Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 08. Vba, Excel. Κώδικες προγραμματάκια, οδηγίες σύνταξης κώδικα


iovo

Recommended Posts

To προσπάθησες?

Στο σχεδιαστικό ClarisCad (που τρέχει όμως στον mac) μόλις το επιβεβαίωσα. Και γίνεται πολύ εύκολα και γρήγορα.

Για κάθε κατηγορία δομικού υλικού δίνω διαφορετικο ID, αποθηκεύω το σχέδιό μου ως DATA και το διαβάζω στο Excel, οπότε σε στήλες παίρνω τα αναλυτικά στοιχεία του σχεδίου που έχω τσεκάρει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σίγουρος είμαι από πλευράς Autocad στο βαθμό που το ξέρω και το χρησιμοποιώ εγώ..Αν γίνεται με lispakia κτλ αυτό δεν το ξέρω αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα επί του θέματος ας μας βοηθήσει.

Εχω ψάξει για επιμετρητικό πρόγραμμα που να συνδέεται άμεσα με το Autocad ώστε πατώνατς lines ή poylines ή και points στο Autocad και να μεταφέρονται αυτόματα στο excel οι ιδιότητές τους όπως μήκος, area κτλ..τίποτα δεν εχω βρει...

Link to comment
Share on other sites

Με lisp μπορείς να εξάγεις σε αρχείο txt τις συντεταγμένες points του Autocad. Μετά τα περνάς στο Excel και κάνεις ότι θέλεις. Το lispaki μπορεί να εξάγει απόσταση, εμβαδόν κ.α.

 

Υ.Γ. Αυτό που λέει ο camelot γίνεται και στο AutoCAD, πιο δύσκολα όμως, με την διαδικασία εξαγωγής των δεδομένων των attributes.

Link to comment
Share on other sites

@ Παναγιώτης

 

Ο καιρός γαρ εγγύς.

 

Νομίζω ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να δοκιμάσετε και άλλον πολιτισμό. :)

Link to comment
Share on other sites

ALDEBARAN ωραίο excelaki...

Μάλλον δύσκολο μου φαντάζει σαν λογική αυτό που λέω. Τετοια lispakia για το aytocad που να επιλέγεις polyline και να βγάζεις τα properties πού μπορώ να βρω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.