Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά δεδομένων από Γ.Υ.Σ.


Recommended Posts

Παρέλειψα κάτι πολύ σημαντικό να ρωτησω. Ποιά η χρησιμότητα δεδομένων αναλογικής μορφής?

 

Ας πούμε εντάξει εγω πάω και τα παίρνω, μετά τι? Πως μπορώ να τα αξιοποιήσω?

 

Ας πούμε ενα ψηφιακό αρχείο άνετα το υπερθέτεις σε ένα διάγραμμα AutoCAD και ανακτάς τις πληροφορίες που θές.

 

Ένας αναλογικός χάρτης όμως τι χρησιμότητα έχει? Απλά για να τον κοιτάω? Χαίρω πολύ, μπαίνω google και βλέπω την περιοχή που με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχεις κοιτάξει τον τιμοκατάλογο ε?

Απλούστατα παίρνεις τον αναλογικό χάρτη τον σαρώνεις κάνεις γεωαναφορά και από εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις ό,τι.

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω κοιτάξει, αλλίως δεν θα σκεφτόμουν καν την αναλογική μορφή. Νομίζω 200 ευρώ έχει τις Raster.

 

Πως σαρώνεις ολόκληρο τον χάρτη? Αυτό δεν σημαίνει περαιτέρω έξοδα. Άσε που δεν ξέρω και ποιά θα είναι η ακρίβεια τις σάρωσεις και τις γεωαναφοράς.

 

Αν το κάνει κάποιος μόνος του, μπορεί να πετύχει τις ίδιες ακρίβειες με αυτές που έχουν και οι ίδιοι στα ψηφιακά τους αρχεία?

Link to comment
Share on other sites

Πανεύκολα, υπάρχουν αρκετά φωτοτυπάδικα που δουλεύουν με μηχανικούς τα οποία έχουν σαρωτές για σχέδια. Η τιμή της σάρωσης είναι μικρή.

Όσον αφορά τις ακρίβειες που λές εξαρτάται για το προιόν που θέλεις. Αν θέλεις ένα πεντάρι έτσι και αλλιώς η ακρίβεια παραγωγής του ΔΕΝ είναι καλύτερη από μέτρο, άρα πόσο νομίζεις ότι μπορείς να χάσεις με τη σάρωση και τη γεωαναφορά?

Επομένως η αναλογική μορφή είναι η πιο συμφέρουσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ακόμα και τα 5άρια δεν προσφέρουν αξιόλογη μετριτική αξία τότε ποιος ο λόγος να τα χρησιμοποιείς? Απλώς για να υπερθέσεις ένα τοπογραφικό για να δεις που πέφτει? Ξαναλέω και με το Google δεν το κάνεις άνετα αυτό?

 

Απλώς ρωτάω για να γνωρίζω ποιά η ουσιαστική χρησιμότητας της απόκτησης τέτοιοων δεδομένων?

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές είναι ακόμα και τυπική η χρήση τους συνάδελφε, όπως στα τοπογραφικά που κατατίθενται σε δασικές υπηρεσίες οπού σου ζητάται εντοπισμός στο 1:5000 ή για εγκρίσεις από αεροπορία ή και γω δεν ξέρω σε πόσες άλλες περιπτώσεις. Ο εντοπισμός στο πεντοχίλιαρο ζητείται συχνά πυκνά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εντοπισμός γίνεται και μέσω google. Άμα υποβάλλεις το σχέδιο με υπόβαθρο google δεν το δέχονται?

 

Παρέπιπτωντος οι χάρτες της Γ.Υ.Σ. τι είδους είναι?

 

Ας πουμε για τα 5.000 ειναι γεωλογικοί,τοπογραφικοί,γεωγραφικοί?

Link to comment
Share on other sites

To goggle είναι σε άλλο προβολικό σύστημα (μπορεί κάποιος να το δει σε κάποιο άλλο σύστημα;)

 

Επίσης, πολλές υπηρεσίες έχουν κάποια "δεδομένα" τους σε 5άρια πχ ζώνες, όρια οικισμών, δήμων κλπ και έτσι μπορεις με το δικό σου εντοπισμό στο 5αρι να δεις που "πέφτεις".

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά το g.e. όσο και να μην το "δέχονται" επίσημα υπάλληλος σε υπηρεσία

(περιβάλλοντος) μου είχε ζητήσει κάποτε ανεπίσημα συντεταγμένες σε wgs 84 για να

ελέγξει για natura

προφανώς είχε τα kml αρχεία

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς anchelos αυτό που έχεις στο μυαλό σου είναι τα απλά τοπογραφικά. Τα 5άρια της ΓΥΣ μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σε άλλες τοπογραφικές εργασίες. Για παράδειγμα μπορώ να σε ρωτήσω πού θα βρείς υψομετρική πληροφορία? Ή θα αγοράσεις τα ΨΜΕ του Υπουργείου Γεωργίας ή θα ψηφιοποιήσεις τις ισουψείς των 5αριών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.