Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
aeugenia

ΔΙΑΣΠΑΣΗ ΟΓΚΟΥ ΕΝΤΟΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 2000 ΚΑΤΟΙΚΩΝ

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΣΕ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 2000 ΚΑΤΟΙΚΩΝ

ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΙΝ ΤΟ ΦΕΚ 289/2011 ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 3 ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ ΛΟΓΩ ΔΙΑΣΠΑΣΗΣ ΟΓΚΟΥ?

ΕΧΩ ΟΓΚΟΥΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2000 Κ.Μ. ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΣΠΑΣΗ .ΕΙΜΑΙ ΟΚ ΜΕ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΡΘΡΟ 7 Ν.4495

ζ) Για την έγκριση της διάσπασης του ενιαίου κτι ρίου της περίπτωσης α΄ της παρ. 1 του άρθρου 6 του

π.δ. 24/ 31.5.1985 (Δ΄ 270), καθώς και αν επιβάλλεται από τις κείμενες διατάξεις η διάσπαση του όγκου του κτιρίου

 

Η χρήση κεφαλαίων δεν επιτρέπεται. Επίλεξε «επεξεργασία» και διόρθωσε το κείμενο τίτλου και της δημοσίευσής σου.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites

το αρθρο 6, του  Δ 270 που επικαλεισαι

αφορα σε εκτος σχεδιου

Εσυ πας με το Δ 181

  "3. Σύστημα δόμησης.

 

 

  Το κτίριο τοποθετείται ελεύθερα μέσα στο οικόπεδο. Οπου το κτίριο δεν

εφάπτεται με τα πλάγια και πίσω όρια του οικοπέδου, αφήνεται απόσταση

τουλάχιστον 2,50 μ. [Μέσα στην απόσταση αυτή επιτρέπεται η κατασκευή

εξωστών πλάτους μέχρι ένα (1.00) μέτρο. ] Η απόσταση μεταξύ ανεξαρτήτων

κτιρίων μέσα στο ίδιο οικόπεδο ορίζεται σε 2,50 μέτρα τουλάχιστον".

 

 κλπκλπκλπ....

 

δες τα ΠΜ

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν υπάρχει ρητή υποχρέωση διάσπασης. Εφαρμόζεις πιστά τα αναφερόμενα στο ανωτέρω άρθρο (το οποίο έχει τεθεί ως παρ. 6 του άρθρου 5 του ΠΔ /24-4-85) και ειδικά:

"...Επίσης, οι κτιριακοί όγκοι πρέπει να ποικίλουν σε ισόγειους ή /και διώροφους όγκους, ώστε να εξασφαλίζεται η μέγιστη δυνατή αρμονική ένταξή τους στο τοπίο και τον ιστό του οικισμού. Δεν επιτρέπεται ενιαίος κτιριακός όγκος με περισσότερες από μία (1) κλιμάκωση ορόφων (ισόγειο και διώροφο) κατά τη διάσταση του κτηρίου που ακολουθεί την επικρατέστερη κλίση. Προκειμένου περί τουριστικών εγκαταστάσεων και καταλυμάτων σε γήπεδα μεγαλύτερα από 1000 τμ, η κάλυψη με διώροφους όγκους κτηρίων δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει το 70% της πραγματοποιούμενης κάλυψης"

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.