Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 08. Vba, Excel. Κώδικες προγραμματάκια, οδηγίες σύνταξης κώδικα


iovo

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε 64bitα windows 7 τρέχουν τα 32bitα προγράμματα.

Το αντίθετο φυσικά δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

οχι, εχω το civil 3d 2010 32bit εγκατεστημένο (σόρρυ που ειπα πρίν

απλά autocad, θεώρησα οτι είναι το ίδιο).Πάντως τα win 7 64bit που

έχω, πρόσεξα οτι έχουν 2 φακέλους για την εγκατασταση των

προγραμμάτων,εναν που ονομάζεται '' αρχεία εφαρμογών'' και άλλον έναν ''αρχεία εφαρμογών (x86)''. Το civil και οτι σχετικά παλαιό πρόγραμμα

εγκατέστησα (π.χ. παλαιά έκδοση winamp) μπήκαν στον δευτερο φάκελο,

οπότε χωρίς να το ψάξω ιδιαίτερα, πήρα δεδομένο οτι 32μπιτα προγράμματα

λειτουργούν σε 64άρι λειτουργικό.

 

Y.Γ.:σορρυ για το οff topic πλέον.... τελικά η πρόταση του terry για το

32bit module ισχύει????

 

edit: Στέφανε γράφαμε ταυτόχρονα.....

Link to comment
Share on other sites

Σε 64bitα windows 7 τρέχουν τα 32bitα προγράμματα.

Σαφώς!

Αλλά αν πας να βάλεις το ACAD 2010 ή 2011 x86 σε σύστημα x64 απλά δε θα σε αφήσει (και οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα που έχει παράλληλα και x64 έκδοση)

οχι, εχω το civil 3d 2010 32bit εγκατεστημένο (σόρρυ που ειπα πρίν

απλά autocad, θεώρησα οτι είναι το ίδιο).

Καμία σχέση, προφανώς δεν έχει αντίστοιχη x64 έκδοση

http://blog.civil3dreminders.com/2009/02/civil-3d-2010-64-bit.html

Y.Γ.:σορρυ για το οff topic πλέον.... τελικά η πρόταση του terry για το 32bit module ισχύει???

Ναι...

Ίσως χρειαστεί να εγκαταστήσεις και την άλλη έκδοση, εγώ πχ έχω εγκαταστήσει την Java και στις 2 εκδόσεις.

Κάποια προγράμματα χρησιμοποιούν την x86 και κάποια άλλα την x64

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, να σου πω την αλήθεια, για το Autocad αυγκεκριμένα, δεν είμαι 100% σίγουρος (δε θυμάμαι αν έχω κάνει κάτι τέτοιο).

Αλλά σε windows 7 64bit έχω εγκατεστημένο το 3ds max 32bit.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα posts #61 μέχρι και #76 , θα μεταφερθούν σύντομα σε ξεχωριστό thread διότι δεν σχετίζονται άμεσα με τη θεματολογία του παρόντος thread.

 

Θα υπάρξει και σχετικό link ώστε να συνεχιστεί εκεί η κουβέντα που σχετίζεται με τις ασυμβατότητες ανάλογα με την έκδοση.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Θα ήθελα πραγματικά την βοήθεια σας σε ένα ζήτημα που έχω. Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς:

1. Σε ποια γλώσσα είναι γραμμένο το πρόγραμμα στο τέλος (εννοείται ότι το πρόγραμμα δεν είναι ολόκληρο).

2. Που μπορώ να βρω την θεωρία για αυτή την γλώσσα. Υπάρχει κάποιο σχετικό site (στα ελληνικά αν είναι δυνατό);

 

Εγώ γνωρίζω ότι είναι ένας κώδικα με τον οποίο μπορώ να δημιουργήσω drop-down menu. Μακάρι να βρεθεί κάποιος που να γνωρίζει γιατί έψαξα σε δεκάδες βιβλιοπωλεία και δεν βρήκα κάτι σχετικό.

 

***MENUGROUP=TestProgram

***POP1

[NewAuto]

[Auto1]$I=TestProgram.Auto1 $I=*

 

***IMAGE

**Auto1

[Aut1]

[circle,circle1]^C^C-INSERT circle;scale;1;

[square,square1]^C^C-INSERT square;scale;1;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα ζήτημα που έχω.

 

Το πιο κάτω πρόγραμμα είναι γραμμένο σε γλώσσα AutoLISP. Που μπορώ να βρω λίγα λόγια (θεωρία) για το συγκεκριμένο σημείο (όχι για όλο το εύροσ της γλώσσας). Υπάρχει κάποιο σχετικό site (στα ελληνικά αν είναι δυνατό);

 

Μακάρι να βρεθεί κάποιος που να γνωρίζει γιατί έψαξα σε δεκάδες βιβλιοπωλεία και δεν βρήκα κάτι σχετικό.

 

***MENUGROUP=TestProgram

***POP1

[NewAuto]

[Auto1]$I=TestProgram.Auto1 $I=*

 

***IMAGE

**Auto1

[Aut1]

[circle,circle1]^C^C-INSERT circle;scale;1;

[square,square1]^C^C-INSERT square;scale;1;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Βιβλία τέτοια δύσκολα να βρείς στην Ελληνική γλώσσα. Παλαιότερα είχα ξεφυλλίσει το "Προσαρμόστε το Autocad στις απαιτήσεις σας" που είχε λίγη θεωρία. Δεν έμπαινε στα "βαθιά" όμως.

 

Το παράδειγμα που μας παρέθεσες ΔΕΝ είναι σε AUTOLISP αλλά στη γλώσσα περιγραφής MENU του AUTOCAD. Ουσιαστικά πρόκειται για 'Diesel Expressions' όπως τις ονομάζει το Autocad.

 

Τα βιβλία που κυκλοφορούν για τις νέες εκδόσεις , δεν επεκτείνονται σε τέτοια θέματα αλλά κυρίως στα νέα χαρακτηριστικά.

 

Πρέπει να έχω κρατήσει για λόγους "ιστορικούς" κάποιο σχετικό βιβλίο για Autocad 14 & Autocad 2000 . Μπορώ να δω και να σε ενημερώσω σχετικά αν ενδιαφέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.