 1.5μ...Αρα η επιφανεις επιρροης 2η τεγιδα ειναι 1.5μ..Αρα το γραμμικο ειναι 1.5μ*πιεση ανεμου..

Τωρα αν στο λογισμικο σου μπορεις να βαλλεις επιφανειακο φορτιο και να το μεταβιβασει μονο του, τοτε δεν εχεις προβλημα...

 

ΥΓ Αντε τις διαβασα τις ερωτησεις σου..

α) τοιχος με υψος μεγαλυτερο απο 2 φορεςι το μηκος ΔΕΝ προκειται να σου τυχει..Αστο αυτο..

β)Τι εννοεις με περισσοτερα ανοιγματα...?? Δεν το επιασα αυτο...Αν μιλας για επαναλαμβανομενες στεγες, τοτε εχει καποιες διαταξεις εξτρα ο ΕΚ1...Διαβασε τις..

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Αντε τις διαβασα τις ερωτησεις σου..
Δεν άντεξες στον πειρασμό :D !

 

α) Μην το λες , όταν θα φτιάξω τον πρώτο ουρανοξύστη στο χωριό μου , θα σου πω εγώ :D !

Τέλος πάντων , ίσως να είναι και αυθαίρετος ο αριθμός , μιας και για κάθε λωρίδα επιλέγεται και αντίστοιχο ύψος αναφοράς .

β) Ναι , επαναλαμβανόμενες στέγες . Αλλά οι διατάξεις εκείνες μιλάνε για τη διόρθωση του Cpe στις στέγες , όχι στο τι γίνεται με τους τοίχους ...

Και , ορίστε , για να ρίξω έναν καταλύτη στη χημική αντίδραση :

Το αν στους πλευρικούς τοίχους θα έχουμε μόνο ζώνη A ή A και B ή A , B και C εξαρτάται από τις εξωτερικές διαστάσεις του κτιρίου . Και ερωτώ εγώ τώρα : τη διάσταση του κτιρίου που έχει π.χ. 3 ανοίγματα ( ℓ ) την λαμβάνω b ή d = 3 ή την λαμβάνω b ή d = ;

Link to comment
Share on other sites

Για τους τοιχους παιρνεις κανονικα τις διαστασεις της κατοψης...

Δεν πα να χει και 150 ζικ-ζακ η στεγη...

Και εφαρμοζεις κανονικα τις ζωνες Α,Β,C οπως προκυψουν αυτες...

Μην μπερδευεις τα d,b....αυτα εχουν να κανουν με τη φορα του ανεμου..

πχ b ειναι η διασταση εγκαρσια στον ανεμο....

 

ΥΓ. Συναφελφε αργει το βιβλιο του Ερμοπουλου???? Αυριο θα το εχεις???? :smile: :-)

Link to comment
Share on other sites

Ναι , τα d και b αντιστρέφονται ανάλογα με τη σειρά του ανέμου . Εγώ αναφέρομαι στη διάσταση .

Κοίτα , έφτιαξα ένα σχεδιάκι για να το εξηγήσω καλλύτερα :

0001dd.png

Γιατί ρωτάω εγώ αν παίρνουμε ως d όλη τη διάσταση με τα δύο ανοίγματα ; Διότι αν πάρουμε d = 24 (δηλαδή ολόκληρη την επίμαχη πλευρά) , τότε η ζώνη B (και ενδεχωμένως και η ζώνη C αν έχουμε και από αυτή) να εκτίνεται σε δύο ανοίγματα ! :

0002yo.png

 

Δεδομένου πως σήμερα το παράγγειλα , μάλλον θα έρθει από μεθαύριο . Οπότε καταλαβαίνεις :D !

Link to comment
Share on other sites

Καλα το καταλαβες..

το 24 θα παρεις ...

Αρα φυσικα και θα εκτινεται σε δυο ανοιγματα...

Ειπαμε τοιχος ειναι....δεν εχει σημασια η στεγη αν εχει και 150 ζικ-ζακ..

 

ΥΓ. iliekater εχεις καμια μελετη για μεταλλικο?? Μεγαλουτσικο φαινεται....

Θελω ποσοστο επι τις αμοιβης..Θα παρεις τα στοιχεια μου με πμ για την εντολη πληρωμης... :smile:

Αν δεν εχει μελετη και ρωτας εγκυκλοπαιδικα..τοτε κλεισε το Η/Υ και τραβα για καμια μπυρα να δεις κανα γκουχ-γκουχ... :smile:

Εχουμε κανει αλλοι και αλλοι με τον ανεμο...Μην μπεις στην παρεα μας... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Όχι , δεν πρόκειται για κάποια νέα μελέτη . Αλλά και να ήταν ... μεγαλούτσικο είπες :confused: ; Γιατί μεγαλούτσικο ;

 

Εντάξει , θα τη μοιραστούμε τη δουλειά . Αλλά εσύ θα πάρεις τον άνεμο και εγώ το χιόνι :) !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.